www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prazen akumulator
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marcc
Član
Član



Pridružen-a: Ned 29 Mar 2009 11:08
Prispevkov: 201
Aktiv.: 1.10
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 24, 2015 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlepša hvala Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.51
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2015 10:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jest sem na pokojnem Škodilaku si naštimal, da mi je alternator polnil na 14,6V ravno zaradi zelo kratkih in redkih voženj. To sem izvedel tako, da sem v serijo z enim (kontrolnim navitjem) dal močnostno diodo s hladilnikom (iz enega komp_PSU), pa je "regler" na alternatorju mislil, da aku še ni poln in je potem polnil tistih 0,7 več kot je nominalno; tudi luči so bolje svetile Wink ... ni bilo več težav z verglanjem v mrazu ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2015 10:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spajky je napisal/a:
.......(kontrolnim navitjem) .....
Ali je to slučajno vzbujevalno navitje?
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Jan 2009 23:59
Prispevkov: 1115
Aktiv.: 5.99
Kraj: Ponikva

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2015 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Med kontaktnim stikalom in prikljuckom R.

R = Sensing Wire
L = Load
B = Battery
G = Ground



altconv.gif
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  altconv.gif
 Velikost datoteke:  9.1 KB
 Downloadano:  21 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.51
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2015 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ona zgornja shema je najenostavnejša varianta ...

Ne, vzbujevalno navitje je dobilo štrom preko reglerja (kombo; ščetke na rotor); izhod pa je bil dva glavna statorja preko dveh diod interno potem (šrauf na alternatorju) na AKU. Zraven pa je bil "natični" konektor 3.jega pomožnega navitja z interno diodo, ki je šel na regler in spet v bistvu na AKU dalje ... pa sem na to linijo med AKU in žico na regler počil ono diodo ...

Sem pa še pred leti kar na reglerju maso precvikal, pa vstavil eno schottky+hladilnik (ker je masa bila bolj v luftu, je tudi polnilo več). Ko je pa crknil oni regulator, pa sem napravil ono prvo gornjo varianto, da mi ni bilo treba tudi novega predelovat... pa še bolje je polnilo ...

Pri tanovem Puntič-u, pa je cela p**** prit alternatorju zraven za predelavo Eh?

... Pa različni alternatorji imajo imajo malo drugače narejene reglerje, eni so celo v ohišju, eni pa na ohišju ene pa verjetno kar elektronika avta drajva ... Rolling Eyes
Pri Favoritki je bil elektronski (zalit) regler, ki je zgledal kot 2N3055 na zunaj ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 26, 2015 11:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker sem pač butelj za avtoelektriko, mi lahko kdo od vaju razloži kaj je to kontrolno navitje pri alternatorju?
O vzbujevalnem mi ni treba, kajti na spodnjih slikah vidim samo vzbujevalno in delovna navitja, nikjer pa ne vidim kontrolnega.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Jan 2009 23:59
Prispevkov: 1115
Aktiv.: 5.99
Kraj: Ponikva

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 27, 2015 9:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni kontrolnega navitja. Je rotor (vzbujevalno) in stator (glavno). Ostalo je pri avtu reseno elektronsko (prva/tretja shema), pri kaksnem traktorju pa mehansko (druga shema). Pri novejsih avtih pa v smislu "pametnih" alternatorjev vzbujevalno navitje komandira kar ECU. Dejansko so s to pridobitvijo alternatorji se bolj butasti (prav tako nacin njihovega delovanja in tezave ki jih s tem povzrocijo zaradi nihanja napetosti), ampak bi naj pri polni obremenitvi popapcali tudi do tri kW mehanske moci manj - ker pac na trenutke nehajo polnit.

Spajky je "ogoljufal" regulator s adaptiranjem signala na sense zici - z nizanjem regulatorjeve napajalne napetosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 27, 2015 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, saj ni ne vem kakšna "kunšt", toda zbodlo me je, ker je mojster @Spajky omenjal kontrolno navitje in mi ni bilo jasno, ali so to kakšni novi alternatorji ali kaj.
Svoje čase sem lepo služil s popravilom regulatorjev (reglerjev, po avtoelektričarsko) za Z101 (stoenke), katere je proizvajala Iskra, saj je zelo rad prekinjal SMD upor v delilniku napetosti za referenco, na tretji sliki je to gornji upor.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2016 7:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me če je kdo odstranjeval pokrovčke na Panasonic-ovih Pb baterijah.

So pod njimi gumjasti čepi (ventili) kot pri ostalih akumulatorjih ki imajo en sam večji pokrovček preko zaliman?

Hvala za odgovor.

Lp.



Panasonic_LCRA1212PG - pokrovi.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  49.46 KB
 Pogledana:  2 krat

Panasonic_LCRA1212PG - pokrovi.jpg



_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2016 7:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za Panasonicove ne vem, ostale sem že razdiral in ja spodaj so neke gumice.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2016 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Mad tem časom sem se potrudil in odstranil pokrovčke. Ne gre sicer tako preprosto kot pri ostalih proizvajalcih.

//////////

Baterija je nekje 3 leta v UPS-u in je očitno že izsušena od neprekinjenega polnjenja na "float voltage" 13,72V.

Nekoliko hitro se je izsušila...

Lp.



Panasonic LCR12 - 12.05.2016 - 0.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  101.15 KB
 Pogledana:  14 krat

Panasonic LCR12 - 12.05.2016 - 0.jpg



_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 13, 2016 6:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Manjkalo je cca 0,8dl vode in kot kaže še bo za en čas.

Lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 13, 2016 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali si preveril float napetost ups a, da ni malo previsoka ? moj jih je v dveh letih čisto skuril.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 13, 2016 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem preveril takoj ko sem snel pokrov in nameril 13,72V ... možno da se vse skupaj segreje nad 25°C in je izparevanje intenzivnejše.

Nujno bo potrebno na leto dni dodajati destilirano vodo... večina UPS-ov polni 24/7... izparevanje vode ni zanemarljivo.

Lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.35
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 14, 2016 8:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po predlogu. Jaz bom porabil kar startni akumulator, ki se prehitro sesede pri zagonu. Za UPS bo povsem uporabno, ker pa stalno polni mu lahko dodam še en mali desulfator zraven. Motorni oz. za quad bi bil povsem dovolj, ampak moj bo kar od avta, ker drugega nimam.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group