www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kosmaj 48

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 19, 2015 9:25 pm    Naslov sporočila:  Kosmaj 48 Odgovori s citatom

Pred kratkim sem prejel v dar, v smislu "meni se že 20 let tu gor nabira prah, zato vzemi ti", radio neznane znamke. Sicer bi naj bil Kosmaj, vendar zagotovo ne klasični Kosmaj 49, ki je bil izdelan po Philipsovi licenci. Pri mojem je škatla malo širša in konkretno višja, skala pa je tudi okrogla, vendar z napisi v cirilici. Ljubljana je na skali čisto na začetku MW področja, zato sklepam, da gre za res staro zadevo.
Šasija je tudi čisto drugačna, usmerjevalka tudi ni AZ1, ampak AZ21, ob strani se pri izbiranju valov zavrti komplet kolut z medfrekvenčnimi tuljavami, itd. Po slikah na spletu, gre zagotovo za model Kosmaj 48, najverjetneje narejen po Orionovi licenci iz Madžarske.

Lamp notri ni, manjkajo gumbi (so bili najdeni kasneje v vrečki zraven), ohišje je potrebno restavriranja (furnir odstopa, na nekaj mestih je bil pa celo odžgan). Zvočnik je bil originalno elektrodinamični, vendar je bil menjan z enim, ki ima fiksni magnet.

V radiu so vse žice z gumeno izolacijo, ki pa se na 80% žic lušči. Skala je obdrgnjena, ohišje je nekdo zadaj nekaj zbijal skupaj, itd.
Radio je torej v takšnem stanju, kjer bi vsak rekel, da se ga ne splača popravljati, saj je preveč dela. Vendar sem se odločil, da ga raje obnovim, kot pa dam na odpad, saj je zelo redek model.

Zaenkrat sem očistil celo šasijo (voda + meglio), saj tako umazane v življenju še nisem videl, izpropanol, špirit in podobno pa se umazanije ni pritaknilo. Nato sem zamenjal 99% izolacije na žicah pod šasijo (skoraj 10 ur dela) s termoskrčnimi cevmi, razdrl, očistil, namazal in poravnal sem variabilni kondenzator, premeril sem večino uporov in kondenzatorjev, žal je veliko uporov tudi po 50% izven tolerance, kondenzatorji so pa tudi vsi slabi, razen glavenga elektrolita Smile.

Je pa nekdo že v preteklosti delal neke predelave in menjeval komponente, saj je bil menjan en kondenzator (vidne sledi gorenja na šasiji), potenciometer je tudi videti novejši, ter prevezava je bila narejena za nov tip zvočnika. Ker bi rad ohranil čimbolj originalen izgled, bi bilo dobro, če bi dobil morda kakšno sliko istega modela "pod kiklo", kako je v originalu zvezano.

Slike imam le te, ko sem ga dal ven iz avta. Več fotografij še pride.



2015-03-08 16.40.46.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.3 MB
 Pogledana:  13 krat

2015-03-08 16.40.46.jpg



2015-03-08 16.40.53.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.62 MB
 Pogledana:  13 krat

2015-03-08 16.40.53.jpg



2015-03-08 16.41.05.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.05 MB
 Pogledana:  12 krat

2015-03-08 16.41.05.jpg



2015-03-11 00.11.10.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.17 MB
 Pogledana:  18 krat

2015-03-11 00.11.10.jpg



2015-03-10 23.09.06.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.16 MB
 Pogledana:  8 krat

2015-03-10 23.09.06.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shad
Član
Član



Pridružen-a: Ned 23 Okt 2011 16:17
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.84
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 19, 2015 10:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zgleda, da bo "zabavna" obnova Smile
Imaš kako sliko od spredaj, mogoče še preden si vzel šasijo iz škatle ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.40
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 20, 2015 5:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imaš prav, originalni zvočnik je že zamenjan z novejšim. Veliko zabave!
_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 20, 2015 6:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Elektronke imaš? Ali sploh veš, kakšne pridejo?
_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2015 12:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vem katere pridejo. 2xECH21 EBL21 in AZ21. Link: http://www.radiomuseum.org/r/tesla_kosmaj_48_3.html
Zaenkrat imam vse, razen AZ21. Vendar tu si lahko pomagam s silicijevimi diodami. Shemo tudi imam.

Da, bo kar dosti zabave z obnovo, vendar se mi nikamor ne mudi. Smile
Največ dela bo po mojem z obnovo ohišja, saj bo potrebno zamenjati del furnirja. Slike pridejo v kratkem.

Za zvočnik bi bilo dobro, če bi lahko dobil originalnega, vendar dvomim, da ima kdo kaj takšnega še kje doma...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shad
Član
Član



Pridružen-a: Ned 23 Okt 2011 16:17
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.84
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 22, 2015 1:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja sem ravno pogledal mojega za dele...tudi v njem je zvočnik neoriginalen pa še to ob strani raztrgan.
Po moje je edina varijanta, da enega kupiš za dele...
poglej tudi hrvaško Njuškalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shad
Član
Član



Pridružen-a: Ned 23 Okt 2011 16:17
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.84
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 22, 2015 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potem pa je spet možno, da bo drugi za dele v boljšem stanju od tega Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 27, 2015 6:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem se ga spet lotil po cca. pol leta. Obnovil kondenzatorje (odprl, dal v cevko novega, zalil s katranom oz. z vročim lepilom), potestiral elektrolit (še vedno zelo dober), itd.

Dalje sem šel preveriti vezavo komponent po shemi, je pa ta radio zelo stiščan in dokaj težek za sledenje po shemi. Zato sem naredil fotografijo mojega ter na njej označil komponente. Manjkajo trije kondenzatorji ter en upor (500K) glede na shemo.

@shad: če imaš identičen model, bi mi lahko fotografiral šasijo odspodaj, da vidim, kje morajo biti manjkajoči elementi?

Odkupim tudi 2 elektroniki: AZ21 in ECH21, saj ju nimam, če kdo ima kakšno na voljo, naj mi piše na ZS Wink



2015-09-27 03.02.16.jpg
 Opis:
Morda komu koristi, takole je na mojem zvezano...
 Velikost datoteke:  1.98 MB
 Pogledana:  24 krat

2015-09-27 03.02.16.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shad
Član
Član



Pridružen-a: Ned 23 Okt 2011 16:17
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.84
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2015 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno gledal, jaz imam Kosmaja 49.
Shem 48 in 49ke nisem primerjal, je podobnost velika?
Poglej, pa javi in ti poslikam.
Elektronke bom še pogledal...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2015 1:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

49 in 48/47 sta čisto različne šasije, edino kar jima je skupno, je nabor elektronk (razlika le v usmerjevalki) in ime.

49 je bil narejen po licenci Philipsa in je boljši, po besedah več zbirateljev tudi dosti boljše deluje, manj problemov, komponente so vrhunske kvalitete, kar sem ga jaz poslušal, ima odličen sprejem, čisto primerljiv s kakšnim modernim AM sprejemnikom. Poleg tega je tisti moj za delovanje po skoraj 60 letih potreboval le en nov kondenzator.
48 pa je narejen po licenci madžarskega Oriona in je za moje pojme manj natuhtan, komponente so kar vsute v radio, skratka dizajn bi rekel da je "češki" Smile, komponente vprašljive kvalitete - npr. vrednosti uporov so kar dosti zrasle (povprečno cca. 20-40%), šasija neprijazna za popravila, kako pa kaj dela, pa zaenkrat še nisem uspel preskusiti... po mojem pa slabo igrati ne more, ko je dobro spedenan:)


Nazadnje urejal/a mitchW Čet Okt 01, 2015 1:52 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shad
Član
Član



Pridružen-a: Ned 23 Okt 2011 16:17
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.84
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2015 9:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, potem ne morem pomagati.
Če manjkajo elementi si jih verjetno že lociral, kje na shemi morajo biti ?
Prostorsko itak ni važno kje so.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
namcar
Član
Član



Pridružen-a: Pet 18 Mar 2016 22:26
Prispevkov: 221
Aktiv.: 2.25
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2016 11:42 pm    Naslov sporočila:  Ali bi ta zvočnik ustrezal? Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Vem katere pridejo. 2xECH21 EBL21 in AZ21. Link: http://www.radiomuseum.org/r/tesla_kosmaj_48_3.html
Zaenkrat imam vse, razen AZ21. Vendar tu si lahko pomagam s silicijevimi diodami. Shemo tudi imam.

Da, bo kar dosti zabave z obnovo, vendar se mi nikamor ne mudi. Smile
Največ dela bo po mojem z obnovo ohišja, saj bo potrebno zamenjati del furnirja. Slike pridejo v kratkem.

Za zvočnik bi bilo dobro, če bi lahko dobil originalnega, vendar dvomim, da ima kdo kaj takšnega še kje doma...



Starinski radio zvočnik.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  33.65 KB
 Pogledana:  10 krat

Starinski radio zvočnik.JPG



_________________
Večkrat se kdaj obrnimo tudi nazaj, da bomo naredili kaj boljšega, kot smo tedaj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2016 1:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale bi kar bil. Čeprav ni videti originalen. Original je elektrodinamičen, tale pa ni videti da je.

Radio sem toliko spravil skupaj, da je zaigral, deluje zelo dobro glede na stanje, v kakšnem je bil. Potrebujem le še AZ21, katero bom verjetno naročil na eBay-u. Potem pa furnir, lakiranje, drug zvočnik, zadnja stranica. Pri elektroniki le še kakšen kondenzator, ki še manjka po shemi (cca. 3 je skurilo - vsaj tiste, ki so pri filtriranju izmenične napetosti in so bili kar poščipani dol). In pa elektrolitu moram povečati vrednost, saj v radiu ni več dušilke elektrodinamičnega zvočnika, zato pa tistih 2x16uF ni dovolj za filtriranje visoke napetosti. Očitno, ko so menjevali zvočnik, se niso kaj dosti ubadali z večjim brumom, le da je radio spet delal. Elektrolit kot tak pa je sicer po skoraj 70 letih še vedno dober.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2016 1:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
......Potrebujem le še AZ21, katero bom verjetno naročil na eBay-u.......
Tudi sam sem za Kosmaja iskal AZ21, potem sem pa namesto nje (skurjeno sem pustil notri), kar na podnožje prilotal dva upora 220E/2W (če se ne motim) in dve diodi 1N4005 in zadeva špila tako kot mora.
Novo furniranje ni bilo potrebno, sem ga pa na novo prelakiral s brezbarvnim šelakom.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2016 8:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zvočnik iz zgornje slike je verjetno 800 ohm-ski, iz televizorja. Če je temu tako, za ta radio ne bo dober.

Ne spomnim se, da bi v kaki verziji Kosmaja kdaj videl elektodinamični zvočnik, je pa seveda možno...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group