www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Preprosti radijski sprejemniki
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaradi potrošnje energije! Jaz se bolj sprašujem zakaj mora biti plastično. Ti bi to lahko naredil lepo iz lesa!

Sicer pa, bodi malo potrpežljiv! Še pride na vrsto.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 4:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz pa imam drugo vprašanje in sicer kako pravilno izbrati kondenzatorje?

Prebral sem zapis profesorja dr. Matjaža Vidmarja KLIK, kjer pa sem dobil občutek da ni nekega kondenzatorja ki bi bil 100% primeren za neko funkcijo.

Konkretno na sliki detektorskega sprejemnika vidim 3 vrste kondenzatorjev: elektrolitski, polyesterski in MKT kondenzatorje.
Zanima me, ali obstaja kakšen poseben razlog da je na tem primeru detektorskega sprejemnika na mestu kjer je moder 473 50V polyesterski kondenzator in na mestu kjer je siv MKT 104j100 točno ta in ne recimo obratno. (Če odmislimo različne kapacitivnosti).
Sepravi zanima me, ali bi lahko v tem primeru nadomestil polyesterske kondenzatorje s samimi MKT kondenzatorji primernih kapacitivnosti in obratno.

In še eno vprašanje, ker sem se odločil da naredim to Branetovo zadevščino sem hotel naročiti to diodo BB510. Na ic elektroniki je nisem našel, na ebayu pa je za 4 kose cena s poštnino 10€. Ker vseh štirih ne bom rabil se mi zdi brezveze dajati 10€ za en element.

Torej ima mogoče kdo kakšno idejo kje bi lahko dobil isto stvar ceneje, ali pa če je mogoče še kdo interesent, pa da mu odstopim ostale?

Našel pa sem samo ta zadetek:
http://www.ebay.com/itm/BB510-30-500pF-High-capacitance-low-voltage-varicap-varactor-diodes-Qty-4-NEW-/121734773079?hash=item1c57f53957:g:bfIAAOxy7nNTWulS
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 4:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vprašaj nekoga od teh tukaj, mogoče boš dobil.

Sicer pa ni nujno da je ravno BB510, je lahko tudi 1SV149 ali BB112, pa še kaj bi se našlo.

Matjaž Vidmar je napisal/a:
Pameten graditelj bo torej pobrskal po svojih predalih in tam našel večino sestavnih delov, ki so povsem primerni za opisano gradnjo, čeprav mogoče nimajo povsem enakih nazivnih vrednosti. Po preostalih nekaj sestavnih delov pa bo treba v trgovino, kjer bo treba trgovcu lepo razložiti, kaj potrebujemo. Malo brskanja po predalčkih v trgovini ne more škoditi, saj bo kmalu skočil ven ravno takšen kondenzator z natančno takšnim temperaturnim koeficientom, kot je to predpisal avtor naprave v svojem članku.
Še moj dodatek: tukaj ni noben kondenzator, ki bi moral biti nek poseben, jaz sem vzel kar sem pač našel v svoji "furdi".
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 5:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlepša hvala!

Se mi je zdelo da bo nekaj takega Smile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 5:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

You are welcome!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Smile
Tudi jaz bi nekaj vprašal:
Je važno, kako je tuljava - "antena" navita? S tem mislim predvsem v tem smislu, ali je važno kako se navoji križajo med seboj?

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 9:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravzaprav je! Že zaradi kapacitivnosti, pa še česa. Tudi induktivnost zračne tuljave je pogojena s premerom in širino tuljave.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
l3banj12
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2014 23:25
Prispevkov: 167
Aktiv.: 1.46
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 9:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej je potrebno tuljavo čim lepše naviti, brez križanja ovojev?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 9:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom jaz pripravil nekaj tuljav, sem si naredil šablono za navijanje, pa še zelo kvalitetno žico imam.




Bizgec65, boš imel tuljavo?

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein


Nazadnje urejal/a Branez Sob Jan 30, 2016 11:41 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 11:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom še jaz izdelal tole, le da sem imel namen "oleseniti" vse skupaj. Smile
_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 11:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bizgec65 je napisal/a:
Bom še jaz izdelal tole, le da sem imel namen "oleseniti" vse skupaj. Smile

Leseno je ta pravo! Branko pa ima delavnico na dvorišči, pa je lažje sprintati.Whistle

Pa diodo imaš?

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein


Nazadnje urejal/a Branez Sob Jan 30, 2016 11:45 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 11:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shame on you
Kje naj sedaj tega hudiča izbrskam? Je to v kakih starih zadevah možno reciklirati, al' ne ?

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2016 11:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bomo že zrihtali vse! To je tako drobno, da boš težko našel.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2016 12:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bizgec65 je napisal/a:
Kje naj sedaj tega hudiča izbrskam? Je to v kakih starih zadevah možno reciklirati, al' ne ?

Hu, tole bo pa drago Razz

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 04, 2016 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimiva je prva stopnja s tranzistorjema T1 in T2 takoj za LC nihajnim krogom, takšne vezave do sedaj še nisem videl. Na Branezovi spletni strani sem prebral opis kjer piše da sta tranzistorja T1 in T2 diferencialni ojačevalnik, kar je res če pogledaš vezavo v celoti, če pa vezavo razčleniš na dva dela potem vidiš da je T2 tokovni ojačevalnik s skupnim kolektorjem ki ima na bazi veliko vhodno impedanco, T1 je pa napetostni ojačevalnik, s skupno bazo ki ima na emitorju zelo nizko vhodno impedanco, in ta ojačevalnik skrbi za pozitivno povratno vezavo.
Zanimivo pri tej vezavi je tudi da imata oba tranzistorja bazo in kolektor na enakem enosmernem napetostnem potencialu kar pomeni da takšen ojačevalnik dobro deluje samo kadar ima na vhodu izmenični signal z zelo nizko napetostjo, pri signalih z višjo napetostjo takoj pride do rezanja vrhov pozitivnih polperiod.

Evo tako, malo analize za boljše razumevanje.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group