www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

AUTO XS Polnilnik avtomobilskega akumulatorja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.31
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 12:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Lahko pa bi naredili akcijo izdelave desulfatorja v lastni režiji. Ima kdo načrte za
izdelavo????

Shem je cel kup. Za začetek se lahko zgleduješ kar po električnem pastirju, brez izhodnega transformatorja. Ta tehnika je zelo šparavna saj polniš kondenzator, ki pa naj bo kar precej velik, da dosežeš 16A ali tam nekje.

Sem gledal precej shem po netu in se ljudje vse sorte zadev lotijo od mehanskega desulfatorja pa do teh z 555 timerjem. Sam bom poskusil narediti takega, ki se napaja iz omrežja, ker je brez pomena dajat neko škatlico med plus in minus. Ko začne desulfator delovat in osipat sulfat je „pri zdravljenju”potreba po toku večja in jo nima kje vzeti.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobek220
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jul 2009 9:21
Prispevkov: 196
Aktiv.: 1.09
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aku je star cca 6 let od tega je zadnje leto miroval brez polnjenja in praznjenja. Je pa TAB MOTION semi-traction 75Ah.
_________________
Kak je lepo ko je fajn
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 7.68
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta ima pokrovčke, torej lahko pomeriš gostoto kisline.
Potrebuješ TAKŠEN merilnik, da boš lahko izmeril gostoto elektrolita. To je najbolj zanesljiv pokazatelj stanja posameznih celic. Če je vsaj ena popolnoma prazna, potem nesi aku v trgovino in pokasiraj popust pri novem.
Pa pazi, ko delaš s kislino, vsaka kislina, ki ima kisik (npr. H2SO4), poškoduje organske snovi, kot so obleka ali koža, po domače, naredi luknjo.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.31
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No včeraj sem tudi jaz dobil tale polnilec omenjen v naslovu. Mah boh pomagej, če človek ne zna prej prebrat navodil kot kupi. Tista desulfacija/aktivacija je podobno narejena kot pri PACO polnilcu. Dela do 11V. Ni to kar sem iskal, bo pa dober za vzdrževalno polnjenje. Torej morem priti do tavelikih kondenzatorjev, da že enkrat realiziram ta desulfator, ker pravite, da je pomemben velik tok.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.26

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor je meni znano, je za desulfatizacijo potreben tok iz akumulatorja.
Zato akumulator v vozilu kljub teoretično neugodnim vplivom (vibracije, temperaturna nihanja, 50×70% napolnjenost itd) prav zaradi zagonskih tokov zdrži dlje, kot pa "laboratorijsko" vzdrževan na fiksnih 13.7V @ 20.0°C

Sem pa tudi zasledil da obstajajo tudi metode polnjenja z velikimi tokovnimi konicami, a če za to rabiš nekaj kar ni pri roki...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elson2k
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 18:09
Prispevkov: 1660
Aktiv.: 9.39
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj takega?

http://www.instructables.com/id/Desulfator-for-12V-Car-Batteries-in-an-Altoids-Ti/

_________________
As every cat owner knows, nobody owns a cat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.26

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 1:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Neko tako čudo sem vzel pr' kitajcu za drobiž, ker se mi ni dalo iskat elementov Mr. Green
Če dela? Dela.
Je kaka korist od tega? Najbrž je, sicer bi en star akumulator že popolnoma umrl (no, zdaj ima pa pri 8, morda celo 10 letih starosti še vedno 15÷20Ah od nekoč 55...). Brez desulfatorčka bi bil pa morda dober le za kakšno LCD zapestno uro poganjat, pomoje...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.31
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 5:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elson2k je napisal/a:
Kaj takega?

http://www.instructables.com/id/Desulfator-for-12V-Car-Batteries-in-an-Altoids-Ti/

Majstore pravi, da je imel probleme z gretjem tuljav. Glede na to da me prostorko zadeva nebi ovirala se lahko vgradi močnejše tuljave oz. dušilke tja od 2H? Tudi z kondenzatorjem so lahko problemi, če nisi preveč natančen pri regulaciji potenciametra in bi bilo bolje imet folijskega(vsaj po mojem mnenju).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobek220
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jul 2009 9:21
Prispevkov: 196
Aktiv.: 1.09
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem se danes malo poigral z akujem.
Sem ga delno napolnil, potem pa kar z 4mm2 žico kratko sklenil za cca 5 sekund (žica se je kar segrela, me ni zeblo v roke). V celicah se je videlo vrenje kisline v vseh celicah, tako, da mislim, da ni nobena v kratkem stiku. Polnjene in praznjenje na tak način sem ponovil cca 5 krat. Sedaj pa ga polnim na programu "avto" in upam, da se bo jutri zjutraj kaj poznalo. Vmes je bil polnilec tudi v programu osveževanja, ko je bila napetost akuja nekje okrog 8,5-9V.
Upam da sem ga zbudil.
Javim rezultate jutri zvečer.

_________________
Kak je lepo ko je fajn
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.26

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 8:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ti rad hazardiraš s svojimi očmi?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobek220
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jul 2009 9:21
Prispevkov: 196
Aktiv.: 1.09
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni bilo sile. Aku ni bil 100% poln. Če je imel cca 10% kapacitete od 75 Ah je imel že preveč. Preizkusil sem ga z motorčkom za dvig avtomobilskih stekel (potegnil naj bi cca 3A) in čez 10 sekund je motor še čisto počasi obračal. Potem je sledilo polnjenej.
_________________
Kak je lepo ko je fajn
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.26

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nja, še slabše...
Se niti ne zavedaš možnih posledic... Sicer le kak %, ampak zato se pa reče hazardiranje...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1872
Aktiv.: 8.39
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 9:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
Nja, še slabše...
Se niti ne zavedaš možnih posledic... Sicer le kak %, ampak zato se pa reče hazardiranje...


Hja- ko bo preizkusil, kako ti iz banka (ponka) izgine 75% akumulatorja te bo razumel Rolling Eyes

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobek220
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jul 2009 9:21
Prispevkov: 196
Aktiv.: 1.09
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja saj vem, da se z takimi stvarmi ni za hecat. Ampak v tem primeru ni bilo neke nevarnosti. Ampak obujam en aku v življenje z trenutnimi majhnimi možnostmi.
_________________
Kak je lepo ko je fajn
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.31
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morebiti pri hiši premoreš kaj podobnega, kar sliši na zaščitni vezir. Ta zadeva je vsestransko uporabna. Vsekakor pa za eksplozije ni.

Nazadnje urejal/a kobranka Pon Mar 07, 2016 10:46 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group