www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Merilec vrtljajev
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 09, 2006 1:18 pm    Naslov sporočila:  Merilec vrtljajev Odgovori s citatom

Ker včasih dobim elemotorje in sem želel vedeti koliko obratov ali vrtljajev ima motor.In sem v mislih želel napraviti merilec vrtljajev.Na Google sem napisal "rotation measure",ne vem če prav.Pa nisem dosti našel.Mogoče bi moral napisati drugače.Ima kdo mogoče?
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75555.15

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 09, 2006 1:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 09, 2006 1:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem naredil zelo preprostega brezkontaknega.
Naredil sem preprost stroboskop z regulacijo. Na os motorja narišem črto s kredo. Frekvenco stroboskopa nastavim, da črta stoji. Potem izmerim frekvenco stroboskopa.

(žal nimam narejene ustrezne dokumentacije za izdelavo)

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 09, 2006 1:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obema hvala,glavno da je Mare dal naslov.In bom to poiskal kašen načrt.
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 09, 2006 2:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če rabiš res za na hitro zadostuje tudi osciloskop na katerega priključiš fototranzistor ali fotoupor. Potem pa samo še malo krede ali bela nalepka na osovini in mogoče še ročna svetilka ... Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.16
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 10, 2006 9:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za moj okus je bolje magnetek na osi in hall senzor. Optični senzorji in bele nalepke v aktivnem motorju se hitro zapackajo. Za meritev je dober frekvencmeter (teh je objavljenih na internetu ali tem forumu veliko), ki se mu po potrebi popravi prikaz v obrate na minuto (frekvenca / 60).

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 24, 2012 4:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ima kdo ta merilec. Meni ne gre da bi meril vrtenja osi elektromotorja.Imam navodila pa ne razumem prevedeno.Prosil bi za nasvet kako se to zmeri.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 24, 2012 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta merilnik je za propelerje in spredaj z diodo zaznava senco, ki jo naredi krak propelerja. Če bi rad zmeril vrtljaje klasičnega motorja montiraj nanj neko palico, ki bo delala senco na senzor. Potem pa je potrebno upoštevati še število krakov. Lahko pa tudi kako belo črto po osi ali jermenici narediš (po celem premeru) in mogoče še malo osvetliš.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
webmouse
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Avg 2009 22:27
Prispevkov: 1059
Aktiv.: 5.96
Kraj: Bloška planota

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 24, 2012 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

andrejj je napisal/a:
Ima kdo ta merilec. Meni ne gre da bi meril vrtenja osi elektromotorja.Imam navodila pa ne razumem prevedeno.Prosil bi za nasvet kako se to zmeri.


Kot vidim si že nabavil .... sem mislil svetovati, da se ne splača ga delati glede na ceno - je pa dobro, da ima poleg optičnega zaznavanja obratov še mehansko merjenje (pritisneš na sredino osovine in ti pomeri s kako hitrostjo vrti)
recimo: http://si.farnell.com/_/dt-6236b/tachometer-optical-contact/dp/4625973

Kolikor se domarabi je tudi http://si.farnell.com/_/at6/tachometer-digital/dp/1430722 v redu.

_________________
-
"Želja po znanju je v naravi vsakega dobrega človeka." Leonardo Da Vinci
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 24, 2012 8:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tule je videti, kako podobna zadeva deluje.

Se pa za resne meritve uporablja merilnike, ki oddajajo in sprejemajo odbito svetlobo. Če so motorji samo z osjo potem se na os s pomočjo magenta pritrdi papirček, katerega, ki je rezdeljen na 1 ali 2 bela in 1 ali 2 črna dela. Svetlobo senzorja, ki je v vidnem spektru se lepo usmeri na papirček in to je to. Če pa ima motor montirano kako eliso. Npr aksialni ventilatorji pa se obrate meri direktno na lopaticah. Se je pa potrebno potrudit, da senzor nastaviš tako, da zaznava, kar zna pri alu lopaticah včasih kar krepko zaj... vem iz lastnih izkušenj.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 24, 2012 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta merilec je star približno 7 ali več let.Drugače ne dosti uporabljam.Bom poskusil kot je pisal pzufic.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
legenda
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Dec 2006 23:35
Prispevkov: 167
Aktiv.: 0.79
Kraj: Lj. okolica- Dobrunje

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 25, 2012 7:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za modelarske namene v samogradnji izdelan obratomer po načrtu iz starejše revije TIM .


tim-obratomer.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  278.83 KB
 Pogledana:  8 krat

tim-obratomer.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boriskozjan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Nov 2008 23:23
Prispevkov: 956
Aktiv.: 5.11
Kraj: Šmarje pri Jelšah

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 25, 2012 8:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri teh merilnikih je potrebno paziti na vrsto osvetlitve v prostoru. Paličaste in verjetno tudi varčne sijalke niso primerne, ker utripajo, kar sicer mi ne opazimo, merilec pa.

Da ne bo kdo mislil da mi kak motor dela z 25000 vrtljajev/min
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
legenda
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Dec 2006 23:35
Prispevkov: 167
Aktiv.: 0.79
Kraj: Lj. okolica- Dobrunje

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 25, 2012 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je Exclamation .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zust
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Mar 2012 17:39
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.12
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 31, 2012 12:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

webmouse je napisal/a:
andrejj je napisal/a:
Ima kdo ta merilec. Meni ne gre da bi meril vrtenja osi elektromotorja.Imam navodila pa ne razumem prevedeno.Prosil bi za nasvet kako se to zmeri.


Kot vidim si že nabavil .... sem mislil svetovati, da se ne splača ga delati glede na ceno - je pa dobro, da ima poleg optičnega zaznavanja obratov še mehansko merjenje (pritisneš na sredino osovine in ti pomeri s kako hitrostjo vrti)
recimo: http://si.farnell.com/_/dt-6236b/tachometer-optical-contact/dp/4625973

Kolikor se domarabi je tudi http://si.farnell.com/_/at6/tachometer-digital/dp/1430722 v redu.


V čem se ta dva merilnika razlikujeta, razen v ceni seveda, ima ta dražji kakšno funkcijo več, ki prav pride? Sam včasih potrebujem merilnik obratov, pa bom nekaj nabavil, če tisti za 60€ nima kakšne funcije več kot ta za 40 bom vzel cenejšega.

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group