www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava antene za brezžično omrežje - wireless network
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 24, 2005 9:29 pm    Naslov sporočila: icon_idea Izdelava antene za brezžično omrežje - wireless network Odgovori s citatom

VF je moja "slaba stran" zato sem se v tovrstne samogradnje spuščal zelo poredko. Ker pa se mi je doma ponudila možnost do cenejše variante dostopa do interneta (za enkrat je možen namreč le klicen) seveda potem brezžične povezave sem se lotil izdelave tovrstnega "omrežja". Brat je priskrbel Access Point ter eno brezžično kartico (no name tako, da ne morem navesti proizvajalca) Lotila sva se izdelave antene, ki je narejena po TEM načrtu. Z nasveti mi je bil veliko v pomoč Lojz, ki že ima narejeno tovrstno mrežo kar nekaj časa. Včeraj sva zmotirala eno anteno, da stvar testirava. Ta antena je povezana preko ca 9m koaksialnega kabla RG213 z brezžično mrežno kartico. Z Access Point -om je brat šel do sestre, ki je oddaljena dober kilometer zračne vidne linije. Moram reči, da sem bil presenečen kajti z samo vgrajeno anteno se je brez težav povezal (res sicer z minimalno brzino) Poleg tega je antena montirana doma je bila usmerjena "na oko" pa še močno je snežilo. Danes sem izdelal še eno anteno, katero bom testiral v prihodnih dneh. Nekaj fotografij v prilogi mogoče bodo komu v pomoč pri morebitni izdelavi take antene.


deli.jpg
 Opis:
Sestavni deli antene :
- bakrena pločevina 0.5mm 123X123mm
- bakrena cevka 50X12
- dipol "osmica" narejena iz 2,5 bakrene žice
 Velikost datoteke:  29.43 KB
 Pogledana:  426 krat

deli.jpg



sestavljena.jpg
 Opis:
sestavljena
 Velikost datoteke:  32.57 KB
 Pogledana:  297 krat

sestavljena.jpg



montirana.jpg
 Opis:
montirana doma
 Velikost datoteke:  33.99 KB
 Pogledana:  441 krat

montirana.jpg



link.jpg
 Opis:
Še testirana razdalja
 Velikost datoteke:  48.72 KB
 Pogledana:  398 krat

link.jpg



_________________
lp
Silvo


Nazadnje urejal/a Silvo Čet Feb 24, 2005 10:18 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.42
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 24, 2005 10:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale tema bo še zanimiva Applause . Silvo, ko boš imel končano še drugo stran, bi bilo res zanimivo videti rezultate.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.29
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 25, 2005 1:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

no jaz imam tako ipostavljen link do prijatelja tudi že več časa
razdalja je 200m jaz imam biquad anteno prav tako kot je od silvota le da sem jo spravil v škatlo od gevisa za zaščito pred vremenskimi vpljivi
prijatelk pa ima krožno trojno biquad http://www.vallstedt-networks.de/rundstrahler.htm
no od navadne biquad pa je boljša dvojna biquad http://www.vallstedt-networks.de/Fotogalerien/Doppelacht/doppelacht.htm
ki ima ojačanje večje za približno 3 db
kabla od routerja do antene je približno 1m je pa to kabel h155 ki ima slabljenje 0.5db/m
no v prihodnje mislimo izdelat sottedke to so antene ki imajo ojačanje 15db pri široki horizontalni usmerjenosti



IM003452.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  495.59 KB
 Pogledana:  356 krat

IM003452.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.05

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 25, 2005 11:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, obstajajo še cantenne : Cantenna Sam se trudim izdelati dve taki anteni, vendar trenutno še iščem pločevinko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 25, 2005 12:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim da je pametnejše narediti anteno po Silvotovem vzorcu. Malo pogooglaj pod "Delta loop" in našel boš marsikaj, še celo izračune za več elementno anteno z večjim dobitkom.
Silvo bravo, lep izdelek!

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.29
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 25, 2005 3:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

aja pa še to splača se narediti še krilca tej anteni ker le tako spraviš SWR pod 1
in povečaš oddajanje sicer pa je cela študija opisana na tej strani:
http://www.lecad.uni-lj.si/~leon/other/wlan/biquad/
zelo zanimivo branje
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 25, 2005 4:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče še par besed o sami izdelavi. Avtor antene z povezave, ki sem jo napisal zgoraj je namesto bakrene pločevine, katero sem uporabil sam uporabil kar dvostransko kaširan pertinaks. Če se uporabi bakrena pločevina boste za spajkanje potrebovali kar močan spajkalnik (vsaj 200W), kajti taka bakrena površina zelo odvaja temperaturo. ( z 100W mi ni nikakor uspelo prilotat cevke) Sam sem uporabil kabel RG213 katerega sem dal direknto brez konektorja na anteno. Cevka zunanjega premera 12mm ima ravno pravšno odprtino v katero gre lepo kabel kateremu odstranimo zunanjo izolacijo. Cevko sem na koncu stisnil z kleščami za kabel čevlje (Cu 35) To je istčasno mehansko utrdilo kabel ter zagotovilo opletu dober električen spoj. "Vroči konec" pa sem prlotal na dipol. Ustrezne konektorje za kabel - priklop na kartico pa je brat dobil nekje v Mariboru (točno ne vem kje - baje se tisti ukvarja izključno s tovrstno dejavnostjo)
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 25, 2005 4:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V prilogi še zanimiv kalkulator, ki ga je avtor dal v prosto uporabo. Poleg izračuna slabljenja določenega kabla ponuja še veliko zanimivih VF izračunov.


minidb13.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  minidb13.zip
 Velikost datoteke:  216.49 KB
 Downloadano:  136 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osmica
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Maj 2004 21:16
Prispevkov: 377
Aktiv.: 1.69
Kraj: savinjska

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 26, 2005 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar se tiče te antene je dokaj enostavna za izdelavo. Takšno anteno imam kar v sobi na računalniku in imam nizek signal a je stabiln. Ven je ne mislim spravljat, ker trenutno ne vidim pametniga vzroka (stalna povezava je zmeraj ne glede na vreme)
Kaj več o antenah je tudi pa na foromu
http://www.wlan-sat.com/modules.php?name=Forums
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trully1
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Nov 2003 20:20
Prispevkov: 216
Aktiv.: 0.97
Kraj: Železniki

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 28, 2005 3:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo
Zadeva izgleda zelo interesantna.
Zanima pa me ali te na obstoječi mreži zaznajo, če se jim obesiš gor nepovabljen?

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 28, 2005 4:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cero je napisal:
Citiram:
aja pa še to splača se narediti še krilca tej anteni ker le tako spraviš SWR pod 1
in povečaš oddajanje sicer pa je cela študija opisana na tej strani:
h**p://www.lecad.uni-lj.si/~leon/other/wlan/biquad/
zelo zanimivo branje

SWR pod 1 Shocked
Preberi si članek na predlagani strani in preglej diagrame. SWR lahko približaš 1:1, nikakor pa ne moreš pod 1 (ena).

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.00
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 28, 2005 7:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še eden link http://martybugs.net/wireless/biquad/ , kjer se podrobno vidi izdelava antene, kakršno imam sam. Moja ima reflektor 109x163 mm z malo zaobljenimi koti. Pokrita pa je s plastično posodo od sladoleda "Planica".
_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.29
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 28, 2005 9:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

uf uf se opravičujem jasno da se swr ne da spravit pod 1
no mislil sem pod 1.1 kar pa je tudi veliko

lp cero
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DMan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Avg 2004 15:03
Prispevkov: 123
Aktiv.: 0.55
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 01, 2005 2:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V odgovor jjakob-u glede primerne pločevinke za cannteno: jaz sem uporabil pločevinke od Nitro razredčila in sicer v dveh primerih ko mi ni nikakor uspelo vzpostaviti povezave z biquad antenama oziroma je bila povezava nestabilna. Pločevinke so pocinkane, tako da jih je možno ciniti in tako pri zadnji sploh nisem uporabil N konktorja na pločevinki. So pa tudi primerne dolžine in premera samo je treba preračunati z kalkulatorji ki so namenjeni za to in jih na internetu ne manjka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 01, 2005 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me ali je mogoče že kdo poizkusil kaj takega : http://www.stanford.edu/~jstockdl/tmp/usbwifi.orcon.net.nz/
in kako se obnese. Se mi zdi cenejša verzija ,pa še daljšo žico lahko uporabiš,glede na to da gre zadeva preko USB-ja.
Tole bi tudi sam poizkusil naredit vendar bi rad vedel kako se stvar obnese .
Zanima me kako vpliva to da je več računalnikov na enem modemu kaj na hitrost prenosa ,če se recimo nalaga kaj z mreže ali se potem prenos deli ?

_________________
Lp. Traflc


Nazadnje urejal/a Traflc Tor Mar 01, 2005 6:37 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Naslednja
Stran 1 od 13

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group