www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Raspberry težava
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Highlag


Zelo čudno. Meni, ko vtaknem uSD kartico iz maline v čitalec, se mi odpre 3 oken / 3 različne particije boot, root ter SETTINGS -> glej sliko.

Če v terminal vtipkam sudo fdisk -l vidim, da ima uSD 5 particij -> slika 2

gparted pokaže celotno zmedo Very Happy

Če bi želel napraviti backup (image) te uSD kartice , bi torej uporabil ukaz

sudo dd if=/dev/sdd of = /tmp/rpi_backup.img bs=4M

Tako nastali rpi_backup.img fajl bi se torej nahajal v folderju tmp na mojem računalniku. V primeru, da bi se mi malina pofižila, bi vstavil uSD v čitalec in obrnil ukaz:

sudo dd if=/tmp/rpi_backup.img of=/dev/sdd bs =4M



RPI_Disk1.jpg
 Opis:
Slika 1
 Velikost datoteke:  211.86 KB
 Pogledana:  9 krat

RPI_Disk1.jpg



RPI_Disk_2.jpg
 Opis:
Slika 2
 Velikost datoteke:  296.71 KB
 Pogledana:  6 krat

RPI_Disk_2.jpg



Gparted.jpg
 Opis:
Slika 3
 Velikost datoteke:  93.69 KB
 Pogledana:  3 krat

Gparted.jpg



_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

dumr666 je napisal/a:
dd lahko narediš tudi na malini in pošlješ backup na oddaljen disk. Daš v scheduler in zadeva je rešena. Sicer nisem nikoli testiral ampak bi znalo delovati Smile

EDIT: izjavil sem debilizem Very Happy, ne počet tega Smile. Lahko pa si narediš backup /home mape


Ja, če bi želel uporabiti dd bi moral najprej unmountat uSD, kar pa ne gre Wink Sem pa videl, je uSD kartica na malinci smatrana kot USBDEV,

Bus 001 Device 003: ID 0424:ec00 Standard Microsystems Corp. SMSC9512/9514 Fast Ethernet Adapter
Bus 001 Device 002: ID 0424:9514 Standard Microsystems Corp. SMC9514 Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Kar pomeni, da bi lahko raspbian naložil na USB ključek in poskusil pognati live verzijo
(tega nisem še počel) v slednjem primeru, bi pa lahko naredil dd image na oddaljen disk. Bi bilo za poskusiti.

LP G

ah butl...sem pomešal z LAN vmesnikom...ne bo šlo Very Happy

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dumr666
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Jan 2012 23:30
Prispevkov: 409
Aktiv.: 2.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tiste male vrstice so ker ne more poravnati particije z naslovi na kartici, oziroma nekaj v tem smislu... Se nisem nikoli sekiral, na mojih diskih je to vse skupaj 18MB Mr. Green

Particije so pa za n00bs inštalacijo, potem ena z nastavitvami za HDMI ipd, ter klasična / particija.

_________________
Robots will steal your job. But that's OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2015 9:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

shaked Think

Hufff. Eh?

Eno vprašanje je letelo še name.. Sistem sem postavil iz uradne NOOBS slike. Tudi ponovni format je potekal nekako tako. Med zagonom pritisneš "shift" in potem "install" na novo..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2015 5:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

RGorazd je napisal/a:

Če bi želel napraviti backup (image) te uSD kartice , bi torej uporabil ukaz

sudo dd if=/dev/sdd of = /tmp/rpi_backup.img bs=4M

Tako nastali rpi_backup.img fajl bi se torej nahajal v folderju tmp na mojem računalniku. V primeru, da bi se mi malina pofižila, bi vstavil uSD v čitalec in obrnil ukaz:

sudo dd if=/tmp/rpi_backup.img of=/dev/sdd bs =4M


1. Torej moram image narediti z računalnikom, ki ima nameščen linux?

2. In tisti "sdd" v prvem sudo ukazu je pot do uSDja..? Kot recimo e: pri Winsih?

3. ali malina tega sama na svojo kartico ne zna narediti? Imam namreč 16Gb kartico, ki je komaj kaj zasedena..

Na žalost še nisem čisto skužil file sistema pri linuxu/malini...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2015 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja.

Se ravno z enakim problemom ukvarjam. Torej backup malinice.
Malino sem najprej varno ugasnil:
Koda:
sudo shutdown -h now


Potem odklopiš še napajanje in izvlečeš kartico.
Jo vtakneš v čitalec na računalniku
Pogledaš kako se imenuje:
Koda:
sudo fdisk -l

Tule moraš najti disk kapacitete 16GB.
Meni jo najde takole:
Koda:
Disk /dev/sde: 16.0 GB, 16046358528 bytes
64 heads, 32 sectors/track, 15303 cylinders, total 31340544 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xa6202af7

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sde1            8192      122879       57344    c  W95 FAT32 (LBA)
/dev/sde2          122880    31340543    15608832   83  Linux

Torej ime diska je "sde", na njem sta dve particiji - sde1 -boot, ter sde2 - vse ostalo
Nato sledi uporaba ukaza dd
Oziroma sam poizkušam tole:
Koda:
sudo dd bs=4M if=/dev/sde | gzip > Temp/WebPI.gz

Tole naredi "zip" slike diska - 16G mi je zapakiralo na 2.1G, ker je pač disk prazen - drugače naredi sliko, ki je velika 16G. 2.1G datoteko bi pustil celo na računalniku.

Za razpakiranje potem uporabim tole:
Koda:
gzip -dc Temp/WebPI.gz | sudo dd bs=4M of=/dev/sde

Če bo delalo bom pa še povedal. Ker traja ene 15 minut, da zapeče 16G kartico.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2015 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne rata. Vrže tole napako:
kernel panic - not syncing vfs unable to mount root fs on unknown-block

Kot kaže sta diska različno velika, čeprav ne vem kako. Obe kartici sta 16G, nista pa od istega proizvajalca.... Ne vem ali ima to kaj veze.
Original:
Koda:
Disk /dev/sde: 16.0 GB, 16046358528 bytes
64 heads, 32 sectors/track, 15303 cylinders, total 31340544 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xa6202af7

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sde1            8192      122879       57344    c  W95 FAT32 (LBA)
/dev/sde2          122880    31340543    15608832   83  Linux


Kopija:
Koda:
Disk /dev/sde: 15.9 GB, 15931539456 bytes
64 heads, 32 sectors/track, 15193 cylinders, total 31116288 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xa6202af7

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sde1            8192      122879       57344    c  W95 FAT32 (LBA)
/dev/sde2          122880    31340543    15608832   83  Linux


Očitno je res neka razlika.... Ko kartico vtaknem v PC mi oroginalna odpre 2 okna z vsebino, kopija pa za eno particijo vrže napako:
Koda:
Error mounting /dev/sde2 at /media/primoz/13d368bf-6dbf-4751-8ba1-88bed06bef77: Command-line `mount -t "ext4" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid" "/dev/sde2" "/media/primoz/13d368bf-6dbf-4751-8ba1-88bed06bef77"' exited with non-zero exit status 32: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sde2,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

Bo treba še malo pogledat kaj ga serjem.. Brick wall
Samo mislim, da niso krivi ukazi za izdelavo slike diska prej nekaj drugega.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2015 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Smile bom še malo počakal z backup image-i. Tudi profijem očitno to dela težave. @Highlag, če ti bo (ko ti bo) uspelo, prosim če lahko rešitev napišeš v to temo.

Sicer pa... S56al je že na začetku omenil, da je to zelo lahko Think Mogoče bi pa on opisal postopek. Sicer je omenil win disk imager, ki pa ni prav zanesljivo orodje. Vsaj po opombah na uradni strani.

Pa še kompa z linuxom nimam. Bo pa verjetno v kratkem pri hiši, ker se je predvčerajšnjim poslovil 13 let star komp v delavnici Sad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2015 2:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem si naredil backup kartice z Win32DiskImagerjem.
To je posebej dobrodošlo, če zadeve nadgrajujete in si naredite Image ob določeni točki.
Opazil pa sem naslednje.
Obnovitev poteka brez problema, če gre za isto kartico, oziroma več kartic iste serije. Če pa imate na razpolago recimo več 8GB kartic, različnih serij, različnih proizvajalcev, pa morate biti pozorni na velikost kartic. Namreč image, ki se nanaša na manjši kartici lahko prenesete na večjo kartico. Obratno pa ne gre. Pa četudi je razlika v karticah nekaj kB. Seveda pa gre prenos recimo iz 8 na 16GB čisto normalno.
Je pa to bil problem pred približno leto dni. Mogoče je sedaj kaj drugače. Smile

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2015 3:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:

Sicer pa... S56al je že na začetku omenil, da je to zelo lahko Think Mogoče bi pa on opisal postopek. Sicer je omenil win disk imager, ki pa ni prav zanesljivo orodje. Vsaj po opombah na uradni strani.


Tako je, imel sem v mislih "disk image", kot sem potem tudi napisal 10 sporočil nazaj. To se mi zdi daleč najpreprostejši način, je pa treba vzeti kartico iz Malince ven. Kaj dosti več niti ni za pisat, saj je program skrajno preprost za uporabo. Pri meni deluje, zaenkrat brez težav (tok, tok...). Res pa, da sem to počel vedno z eno in isto uSD kartico, tako da verjamem, da je problem, ki ga je opisal "pajo", lahko težava... Win32diskImager sicer priporočajo tudi na uradni strani RPI za razpakiranje "slike" njihovega "svežega" OS (Raspbian). Tu sem za omenjeni program izvedel in ga v ta namen tudi uporabil.
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2015 4:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že nekaj časa nisem na novo nalagal raspi-ja, ampak imam občutek, da je na uradni strani naložen "malo drugačen" image.
Ko ga "odpakirate" na kartico in prvič vstavite v raspbery-ja, se namreč najprej zažene instalacija-konfiguracija, ki omogoča namestitev tudi na 4 GB (mogoče celo manj-ne vem). Zato tam opsanih težav z velikostjo kartice ni.

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2015 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da ga nič ne serjem. Očitno je nova kartica rahlo manjša od stare, pa ne gre cela slika na kartico. Zato na koncu javi napako pri kopiranju. Brick wall Imam 3 kartice, in sistem je ravno na največji. Drugi dve sta enako veliki. Brick wall
_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group