www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Slovenski varnostni strokovnjak o brezstičnih karticah

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Novice
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 23, 2016 1:29 pm    Naslov sporočila:  Slovenski varnostni strokovnjak o brezstičnih karticah Odgovori s citatom


Brezstične plačilne kartice so v Sloveniji v uporabi dobro leto in pol, policija pa prijave zlorabe še ni zabeležila. A to še ne pomeni, da se to ne dogaja. Prav nasprotno. Slovenski strokovnjaki za internetno varnost opozarjajo, da so brezstične kartice lažje podvržene zlorabam. Zadevo so preverili tudi v praksi.


Več in vir 24ur

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gkrusi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Jul 2007 17:22
Prispevkov: 811
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 23, 2016 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da je komunikacija brezžična je super, me pa moti, da po privzetem ob transakciji ni zahteve po PIN-u... torej je morebitna izguba zelo tvegana.
_________________
Zakaj bi bilo preprosto, če je lahko zakomplicirano???
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
elson2k
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 18:09
Prispevkov: 1660
Aktiv.: 9.41
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 23, 2016 11:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dokler se kartico ne blokira, vsekakor. In če nekdo ne opazi da je izgubil kartico in je posledično ne prekliče, se "pošteni" najditelj lahko že pošteno naje in napolni rezervoar goriva Mr. Green
_________________
As every cat owner knows, nobody owns a cat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.29
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 23, 2016 11:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A ni tako, da lahko brezdotično plačuješ samo zneske do 15€?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 23, 2016 11:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa je možno to brezdotično funkcijo izklopiti?
(zaenkrat se še nisem poglabljal v to...)
Ali pa če kartico hranimo v kovinskem ovitku?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 24, 2016 12:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cero je napisal/a:
A ni tako, da lahko brezdotično plačuješ samo zneske do 15€?
Ne ni tako! Če je znesek manjši od 15€ ni potrebno tipkat pin kode, v nasprotnem primeru jo moraš.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 868
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 24, 2016 10:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj moram pa potem jaz na moji klasični (ni NFC) plačilni kartici (ki mi jo ne more noben skenirat iz žepa ali denarnice) vtipkavat pin kodo za zneske do 15€?

Se mi zdi da je vse skupaj (internetna zasebnost, morala, vrednote) postalo izprijeno, z elito in politiki na čelu...

edit: ni NFC


Nazadnje urejal/a twom Sre Feb 24, 2016 3:19 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 24, 2016 10:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

peter_nn je napisal/a:
Zakaj moram pa potem jaz na moji plačilni kartici (ki mi jo ne more noben skenirat iz žepa ali denarnice) vtipkavat pin kodo za zneske do 15€?...
Ne bi vedel zakaj, jaz imam račun pri NLB in povsod, kjer imajo NFC čitalnik, ni potrebno tipkanje do 15€.

Če sem prav razumel prispevek, na katerega kaže Silvova povezava, problem ni v NFCju in kartici, temveč od čitalnika naprej, kajti, če želiš prebrati NFC kartico, mora le ta biti skoraj prislonjena na čitalnik.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Xbolha
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Mar 2013 9:20
Prispevkov: 136
Aktiv.: 1.01
Kraj: Ljubljana- Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 24, 2016 1:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš 2 kartici, ki omogočata brez kontaktno plačevanje, v denarnici istočasno, ni mogoče plačat.... je potrebno eno vzet ven.

Nazadnje urejal/a Xbolha Sre Feb 24, 2016 10:17 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.56
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 24, 2016 9:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam slabe izkušnje z brezstično kartico, dve sem uničil z magnetom, ki sem ga imel v denarnici, čeprav v začetku nisem vedel kaj je narobe, ker poleg te kartice imam še 5 drugih, vse delujejo, brezstično uniči v prvem trenutku, ko jo dam v denarnico. Po vstavitvi v terminal ali bankomat dobim samo napis kartica neveljavna.
Kartica je seveda NLB, ali so res tako občutljive ali pa tako nekvalitetne. Prejšnje navadne, mi nikoli ni, nobene uničilo. Sedaj sem odstranil magnet iz denarnice in kartica deluje.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.68
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2016 6:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj vraga si pa sploh imel magnet v denarnici? Kot prvo bi moral vedeti, da magnetne kartice in magnet nekako ne gredo skupaj... drugo, uničil si magnetni del kartice, ne brezkontaktni - ta je zagotovo imun na magnet. Ampak vse kartice imajo poleg čipa (in zadnje verzije NFC) tudi magnetni zapis.
Bankomat po mojem znanju uporablja ravno magnetni zapis.

Drugače je minimalni znesek, do katerega PIN ni potreben odvisen od banke - pri nekaterih je ta znesek možno celo nastavljat. Žal NLB tega nima - tam je 15 evrov fiksno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
urosst
Član
Član



Pridružen-a: Čet 03 Feb 2005 9:52
Prispevkov: 81
Aktiv.: 0.36

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2016 11:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pri tej tranksakciji kartica generira kodirano kodo ,ki se lahko uporabi samo enkrat.
torej je možno samo eno plačilo z ustreznim licečnim terminalom.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Novice Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group