www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Popravilo radia Kosmaj 49

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Elglow
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Avg 2015 17:06
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 09, 2015 11:23 pm    Naslov sporočila:  Popravilo radia Kosmaj 49 Odgovori s citatom

Pozdravljeni forumaši,

oče ima lepo ohranjen radio Kosmaj 49, ki ga želi usposobiti. Sodeč po slikah na netu in izkušnjah pri audio napravah na lampe je v precej dobrem stanju; ni videti da bi manjkali deli, stikala in potenciometer vsaj mehansko delujejo, ohišje in notranjost sta dobro ohranjena, na lampah ni videti ožganin ali vdora zraka (kot da bi bile popolnoma nove, gre za 2x ECH21, 1x EBL21 in 1x AZ1), trafota izgledata originalna. Očitno razen morda menjave lamp v radio še ni bilo posegov, vsaj ne kakšnih neprimernih, vidi se le dva nova spoja na zvočniku, vendar ne tudi na izhodnem trafotu.
Kljub znanju na področju pro audio elektronike izkušenj z radijsko tehniko nimam, zato bi želel da ga popravi ter obnovi nekdo, ki ima to rad in je mojster na tem področju. Sam lahko dobim večino rezervnih delov, če bi bilo potrebno. Ker gre za starino je smiselno, da se izgled vezja iz zadnje strani ohrani kolikor je mogoče, torej radio popravi in deloma restavrira. Kdor bi to naredil naj prosim pošlje sporočilo na forum, upam da sem pisal na pravo mesto.
Prijatelj mi je omenjal težave s sprejemom signala, ker gre za AM tehniko, vendar v to dvomim, ker ima takšen signal precejšen doseg. Ob tem me zanima ali je pri poslušanju takšnih radiev veliko motenj iz drugih virov razen oddajnikov? Je lokacija okrog 500m nad Mednem problem, ali lahko pričakujeva da se bo tudi v prihodnje z vsaj neko minimalno kvaliteto slišalo nekaj postaj? Na internetu zanesljivih informacij o tem ne najdem, čeprav sem jih iskal.

Miha
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 527
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 10, 2015 1:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kosmaj 49 je vrhunski sprejemnik glede na njegovo starost, poleg tega je pa dizajn še Philipsov. Zato boš z nekaj metrsko anteno zagotovo slišal veliko, je pa res, da boš najverjetneje slišal le 918 kHz SV Prvi program SLO v slovenščini.

Kaj dosti najverjetneje ne boš rabil menjati, morda kakšen kondenzator ali elektrolit in bo zadeva igrala dalje. Na mojem Kosmaju 49, ki sem ga dobil lani, sem menjal le en papirni kondenzator, ki je začel prebijati, vse ostalo je originalno in radio deluje BP...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Elglow
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Avg 2015 17:06
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 10, 2015 11:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo, hvala za dodatne informacije. V obdobju po vojni je zahod Evrope res imel precej visoke standarde za vezja in mehansko izdelavo, ker so nemški strokovnjaki, ki jih zavezniki niso porabili za svoje potrebe, začel delati v civilni sferi. Predvsem radio je bil vzrok za ta napredek, postavili so zelo visoke standarde, nekateri so še danes veljavni. V pro audio je znan npr. linijski/mikrofonski predojačevalec V72 od NWDR (izdelovalci Mahaik, TAB, Siemens), ki se je uporabljal po celem svetu in še vedno se, medtem ko so Američani z veliko večjim trgom imeli mnoge bolj preproste, ponekod zastarele dizajne še sredi 50. let. Razlika je predvsem v nemški mojstrski uporabi povratne vezave, kontrol ojačanja, frekvenčnega odziva, itn.
V7x serija:
http://www.tab-funkenwerk.com/id9.html
http://www.ebay.de/itm/2-V78-V72-TAB-Siemens-Telefunken-mic-mikrofon-preamp-/140562574472?clk_rvr_id=882118506872&rmvSB=true

Zadnja stranica Kosmaja ni originalna, zato bi bilo smiselno montirati stereo RCA in 3,5mm bananico na dvojni 1M potenciometer kot vhod za CD/AUX, verjetno za C2(9?). Po datasheetu je videti da bi tako iz izodne pentode lahko dobil nekje do 3W s temi vhodnimi signali, radio seveda ostane. Omenjani kondi s papirjem v olju tudi tu verjetno prebija, videti je da pušča. Zaradi antene in podobnih meni manj znanih stvari bom vse skupaj res raje prepustil komu drugemu, tudi s temi podnožji nimam izkušenj, da bi znal reči ali bodo v redu na dolgi rok.

p.s.:" stereo RCA in 3,5mm bananico na dvojni 1M potenciometer kot vhod za CD/AUX"
Stereo pa verjetno res ne bo šlo na tem radiu Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 98 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group