www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

začetnik v svetu mikrokontrolerjev

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Forum in Filemanager
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
maki20
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 30 Mar 2015 15:44
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 24, 2015 12:00 pm    Naslov sporočila:  začetnik v svetu mikrokontrolerjev Odgovori s citatom

Zanima naslov kvalitetne knjge v slovenščini na temo glede mikrokontrolerjev, digitalne tehnike, adruino, raspberry pi in podobno? Kakšen nasvet? Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 24, 2015 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Knjige z vsem tem niti v angleščini ne boš dobil.
Predlagam, da se odločiš, s čim bi delal. Naprimer, če bi z arduinom, ti bo literatura od raspberryja bolj malo pomagala, od atmelov, picov, arm boš pa lahko kaj uporabnega pobral.
V slovenščini ne poznam nobene knjige, ta pa priporočam, da začneš že od začetka v angleščini, ker, ko boš delal kaj bolj zahtevnega boš imel literaturo v angleščini (mogoče tudi kakšen drug jezik ampak v slovenščini bolj ne kot ja).
Moja čisto prva knjiga (iz tega področja seveda), ki sem jo prebral nekje 8-9 razred osnovne šole je bila tale: http://dsp-book.narod.ru/CPMicro.pdf
Se mi zdi zelo uporabna.
Lp, Jure
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 24, 2015 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno to knjigo, ki ti jo je predlagal Jure, sem ti hotel predlagati tudi sam. Zabavno in poučno branje. Na spletni strani smileymicros imaš pa tudi ogromno dodatnega branja / stran avtorja knjige.

Mogoče ti pride tudi ta stran v poštev:

https://newbiehack.com/MicrocontrollerTutorial.aspx

LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jmivsek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Avg 2013 12:41
Prispevkov: 468
Aktiv.: 3.61
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 25, 2015 12:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda Uvod v programiranje mikrokrmilnikov, FERI Mb, 2005. Osnove so podane na primeru PIC mikrokrmilnikov.


Uvod_prog_mikrokrmilnikov.2005.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Uvod_prog_mikrokrmilnikov.2005.pdf
 Velikost datoteke:  1.87 MB
 Downloadano:  30 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 27, 2015 9:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Težko je objektivno svetovati začetniku.
Najprej se je potrebno odločiti za družino mikrokrmilnikov. Atmel, PIC, ARM, Arduino..
To je priblišno tako, kot da bi se odločil za vero, katerega boga boš častil.

Ko se odločiš za družino mikrokrmilnikov, potem je odločitev, s kakšnimi orodji boš programiral. Za nekatere družine mikrokrmilnikov imaš več možnosti. To je tako, kot da, če si se odločil za boga Jezusa, ali ga boš častil po katoliško ali protestanstko ali v kakšni drugi ločini. Tukaj so na voljo LINUX, C, BASCOM in drugi. Pripadniki teh ločin smo čustveno navezani in večkrat pride do prav grdih spopadov.

Moj nasvet: Dobi se nekega mentorja, ki nekaj zna in je nekaj že naredil in je voljan spremljati te na tvoji poti, ne da bi ti to zaračunal. Sledi njegovemu vodenju in tako bo najmanj omahovanj in hitro prideš do prvih rezultatov, ki te bodo navdušili, da boš naprej kopal v smeri, ki ti jo je začrtal mentor.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 27, 2015 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dajte no...ne mešat cerkve z mikrokontrolerji. Že tako je preveč zmede.

Dejstvo je, da če bo hotel v bodoče kaj več početi, bo moral zažreti v C/C++ (tukaj imam predvsem v mislih ARM vejo). Res pa lahko začne z Arduinom, ki je še najbolj taka zanimiva odskočna deska. Sam sem sicer začel z Bascom-om (za kar mi ni žal), vendar se mi je kasneje precej maščevalo, ko sem prešel na ARM. Takrat sem se moral znova začeti učiti drug programski jezik, in napraviti najprej korak nazaj. Torej, imel sem poznano arhitekturo (AVR) in neznan jezik. Če bi se Cja učil na ARMjih, bi porabil še več energije, in bi bil še bolj zafrustriran. Ampak to so moje izkušnje...

LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 27, 2015 12:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa še tako je. Če se odloči za c/c++ (kar je po moje najbolje, če misli kaj bolj resnega delati), je vseeno ali je primer za pic, atmel ali arm, saj je c pri vseh enak. Razlika je samo v imenih registrov, okolju kjer se programira (konec koncov, bi tudi lahko cel program napisal v notepadu) in pa uporabi periferije. Za te razlike je pa datasheet, kjer je razloženo vse.
Bo pa seveda veliko lažje, če se odločiš za eno specifično družino, ki je bolj pogosto uporabljena (naprimer pri atmelu za mego8), saj boš potem za točno ta mikrokontroler dobil veliko že narejenih primerov.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 28, 2015 1:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj arduino v bistvu ni nič kaj drugega, kot močno poenostavljen C/C++.
_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Forum in Filemanager Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group