www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Merilec vrtljajev
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Zust
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Mar 2012 17:39
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.12
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 31, 2012 12:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.ebay.com/itm/Digital-Laser-Photo-Tachometer-Non-Contact-RPM-Tester-Tach-Meter-Electronic-Auto-/271025324974?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1a5e43ae


http://www.ebay.com/itm/2in1-Digital-LASER-Photo-Non-Contact-Tachometer-Meter-Tester-Measurer-99-999-RPM-/271017376527?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f19e4fb0f

Tale 2in1, je na sliki ravno tak, kot tisti, kateraga link je v prejšnjem postu in stane 60€(58)
Gledal sem tudi te cenovno ugodnejše zadeve, pa me zanima ali so tudi kaj kvalitetne, ker ne bi sedaj rad brezveze metal € stran, ker nimam toliko denarja da bi kupoval poceni(=nekvalitetno).



lp


Nazadnje urejal/a Zust Pon Dec 31, 2012 1:02 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zust
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Mar 2012 17:39
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.12
Kraj: Pivka

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 31, 2012 12:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brskanje po spletu.. http://www.bolha.com/stroji-orodja/merilna-tehnika/testerji-preizkusevalniki/merilniki-vrtljajev/digitalni-laserski-merilnik-vrtljajev-tachometer-1284456587.html

nekdo me je že prehitel, ko sem videl ceno na ebay za dobrih 9€, se mi je porodila misel, da jih naročim 10, pa z njimi na bolho za 20€ Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boruts5
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Nov 2011 22:12
Prispevkov: 72
Aktiv.: 0.48
Kraj: Kozje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 31, 2012 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobijo se tudi že za dobrih 10eur iz Kitajske seveda.
Za domačo uporabo čisto ok. "Digital Laser Photo Tachometer"

lp

B
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 27, 2016 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam namen nabaviti laserski obratomer s kitajske.
Rad pa bi meril obrate na osi kardana traktorja, oziroma direkt na kardanu, ki je priključen na hidravlično črpalko. Težava je v tem, da v primeru, ko je priključen kardan, ni vidne vzddolžne osi. Kardan je viden le od strani. Kako meriti v tem primeru s kitajcem? Je to sploh možno?

Saj boste vsi rekli, da naj gledam obratomer motorja, ampak težava je v tem, da želim vrteti kardansko os preko menjalnika traktorja. Kardanska os tako ne dosega 560 o/min, ampak so obrati odvisni od vklopljene brzine menjalnika. Torej so stopnje od 1-5 in če je potreba tudi ena brzina v obratno smer. Gre pa za traktor Zetor.

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 27, 2016 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali mogoče lahko zraven postaviš eno malo induktivno sondo? Po spominu kardan ni vedno okrogel in je to mogoče ena varianta.. Think
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.61
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 28, 2016 3:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot si že sam omenil glej obrate motorja. V navodilih traktorja je sigurno opisano razmerje obratov na izstopni gredi za kardan in obrati motorja vsaj tako imam v svojih navodilih opisano za traktor ursus letnik 85. Vsak poseg v območje kardana je življensko nevaren zato se raje posluži te metode.
Nisi napisal tipa tega Zetorja. Mogoče lahko najdemo to razmerje med obrati motorja in menjalnikom na izstopno gred. Malo matematike in je vse rešeno, če že ni vse skupaj napisano / narisano na obratomeru.
l.p.

_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 28, 2016 7:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@pajo, Lojzek ti je dobro svetoval v katero smer razmišljaj, v mislih je imel VR sensor variable reluctance sensor pogosto imenovan tudi magnetic pick-up sensor

Seveda lahko uporabiš tudi nonmagnetic pickup sensor, to je lahko vsak reed kontakt oziroma hall senzor, na vrteči del pa je potrebno pritrditi magnetek.

Zaradi načina delovanja VR senzorja je določena njegova oblika in velikost, kar ti utegne povzročati težave pri montaži, saj ob kardanski gredi verjetno ne bo dovolj prostora, da bi tipal zobe.
Da bi tipal vilice kardana bo spet nerodno, ker te bo senzor oviral in ga boš prej ali slej odlomil.

Če uporabiš hall senzor, je to en majhen elementek v velikosti tranzistorja s tremi nogicami, zato je lahko izredno majhen, magnetek lahko nalepiš v žleb kardanske gredi tik ob ohišju traktorja, ker tako zelo daleč se kardan nikoli ne natakne, vedno ostane vsaj kakšnih 10 do 20 mm prostora med kardanom in ohišjem traktorja, oziroma ohišjem zadnjega dela menjalnika ali karkoli že temu rečemo.

Če uporabiš reed kontakt, je že več težav, ker tista steklena cevka je že večja tudi če uporabiš najmanjšo.

Predlagam uporabo hall senzorja A3144 in enega malega magnetka, omenjeni hall senzor ima napajanje do 24V, izhod je digitalni open collector.
Če boš kaj na gorenjskem na Bledu, se oglasi, ti pokažem kako deluje, imam tudi na zalogi senzorje in magnetke Wink
Tudi jaz sem nekaj stvari za na traktor naredil prav s temi senzorji, seveda sem senzorje vgradil v rezkano ohišje po meri glede na potrebe in zalil z dvokomponentnim lepilom. Tudi magnetek se dobro zalepi z dvokomponentnim lepilom, seveda je mesto lepljenja prej treba dobro očistiti. Sistem je neobčutljiv na umazanijo, vodo, šmir, svetlobo, ...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2016 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovore.
Zadeva je taka. Pred leti kupil rabljen traktor. Zetor 6945. Ko je bilo prepozno, ugotovil, da je bilo na traktorju marsikaj predelanega. Tudi obratomer ni original. Še armatura ne. Kaj šele instalacije. Zato se tudi nisem zanašal obratomer. Čeprav bi naj bili za vse tipe traktorjev iz tistih let "univerzalni".
Sedaj sem nabavil rabljeno dvigalo z neznanimi karakteristikami hidravlične črpalke. Priklopil na kardan in bi naj zadeva delovala. Dela, ampak zeloooo počasi. Ko sem uporabil menjalnik za spremembo vrtljajev osi, je zadeva v peti brzini preveč živa, v tretji dela nekako tako tako. Nekatere komande so še vedno prehitre, nekatere prepočasne. Recimo, da sem našel nek kompromis.
Sedaj pa nastopi drugi del. Na gozdarsko prikolico bi rad v prihodnosti vgradil samostojni diesel motor (deluje z manjšimi obrati, večji navor,..., ). Problem nastane, ker ne vem s kakšnimi obrati trenutno vrtim črpalko. Če bom torej želel zadevo povezat s samostojnim motorjem bo najverjetneje potreben reduktor ali/in pa zamenjati črpalko.
Za podatek, ki ga rabim, pa se mi zdi laserski merilnik najugodnejša in varna rešitev.
Tako bom najverjetneje nabavil kitajca. Pri nastavljenih obratih izklopil kardan, odklopil kardansko gred, ponovno vklopil kardan in pomeril obrate.

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 30, 2016 4:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ah, ti to rabiš za enkratno ali občasno merjenje, jaz sem pa mislil, da rabiš stalno meritev.

Za tvoj namen je najboljša izbira laserski merilnik, seveda kupiš direktno od kitajca, prideš skozi pod 20eur za zelo soliden izdelek, npr DT-2234C. Meritve so točne, kot pripomoček dobiš zraven nekaj samolepilnih odsevnih trakcev, odrežeš košček in ga nalepiš na vrteči del in meriš. Ne rabiš nič odklapljat, samo nekam nalepiš trakec in meriš direktno na kardan, gred, kamorkoli na tej relaciji, ki se vrti.

Če boš kupil omenjeni merilnik, boš moral odklapljati baterijo ali vgraditi stikalo Evil or Very Mad ker tudi ugasnjen kuri baterijo. Jaz sem najprej nekaj časa odklapljal 9V baterijo, ko je crknil konektor sem ga zamenjal in vgradil stikalo, tako da sem sedaj z merilnikom popolnoma zadovoljen.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1614
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 30, 2016 11:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse lepo in prav, toda kaj pa ko ti bo gor vrglo malo umazanije, praha, olja, masti, vode, zemlje... Tega pri traktorju ni malo in se ga ni mogoče izogniti Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 01, 2017 9:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko bom imel enkrat nastavljene, oziroma umerjene obrate, obratomera najverjetneje skoraj ne bom rabil. Še posebej, če bo samostojen motor z nastavljenimi določenimi maksimalnimi obrati. "Gas" do omejenih obratov in to je to.
_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group