www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Neznana Iskrina šasija
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 5:19 am    Naslov sporočila:  Neznana Iskrina šasija Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Par dni nazaj sem dobil šasijo neznanega radia. Žal manjka škatla, zvočnik in skala. Sem 99%, da gre za Iskrino zadevo. Radio načeloma deluje, le UKV je popolnoma gluh. Nekaj sem dregal okrog preklopnikov za UKV in parkrat sem dobil nekaj voltov napetosti na elektrolitu ratio detektorja, ter nekaj pokov v zvočniku. Nato sem preklopnik razdrl in ga očistil, po tem pa sicer naredi 100% kontakt ob preklopu, vendar je UKV še kar gluh.

Radio ima lampe: EL84, ECH81, EF89, EABC80, EM84. Usmerniška dioda, tranzistorski ločen tuner za UKV. Na ta tuner dobim 12V, poleg tega ima le antenski vhod in izhod.

Kondenzatorji so vsi rjavi Iskrini, veliko je tudi stirofleksa in keramičnih, videti so vsi OK. Elektroliti so vsi Made in Hungary. Po cca. 2 urah delovanja na SV se je ECH81 odločila za samomor... svetila je vijolično, raje da ne povem kakšni zvoki so prihajali iz zvočnika takrat Smile Vse lampe sem že zamenjal z drugimi, vendar ni bilo razlike pri UKV..

Skratka, potreboval bi shemo, da vidim kje bi lahko bila napaka glede UKV.



2016-02-12 04.15.46.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.06 MB
 Pogledana:  8 krat

2016-02-12 04.15.46.jpg



2016-02-12 04.16.04.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.41 MB
 Pogledana:  2 krat

2016-02-12 04.16.04.jpg



2016-02-12 04.16.16.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.4 MB
 Pogledana:  11 krat

2016-02-12 04.16.16.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.83
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim da je to RS Iskra Portorož, če se prav spomnim ,ker smo ga imeli doma. Mislim, da je imela UKW stopnj izvedeno s polprevodniškimi elementi.

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, to je ena izmed verzij Iskrine šasije. Šasije so bile na pogled slične, vse so imele tranzistoriziran UKV tuner, za razliko od tvoje šasije ponavadi niso bile mrežno ločene, mrežni trafo je bil samo za kurjavo elektronk. Velika večina je imela dve ECH81 in EL84 ali ECL86. Kolikor se spomnim, je bil vsem skupen brum 50Hz ko je bil potenciometer za glasnost na minimumu, kot posledica nerodno speljanega ožičenja oz. mas. Različice so se imenovale Portorož UKV, Ambasador UKV, Ljubljana UKV ... Kako se je imenoval radio s to tvojo različico na žalost ne vem.

Če si na svoji šasiji bil sposoben spoznati elektrolit v ratio detektorju, si boš gotovo lahko pomagal tudi s shemo, ki je podobna, npr.: http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=26603 ali v 2.MF in NF stopnji celo od Triglava ali Soče, ki jo imaš.
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 5:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za nedelovanje UKV najbolj sumim ta UVD 13 tuner. Gor dobim ~12V, ko sem pa dal osciloskop na izhod, pa ne tam vidim ničesar. Tudi ko vrtim skalo.

Je že imel kdo ta tuner narazen? Pogosto to crkuje? Notri kolikor vidim sta 2 tranzistorja in ena dioda...
Diodo bi še morda imel takšno (verjetno klasična germanijeva), vendar za tranzistorja pa ne vem kakšna morata biti (verjetno germanij, visokofrekvenčni?).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 5:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta tuner nima vrtljivega kondenzatorja za nastavitev frekvence, temveč spremenljivi tuljavi. Seveda sta tranzistorja VF, germanij, verjetno AF106 na vhodu in AF121 v osc. in meš. stopnji.
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 7:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem razdrl tuner... Vse zelo majhno in natlačeno...

Diodo sem prebrikal z drugo germanijevo in ni spremembe. V obeh smereh kaže 0,15V padca napetosti pri diode-checku, merjeno v vezju.

Tranzistorje pa ne vem katere bi dal notri, saj vprašanje, če se še dobijo ti AF106.

Bom najprej zadevo malo pomeril...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 9:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Govoril sem z znancem glede teh tunerjev. Je rekel, da vhodni tranzistor rad odnese in jih je že dosti popravil. Kateri novejši tranzistor pa bi ustrezal namesto AF106?

Upam, da je le to... sicer kar sem meril, so bili odčitki videti ok...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2016 9:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa cel tuner (novi)?
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 13, 2016 3:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa to. Vendar, po moje bi bilo kar težko dobiti tak identičen tuner, po drugi strani pa raje popravim tega, ker imam tu le šasijo brez ostalih stvari.

Poleg tega germanijevi tranzistorji po toliko letih niso več ravno zanesljiva zadeva, še posebej te AF serije.

Medtem.. Dioda je OK, sem jo vzel dol. Tranzistorji pa so tudi videti OK, mislim, da je pri enem bil nekaj časa stik med ohišjem in kolektorjem, vendar ko sem meritev ponovil, ga ni bilo več.. Nisem pa imel časa jemati tranzistorje dol in jih zmeriti zunaj vezja.

Če komu koristi, sem pripel visokoločljivostno shemo, tuner je pri tej identičen kot pri meni.
Kakšen VF silicijev tranzistor pa najverjetneje ne bi delal?



SavaUKV.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  208.2 KB
 Pogledana:  36 krat

SavaUKV.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kastaneda
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 11:18
Prispevkov: 458
Aktiv.: 2.60

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 13, 2016 9:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj SAVA UKV ima identično šasijo. Namesto EZ80 ima diode, Ima dve ECH81, EL84 in magično oko.To se nekako ne ujema z elektronkami, ki si jih omenil. In ne pozabit na anteno. Brez nje ta tjuner ne bo dal nič od sebe...
_________________
LP
Srečko
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 13, 2016 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kastaneda je napisal/a:
... In ne pozabit na anteno. Brez nje ta tjuner ne bo dal nič od sebe...
Bo, bo šum in napetost na M1.

Nekoč sem delal FM sprejemnike s tem tunerjem in TDA1047.



S tuljavami iz tega tunerja pa sem delal UKV tunerje z elektronkami EF92 oziroma CV4015.
Nekaj o tem je tukaj napisano.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.83
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 13, 2016 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam tranzistorje AF 106 1kos
AF162 2kos
AF239 2kos

Lahko dobiš 162 in 239 AF 106 pa ti lahko le posodim za probo, ker bi rad poenega obdržal za hude čase.

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 13, 2016 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem našel na ebayu za par evrov AF106. Jih vzamem nekaj, okrog 6€ so 4 kosi. Upam, da bodo OK. Sem pa opazil, da je spremenljiva tuljava počena spodaj pri nosilcih.
Sicer sem jo zalepil, vendar ne teče čisto 100% dobro, kot, da ni dobrega pritiska med medeninastim zobnikom ter plastičnimi zobci. Ko pride do konca, in jo začneš vrteti v drugo smer začne preskakovati...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 15, 2016 8:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
... Sem pa opazil, da je spremenljiva tuljava počena spodaj pri nosilcih.
Sicer sem jo zalepil, vendar ne teče čisto 100% dobro, kot, da ni dobrega pritiska med medeninastim zobnikom ter plastičnimi zobci. Ko pride do konca, in jo začneš vrteti v drugo smer začne preskakovati...

Sem te vprašal.

Pri nas tukaj je pregovor:

Prošla baba s kolačima.
Prevod: Babica s keksi je že šla mimo.
Translation: The old lady with cakes has already passed by.
Übersetzung: Die alte Dame mit Kuchen ist bereits vorbei.



DSC00180.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  159.34 KB
 Pogledana:  5 krat

DSC00180.JPG



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 15, 2016 9:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mr. Green
Izvleček iz SSKJ:

napíhniti se ekspr. 1. postati domišljav, prevzeten: zaradi imenitnega življenja ob njem se je precej napihnila 2. postati jezen, užaljen: zakaj si se napihnil, saj nisem nič hudega rekel; ob njegovih besedah se je zelo napihnila napíhnjen -a -o 1. deležnik od napihniti: napihnjen balon; od pijače napihnjen obraz; rastlina z napihnjenimi stroki 2. ekspr. domišljav, prevzeten: zaradi doseženega uspeha je ves napihnjen; napihnjen kot puran 3. ekspr. vznesen, a vsebinsko prazen: rad je uporabljal napihnjene besede

No, če ti BraneZ tako poliglotsko odgovarja s pregovorom, ti lahko jaz ponudim tuner, ki bi pasal v ta kumunistični radio, ki sicer ni bil posebno bleščeč predstavnik radiotehnike tistega časa.. Ampak javiti se mi moraš na ZS s svojim naslovom najpozneje v roku štirih ur, šteto od časa, ko je bil oddan ta moj prispevek, pa ti tuner pošljem po pošti, popolnoma free in diskretno.

Very Happy
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group