www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prazen akumulator
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 10:53 pm    Naslov sporočila:  Datumska koda za akumulator Varta Odgovori s citatom

Ker se štarter kljub dopolnjevanju akumulatorja pri temperaturah pod lediščem že komaj vrti (in ker imam 700+ Petrolovih točk, veljavnih do konca januarja), bi preventivno kupil nov akumulator, tokrat Varta. Trenutni je Bosch, Tople nočem nikoli več, najboljše izkušnje pa sem imel z Vesno, a to je bilo tam nekje od '90- '97.

Ali imajo akumulatorji, še posebej me zanima za Varto, neko datumsko kodo, podobno kot gume, po kateri vidiš kdaj je bil izdelan oziroma kako dolgo že čaka na kupca na polici trgovine ali bencinskega servisa ?
Precej preprosto vprašanje, a od dveh uradnih zastopnikov sem dobil tako dvoumna odgovora, da si z njima ne morem kaj dosti pomagati oziroma sta bolj v stilu "moj odgovor je 100% pravilen, možno pa, da nima nobene zveze s tvojim vprašanjem".

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.29

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 11:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z varto slabe izkušnje.
Dobre s Fiamm.
Najboljše s Trepčo, ampak to je bilo '74÷86 Mr. Green (tudi Bosch Silver mi je bil pri srcu, ampak samo prva serija, torej okrog '95).
Pred par meseci bil v podobni dilemi in kupil Exide najdražjega.
Baje so po izkušnjah dobri tudi Fulmen, menda se jih ugodno dobi v leklerku.

Me pa zanima enako, kako razbrati datum proizvodnje na akumulatorju.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.22
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 11:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekateri akumulatorji imajo v plastiko nekje na robu vtisnjene številke. Poskušaj iz tistih kaj razbrati. Nekateri imajo tudi okrogle nalepke s parimi številkami ali črko in številko (nalepka sigurno velja za ameriko, pri nas ne vem).
_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.29

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 11:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vtisnjene številke sem našel mislim da še pri vsakem akumulatorju, ampak dešifriranje ni uspelo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 19, 2015 2:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa barvne kode ?
str. 17

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 19, 2015 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sem šel danes gledat akumulatorje Varta, pa nisem videl neke barvne kode. Imajo pa dve kodi vtisnjeni tam, ko je ročaj, a iz nobene ne razberem datuma izdelave. Je pa rekel delavec na Petrolu, da jih morajo meriti in pošiljati nazaj, če ne ustrezajo meritvam, za podrobnosti pa ga nisem spraševal.
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 20, 2015 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

evo, poslikal. Ali kdo razbere iz tega datum ?


image001.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  91.11 KB
 Pogledana:  4 krat

image001.jpg



image002.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  111.09 KB
 Pogledana:  3 krat

image002.jpg



image004.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  99.53 KB
 Pogledana:  1 krat

image004.jpg



image003.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  99.15 KB
 Pogledana:  0 krat

image003.jpg



_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Jan 2009 23:59
Prispevkov: 1115
Aktiv.: 5.99
Kraj: Ponikva

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 20, 2015 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadnjih nekaj let se datum proizvodnje akumulatorjev ne označuje (več). Veljalo naj bi za vse znamke. Označeno je samo število šarže, ki pa uporabniku ne pove nič.

Edina "prava" pot je bremenski preizkus s testerjem akumulatorjev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blay44
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Dec 2010 18:17
Prispevkov: 603
Aktiv.: 3.71

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 20, 2015 10:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej je modra, letnik proizvodnje 2010
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.05

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 20, 2015 11:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zok je napisal/a:
Edina "prava" pot je bremenski preizkus s testerjem akumulatorjev.
To je sicer res, če si prvi radovednež. Če si 5. ali več (četudi isti dan), bo pa ravno rezultat razlog, da ga ne boš kupil (četudi je prišel na polico po najhitrejši distribucijski poti iz tovarne).

Bi pa "morale" imeti trgovine vse akumulatorje priključene na vzdrževalec, ali vsaj nekaj pametnega, kar zna počasi prečrpavati energijo iz ene polovice priključenih akumulatorjev v drugo in nazaj. Z vsaj 1-2V nihanja napetosti v obeh vejah. Ali pa kar iz prvega v drugega, drugega v tretjega, ... zadnjega v prvega.
Nizek tok (2x0,5mm2 žice od zvočnikov s krokodilčki na koncu, ... ), nekajdnevni cikel.
Tržna niša?

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
marcc
Član
Član



Pridružen-a: Ned 29 Mar 2009 11:08
Prispevkov: 201
Aktiv.: 1.10
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 24, 2015 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Da ne odpiram nove teme bi kar tukaj vprašal. Pred mesecem sem menjal akumulator. Do včeraj je bilo vse OK. Včeraj avto obstal sredi ceste. Po meritvi na akumolatorju sem takoj vedel da ne polni alternator, saj pri prižganem avtomobilo je bila napetost skromnih 10,7V nato je pa avto spet ugasnil. Preventivno sem akumolator vzel iz avtomobila in ga dal polnit (upam da se mu ne bo zmanjšala zivljenska doba). Vglavnem, danes kupil drug alternator, ker sem testarga unučil. Zdaj po menjavi alternatorja ko avto teče, polni akumolator z 14,04-14,05V, tudi če pohodim na plin (dodam obrate) so enake meritve. Seveda sem meritve naredil z ugasnjenimi luči, avto radio,....
Nekje sem prebral da bi moralo polniti z 14,7V. Zdaj me pa zanima ali velja za vse alternatorje da polnijo 14,7V ali se voltaže polnitve spreminjajo glede na avto.
Alternator ima napisano 12V 65A.
Ali imam slab alternator?

Najlepša hvala za pomoč.
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 24, 2015 5:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

14V je precej nizka napetost.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NaMi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Jan 2012 15:21
Prispevkov: 93
Aktiv.: 0.62
Kraj: celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 24, 2015 6:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Igo, pri takšnih žicah in krokodilčkih, bi najbrž veliko prodajalcev "pogorelo" dobesedno.

Vse od 13,8V - 14,4V je OK, seeda brez kakega hudega filozofiranja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matejcek81
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Mar 2009 12:32
Prispevkov: 1526
Aktiv.: 8.30
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 24, 2015 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nad 13,8V je ok. Pred 5timi minutami merjebo. Prosti tek, radio, luči. V glavnem normalno delovanje.

LP



WP_20150124_17_07_19_Pro.jpg
 Opis:
Megane 1,9dci
 Velikost datoteke:  1.95 MB
 Pogledana:  1 krat

WP_20150124_17_07_19_Pro.jpg



WP_20150124_17_13_14_Pro.jpg
 Opis:
Cordoba 1,9tdi
 Velikost datoteke:  1.71 MB
 Pogledana:  0 krat

WP_20150124_17_13_14_Pro.jpg



_________________
Če ne gre - ne obstaja!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.32
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 24, 2015 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Med delovanjem alternatorja je 13,6V minimum za polnjenje akkuja. Če je manj se tudi pri vožnjah do 15 minut ne bo dovolj napolnil za nadaljnje zagone motorja.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group