www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Nekvalitetno tiskanje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 3D Tiskanje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 15, 2016 6:36 pm    Naslov sporočila:  Nekvalitetno tiskanje Odgovori s citatom

Ima mogoče kdo idejo kaj bi lahko bilo narobe, da takole tiska.
Pri extruderju se sliši tik tik, ko printa in nekako ne more poriniti filamenta čez, da bi lahko tiskal.
Nastavitve v repetierju sem preveril že nekajkrat, bed leveling tudi.
material je PLA temp 210. Preizkusil sem tudi višje in nižje temperature in ni razlike.
nozzle sem že očistil 2x.
Nimam več idej kaj bi lahko bilo narobe.



print.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  137.77 KB
 Pogledana:  24 krat

print.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 15, 2016 6:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri če ti slučajno spodrsuje podajalnik na filamentu.
Osebno moram za tiskanje PLA imeti odprto ohišje od printerja, pa še filament podmazujem.
Večina dela brez podmazovanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 15, 2016 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje se ti filament zatika ali nabira v šobi in se zagozdi.

Če si vse preveril, je možnost tudi, da ti ga zobnik pri extruderju preveč stiska in ga splošči. To ugotoviš tako, da na novo napelješ not, nato tiskaš. Če bo nekaj časa delovalo dobro, potem pa se bo pričelo zatikati, ko bo sploščen del prišel do šobe, je krivo to. Opaziš lahko že na samem filamentu, ki gre od extruderja proti glavi ali je preveč sploščen (zareze so globoke).

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 16, 2016 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
Nekje se ti filament zatika ali nabira v šobi in se zagozdi.

Če si vse preveril, je možnost tudi, da ti ga zobnik pri extruderju preveč stiska in ga splošči. To ugotoviš tako, da na novo napelješ not, nato tiskaš. Če bo nekaj časa delovalo dobro, potem pa se bo pričelo zatikati, ko bo sploščen del prišel do šobe, je krivo to. Opaziš lahko že na samem filamentu, ki gre od extruderja proti glavi ali je preveč sploščen (zareze so globoke).


Pa se te "razmeroma majhne" deformacije na filamentu res tako poznajo da se posledično zagozdi in ne tiska več? Kaj se ne filament tako ali tako stopi, ne glede na to kakšne oblike je?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 16, 2016 3:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, meni se je to dogajalo s PLA in sicer pred vstopom v šobo.
Bolj sem zategoval zobnik, misleč, da preskakuje zaradi premale sile, več je bilo težav.
Do diagnoze pa sem prišel šele takrat, ko se na novo vstavil filament do šobe z roko, nato dal tiskati in opazoval kdaj se to pojavi. Pojavilo pa se je točno takrat, ko je sploščen del prišel do šobe. Vzel sem filament iz cevke, ga malo premeril in ja, bile so razlike namesto 1.75mm je bilo 2mm. Tudi pri retractu so bile težave, saj je filament še bolj sploščilo, ko bi pa mogle spet potiskati naprej, pa je še prej zdrsnilo, ker je bil filament že toliko mehak.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 16, 2016 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BraneZ večkrat je napisal/a:
Nihče ni napisal zakaj je tisto pritiskanje ležaja na plastično žico tako važno.

Med notranjo steno teflonske cevi in plastiko (filamentom) je samo 25 stotink mm razlike. S prevelikim pritiskom izobličiš plastično žico toliko, da se poveča upor v teflonski cevi. Posledično ljudje zategnejo še bolj tiste vijake in se vse stopnjuje. Dorijan je tu nekaj podobnega napisal. Jaz sem šel v obratno stran kot on in zmanjšal šobo na 0,1mm in si naredil popolnoma nov ekstruder, ki (skoraj) nima teh problemov. Edini problem je ta, da tiskanje traja dalj časa, vendar sem jaz že v letih, ko potrpljenja ne zmanjkuje. S tem ekstrudejem ni problem narediti rezervni zobnik za kakšno igračko z zelo malim modulom in iz katerega koli materiala.


Pa še nekaj: zapisuj si vse kar si ugotovil, saj se čez čas ne boš spomnil kaj vse se je dogajalo. Če boš to delal, bova dva od redkih, ki to delajo.
Mogoče bomo že trije (ki si zapisujemo).
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dumr666
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Jan 2012 23:30
Prispevkov: 409
Aktiv.: 2.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2016 10:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

štirje Very Happy
se splača zapisovati in risati opažanja Smile

_________________
Robots will steal your job. But that's OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2016 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Motor je bil prešibek oz. premalo toka in ni mogel potiskati filamenta dovolj, zato je motor preskakoval.
Povečal sem tok in je filament pritiskalo dovolj.

Zdaj imam drug problem ker so layerji ponekod narazen se pravi se ne zlepijo skupaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2016 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poskusi povečati parameter "fill".

Imaš pravilno vnešeno dimenzijo šobe?

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 16, 2016 12:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

"Oprosti", ker nisem zasledil kakšen tiskalnik imaš, kateri program za tiskanje...ipd.
Iz slik nastavitev programa za tiskanje bi se lažje videlo kako imaš kaj nastavljeno. Potem pa še, če ti extruder že ni delal kot mora, kdo pravi, da imaš pravilno nastavljen "Z" koračnik, njegov pomik, malo več informacij bo treba. Tiskalnik ti mora natisniti kos "skoraj" v nulo. (Pustimo tolerance nekaj stotink) Torej imaš probleme mogoče že v steppingu - microsteppingu na kontrolerjih motorjev, kateri firmware je naložen...
Omenjaš premale, prevelike kose, razmazane.....sta X in Y os paralelni, al ja? Zračnost vozičkov...uff koliko tega.

PS.: Aha, uporabljaš Repetier...sem našel

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 3:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tiskalnika imam 2 in sicer HIC in Geeetech ampak pri obeh so približno isti problemi, zato sem prepričan, da so nastavitve tiskalnika problem.
eden je tale
http://www.ebay.com/itm/HIC-Tech-Prusa-i3-Large-Print-Area-3D-Printer-LCD-Screen-Aluminum-Frame-/281702652063?hash=item4196c9589f:g:CX0AAOSwT6pV2-8U
Zadevo sem kalibriral se pravi XYZ in extruder, tako da je zdaj 50mm dejansko 50mm.
Tiskalnik je dejansko dovolj robustno narejen, da ni nekih večji odstopanj pri hardweru.
Na tiskalniku sem zamenjal heatbed in je zdaj namesto stekla aluminij, ki seveda bolj greje, ampak sem zmanjšal temperaturo.
Meril sem tudi temperaturo na extruderju in je dejansko nekako izmerjena enaka prikazani, z nekaj stopinj odstopanja.
Software na kontrolerju je MArlin.

mosqito je napisal/a:
Poskusi povečati parameter "fill".

Imaš pravilno vnešeno dimenzijo šobe?

dimenzije šobe so pravilno nastavljene.

Prosim, če drugič dopišeš svoj post, ne pa, da sta v roku ene minute dva posta!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 4:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blisk1 ali delaš to s Curo?
Če ja, prilepi slike nastavitev v Curi.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2016 12:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
Blisk1 ali delaš to s Curo?
Če ja, prilepi slike nastavitev v Curi.

Ni Cura, pač pa Slicer, bom naredil prntscr pa prilepim

Sicer HIC preferira Curo, ampak mi ni všeč.

Tukajle je link z slikami in nastavitvami.
V mapi zadnje_nastavitve je tisto res zadnje, ko sem testiral.
Link mogoče ne odpre od prve, ker je zadeva malo počasna, ampak odpre pa zagotovo.
http://hopsasa.net/public.php?service=files&t=105823f350636b907d419ac6f490df91


Nazadnje urejal/a Blisk1 Tor Apr 19, 2016 4:01 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2016 4:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že prva tvoja nastavitev, ki jo vidim je, da imaš višino layerja 0.4mm za šobo 0.4mm.
Cura te takoj opozori, da sloji debelejši od 80% debeline šobe, dajo slabe rezultate pri tiskanju.
V glavnem, s to nastavitvijo si naredil mašino za extrudiranje 0.4mm plastike iz 1.75mm (oz.3mm).

O nastavitvah tiskalnika smo veliko predebatirali v temah o 3D tiskanju. Ne bi bilo slabo, če bi si prebral!
Saj verjamem, da čez komot ga ni, toda, tudi mi smo radi komot in ni razloga, da ti nekdo odgovori, če se sam malo ne potrudiš.

Slike lepi v post ali pa v svoj album na našem forumu in jih linkaj v postu, ne pa na zunanje strežnike, kajti čez eno leto jih ne bo več
in kompletna tema bo brez vsake uporabne vrednosti, za nekoga, ki bo želel videti, kaj za vraga je šlo narobe.
In zopet en popolnoma nepotreben post v razmaku manj kot ene minute!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blisk1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Maj 2011 10:22
Prispevkov: 362
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2016 10:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
Že prva tvoja nastavitev, ki jo vidim je, da imaš višino layerja 0.4mm za šobo 0.4mm.
Cura te takoj opozori, da sloji debelejši od 80% debeline šobe, dajo slabe rezultate pri tiskanju.
V glavnem, s to nastavitvijo si naredil mašino za extrudiranje 0.4mm plastike iz 1.75mm (oz.3mm).

O nastavitvah tiskalnika smo veliko predebatirali v temah o 3D tiskanju. Ne bi bilo slabo, če bi si prebral!


Tem je ogromno, nisi povedal katero temo, če je ena ali katera je glavna od teh, kjer je največ informacij.

Prav tako, če je razlog 80% debeline šobe zakaj potem je razmak med layerji
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 3D Tiskanje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group