www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Raspberry težava
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 08, 2015 12:26 pm    Naslov sporočila:  Raspberry težava Odgovori s citatom

Kaj sem ga ušpičil, da pri bootanju sedaj dobim tole na sliki in kako se tega rešit? Prvič se mi je pojavilo včeraj, ampak se je po rebootu malina pobrala, danes ne več...

Nima veze, če dam pravi user in password (pi, raspberry), vrže me nazaj na to.

Če ima kaj veze s tem, tenutno uporabljam tightVNCserver, in sestavljam (učim se) eno spletno stran s tekst editorjem v HTMLju (torej sem naložil Apache2 in pripadajoče PHPje).

To se (po občutku) zgodi na koncu boota, preden dobim GUI vmesnik na ekran, saj mi SSH preko Putty še dela, prav tako je dostopna tista internet stran za učenje.



Slika 001.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  132.26 KB
 Pogledana:  12 krat

Slika 001.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 08, 2015 2:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni se je na Malini enako pripetilo pred časom po prvem zagonu TightVNC serverja. Na Internetu sem našel nekaj "zdravil" za ta primer kako problem eliminirati, a nobeno ni delovalo dokončno oz. da bi povrnilo predhodno stanje v celoti. Od takrat se TightVNC izogibam in raje uporabim preprostejši x11vnc, ki vsaj meni deluje brez "postranske" škode. Govorim za Raspbian, z drugimi Malina-OS nimam izkušenj, prav tako zgolj navaden uporabnik z močno omejenim poznavanjem Linux, tako da kaj več na to temo ne znam povedati.

LP, S.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 08, 2015 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@s56al:

Če te ne moti bi tebe povprašal (ali pa koga drugega, jasno) preden se v iskanje spustim....

Ali je potem treba na obeh straneh nainštalirat ta X11vnc (na kompu in malini) in ali si malino na novo "sformatiral"?

Sedaj se preko tightVNCja (in s pomočjo PuTTyja) sicer lahko prijavim v "ROOT" načinu, tu pa ni mojih nastavitev in podobnega. Tako sem na oddaljenem mestu kot Root, na TV-ju pa tiči obrazec za prijavo. Boo hoo! Brick wall

Drugače pa, že to je veliko, da sem zvedel da v VNCju tiči zajec Think

Edit: drugače mi je TightVNC kar nekaj časa deloval b.p. (ob ročnem zagonu), težave so se pojavile dokaj kmalu, ko mi ga je uspelo spraviti v avtomatski zagon ob bootanju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 08, 2015 5:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da imaš dostop preko ssh bi lahko odstranil vnc. In ga nato ponovno namestil, če ni prevelik zalogaj.
_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 08, 2015 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:


Ali je potem treba na obeh straneh nainštalirat ta X11vnc (na kompu in malini) in ali si malino na novo "sformatiral"?


Na Malini imam nameščen x11vnc strežnik, na PC računalniku, iz katerega dostopam na Malino, pa standardni VNC viewer (klienta) za Windows OS, v mojem primeru RealVNC.

Pri meni samo deinstalacija TightVNC ni zalegla, ker je slednji ob zagonu spremenil nastavitve v nekih sistemskih datotekah ali nekaj takega. Kot rečeno, tega je že dolgo in se podrobnosti več ne spomnim. Se pa spomnim, da sem problem na Internetu našel opisan na nekih forumih, več je tudi možnih rešitev, ki zadevo bolj ali manj sanirajo, a nobena docela. Vsaj sam takšne nisem našel. Iz slednjega razloga sem nazadnje Raspbian na Malino na novo instaliral.

Na Malini je skrajno preprosto narediti backup sistema (SD kartice), ko dosežeš neko delujoče stanje. Če to počneš dovolj pogosto, ob morebitnih težavah stanje zlahka povrneš en (ali kolikor je potrebno) korak nazaj.

LP, S.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 09, 2015 8:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s56al je napisal/a:

Na Malini je skrajno preprosto narediti backup sistema (SD kartice), ko dosežeš neko delujoče stanje. Če to počneš dovolj pogosto, ob morebitnih težavah stanje zlahka povrneš en (ali kolikor je potrebno) korak nazaj.

LP, S.


Ali mi lahko nakažeš, kje lahko preberem o tem?, hvala.

Še nekaj, katero malino imaš (jaz imam najnovejšo PI2 z , ker po malce branja ta X11VNC nekako z najnovejšim OS ni ravno prijatelj..

Drugače pa ravno na novo inštaliram OS.

LP Branko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 09, 2015 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hehe, že dela. Whistle
Sem raje tudi jaz x11VNC nainštaliral. Je malce drugače kot TightVNC, sedaj se na obeh ekranih vidi in dela enako. Ko sem malino drugič postavljal na noge, gre malo hitreje. Prazaprav veliko hitreje kot WINse na novo postavljat.

Seveda pa vprašanje o backupu sistema še vedno ostaja... Pray
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dumr666
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Jan 2012 23:30
Prispevkov: 409
Aktiv.: 2.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 09, 2015 2:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

za Linux se prilepi samo naslednja vrstica v terminal in backup bo narejen

dd if=/dev/sdx of=/pot/do/backup_datoteke bs=1M

za zapis slike kartice nazaj na fizično kartico samo obrneš zgornji ukaz, simpl

pri čemer je sdx priklopna točka sd kartice. Za windowse se nikoli nisem spuščal v to

_________________
Robots will steal your job. But that's OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 8:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eh? Think

Sem malce pobrskal po netu o "dd" in "if" ter "of" komandah, ampak mi še ni čisto vse jasno.. Pač sem še čisto svež v linux-u

Ni mi povsem jasen tisti "sdx", kaj pomeni in ali ne bo to naredilo samo slike mape /dev/ ?


Na malini je namreč kar nekaj map na istem root nivoju kot je /dev/ (priloga)



desktop.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  177.37 KB
 Pogledana:  8 krat

desktop.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dumr666
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Jan 2012 23:30
Prispevkov: 409
Aktiv.: 2.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 3:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

aja ne, moraš vtakniti SD kartico v računalnik in naresti varnostno kopijo. Sem dal primer za linux. Na windowsih tega še nisem delal vendar prav tako obstaja orodje dd, mislim pa da bi se dalo tudi z win32 disk imager vendar govorim bolj na pamet
_________________
Robots will steal your job. But that's OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 3:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na Malino je tudi malce težko priključit še eno flash kartico.

Kako sploh ugotoviti ime flash kartice, ki jo priključiš na računalnik pod Linuxom?

Imam en čitalec vseh živih kartic, pa mi pod Linuxom z njim ne uspe odpreti MicroSD kartic.
SD kartico detektira in vpraša s katerim programom naj jo odpre, MicroSD pa ko da je ni, čeprav mi na čitalcu zasveti lučka, ko jo priključim.

Malina se seveda brez problema zbudi s takšne kartice. Tako, da sem moral OS za malino naložit na to kartico preko Windows okolja.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1137
Aktiv.: 5.58
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 4:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namesti si G-Parted (orodje za upravljanje z diski). Tam dobiš vse podatke, če je prikropljeno, ime ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dumr666
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Jan 2012 23:30
Prispevkov: 409
Aktiv.: 2.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 6:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v terminalu vpišeš
Koda:
 sudo lsblk -o NAME,LABEL
za izpis vseh priklopljenih naprav.
Tale ukaz pa pokaže bolj detajlne informacije
Koda:
sudo blkid -o list

Z ukazom
Koda:
 lsusb
pa poglej katere usb naprave so zaznane
Sicer pa gparted je najbolše GUI orodje za to. Tudi priporočam

_________________
Robots will steal your job. But that's OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 6:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
Seveda pa vprašanje o backupu sistema še vedno ostaja...


Lojzek, kateri program si uporabil, da si na SD kartico naložil image operacijskega sistema za Malino? Ali ti ta program omogoča tudi, da narediš obraten postopek? Torej image datoteko trenutnega stanja kartice, t.j. "SD FLASH diska" Maline?

Npr. s tem:

http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/

...bi moralo iti v obe smeri na običajnem PC računalniku in Windows OS. Le kartico je treba za vsakokratni backup vzeti iz Maline ven in jo vtakniti v čitalec PC računalnika. Če tega ne počneš prepogosto, načeloma ne bi smel biti problem... Če tega ne želiš, lahko po postopku, kot ti je napisal dumr666, narediš backup na Malini na primerno velik USB ključek.

LP, Sandi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dumr666
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Jan 2012 23:30
Prispevkov: 409
Aktiv.: 2.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 7:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

dd lahko narediš tudi na malini in pošlješ backup na oddaljen disk. Daš v scheduler in zadeva je rešena. Sicer nisem nikoli testiral ampak bi znalo delovati Smile

EDIT: izjavil sem debilizem Very Happy, ne počet tega Smile. Lahko pa si narediš backup /home mape

_________________
Robots will steal your job. But that's OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group