www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Hidravlični oven
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2015 10:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Ne spoznam se na te zadeve, vendar jaz bi namesto barvanja raje dal vse skupaj pocinkat. Cinkanje je 1€/kg...

Mnenja za/proti dobrodošla.

Zanima me, koliko stane material in koliko ur je bilo potrebno vložit.

Ja če je cinkano tako kot se spodobi, se pravi, kot zaščitne konstrukcije od cestah.

Sem pa videl vodnega ovna v živo. Zadeva ni bila pocinkana, samo enkrat temelna in dvakrat barva. Ja se mu pozna rja, vendar funkcionira še vedno. Notranje dele stalno splakuje voda, cink bi če drugega ne stovklo tam kjer drugi ventil spušča vodo na loputi ali pa ohišju. Drugo pa je, če so ti najbolj obremenjeni deli ustrušeni iz medenine potem se ti ostalo splača cinkat. Če je to dobro nastavljeno oz. more črpat visoko ga slišiš precej daleč od pokanja lopute. Se mi pa zdi, da je to pocinkanje bol zato, da se boš še po 50 letih čudil, kako lepo zgleda.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2015 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Ne spoznam se na te zadeve, vendar jaz bi namesto barvanja raje dal vse skupaj pocinkat. Cinkanje je 1€/kg...

Mnenja za/proti dobrodošla.

Zanima me, koliko stane material in koliko ur je bilo potrebno vložit.



Ja, skoraj zagotovo bi bilo boljše cinkanje, ampak če po pravici povem se na to nisem niti spomnil. Cela pumpa z ohišjem je težka cca 100kg in je precej robustne izdelave, tako da rja ne bi smela imeti kakšnih pomembnejših ne želenih učinkov. Prav tako bi za cinkanje po tvoji tarifi odštel dodatnih 100€.

Glede števila ur je takole..
Tukaj težko ocenim realne ure za izdelavo ovna, saj sem se ga lotil sam, brez kakršne koli pomoči in brez kakršnega koli predznanja.
Najprej sem na internetu naštudiral teorijo, potem pa sem se improvizacijsko lotil dela, kjer sem vsake toliko moral tudi kaj popraviti, tako da je bilo kar nekaj ur "v veter".

Za material imam doma trenutno nabranih za 700-800€ računov, ki jih bom, ko bom montiral ovna v planino dal kmetom.

Največji strošek v mojem primeru definitivno predstavljajo cevi, kjer pride recimo:
30m dovodne 2" pocinkane cevi - 250€
400m izhodne 1/2" alkaten cevi - 200€

Zapiralni 2" ventil - 50€
Zapiralni 1" ventil - 15€
Manometer do 25barov - 30€
Vijaki - 30€

Vse ostalo : Železo z odpada, barva, plazemski razrez, razne drobnarije, napake in popravki,... kar še manjka do 700-800€

Cena je okvirna, prav tako je prišla višja od predvidene, ker sem se projekta lotil prvič in brez predznanja.

zahac je napisal/a:
Mene zanima, koliko bi ta zadeva stala ?

Imel sem možaka, ki bi mi naredil nekaj podobnega, žal pa se je pred izvedbo ponesrečil.

Pri nas padec vode ni velik, tudi veliko vode ne potrebujemo !


LP Zdravko


Vse je odvisno kaj bi želeli doseči. Kako visoko potrebujete spraviti vodo, koliko vode bi potrebovali na vrhu, itd..
Zgoraj sem pisal svoje stroške, kot pa sem omenil je moj oven 100kilogramski, robusten, saj bo konstantno deloval pod cca 18 bari pritiska.

Če je potrebno doseči le nekaj metrov višinske razlike se takega ovna naredi samo s komponentami, ki se jih da kupiti v železnini do 100€.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2015 2:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je potrebno le nekaj metrov se ga lahko najprej poskusnega naredi iz PVC cevi.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 1:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, obljubljen video:

https://www.youtube.com/watch?v=E8vs-9Hvifw&feature=youtu.be
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cool!

Ena opazka: Mora voda res tako špricati vse naokoli? Lahko bi bil kakšen tulec okoli odprtine, kjer šprica voda, in bi voda lepo odtekala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za video!

Resnično nisem vedel, da kaj takega obstaja Brick wall , sedaj pa vidim, da niti ni ne vem kakšen "kunšt" tole pretvarjanje potencialnih energij,
seveda pa je zagotovo nekaj dela in preizkusov spraviti tole skupaj za zanesljivo delujočo črpalko, ki mora zdržat cca. 20barov, posebno, če to delaš prvič in iz nule!

Ha, meni je pa všeč, da voda šprica, saj jo je prav z veseljem gledat.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 11:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vpeter je napisal/a:
Cool!

Ena opazka: Mora voda res tako špricati vse naokoli? Lahko bi bil kakšen tulec okoli odprtine, kjer šprica voda, in bi voda lepo odtekala.

Bolj ko ta izstop omejuješ, bolj slabšaš izkoristek.
Saj nimaš tega doma v dnevni sobi Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 12:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko pa čez povezneš eno kanto od belila ali kaj podobnega Cool
_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 12:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
vpeter je napisal/a:
Cool!

Ena opazka: Mora voda res tako špricati vse naokoli? Lahko bi bil kakšen tulec okoli odprtine, kjer šprica voda, in bi voda lepo odtekala.

Bolj ko ta izstop omejuješ, bolj slabšaš izkoristek.
Saj nimaš tega doma v dnevni sobi Wink


Res je kar je MadMax napisal.
Sicer bi lahko vodo tudi kontrolirano lovil če ti to predstavlja izboljšavo, sam pa tega v svojem primeru ne potrebujem, ker bo črpalka montirana in the middle of nowhere.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 12:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro si to spedenal.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 9:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

l3banj12 je napisal/a:
...
Sicer bi lahko vodo tudi kontrolirano lovil če ti to predstavlja izboljšavo, sam pa tega v svojem primeru ne potrebujem, ker bo črpalka montirana in the middle of nowhere.
Kaj pa zima?
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Kar pa pri meni ne predstavlja težave, saj je pumpa grajena za v planino, kjer se potok pojavi sredi hriba, kmetje pa bi radi vodo spravili na vrh, za napajati živino.
In ker pumpa dela 24/7, ob predpostavki da prečrpa 3l vode/min je to 4320l vode na dan, kar več kot zadostuje za napajanje živine.


Pa najbrž bodo pozimi zaprti ventili, glede na te stavke zgoraj...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 10:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Citiram:
Kar pa pri meni ne predstavlja težave, saj je pumpa grajena za v planino, kjer se potok pojavi sredi hriba, kmetje pa bi radi vodo spravili na vrh, za napajati živino.
In ker pumpa dela 24/7, ob predpostavki da prečrpa 3l vode/min je to 4320l vode na dan, kar več kot zadostuje za napajanje živine.


Pa najbrž bodo pozimi zaprti ventili, glede na te stavke zgoraj...


Res je, na spodnjem delu je čep za odvijačit, da lahko voda odteče. Dovod pa tako ali tako prekineš, ker pozimi ni potrebe za vodo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sunki tlaka so dosti večji ker moraš za vsak cikel pospešiti vodo v izhodni cevi.

Ampak vidim da je zrak tisti, ki se stisne ob vsakem ciklu tako da verjetno ni velikih odstopanj v tlaku.

https://www.youtube.com/watch?v=aUTjVovpKvA

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group