www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Datotečni sistem
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 12:13 pm    Naslov sporočila:  Datotečni sistem Odgovori s citatom

Ko sem poskušal prenesti neko mapo v kateri je več datotek mi je ko sem prenašal na trdi disk napisalo za dve datoteki, da sta preveliki za ta cilni datotečni sistem.
Piše citiram: Datoteka base.xpak je prevelika za ciljni datotečni sistem.

Vrsta datoteke:XPAK.
In še za eno to pa je intial.xpak
Vrsta datoteke XPAK


Zanima me kako rešiti težavo in naložiti tudi te dve datoteki.

_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko samo ugibam (ker si podal premalo informacij), da je disk formatiran s FAT32 datotečnim sistemom, datoteka pa je večja od 4GB.
Rešitev. Spremeni format diska na NTFS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 12:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako pa se to spremeni.
Ja datoteki sta večji od 4G. Vendar pa me zanima ali se bo kaj na disku spremenilo ali kakšna nevšečnost.

_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V ukazni vrstici vtipkaš ukaz convert x: /fs:ntfs. Tisti x je oznaka tvojega diska. Če to na primer disk D, boš vtipkal convert D: /fs:ntfs.
Načeloma se podatkom na disku ne bo nič zgodilo. Garantiram pa ne. Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načeloma ni problem spremeniti datotečni sistem diska iz FAT32 v NTFS (nazaj je večji problem) a vedno boš dobil nasvet, da najprej naredi backup podatkov brez katerih ti živeti ni, če se vseeno med konvertiranjem kaj zalomi (izpad elektrike, bad sector itd....).
Imaš op. sistem Windows XP?

Priprava in pregled:
Odpreš Command Prompt okno (Start/Run in vpišeš CMD) in v ukazni vrstici vpišeš:
chkdsk c: /f
odpre se opozorilo, da bo to izvedel pri naslednjem restartu, zato potrdiš z Y (ali D, če imaš slovensko verzijo) in narediš restart sistema. Začne se postopek preverjanja, ki traja nekaj časa. Če na koncu najde kake nepovezane datoteke ali napake jih potrdi z Y (ali D, če imaš slo Win) drugače izpiše samo povzetek.
S tem si vsaj glede podatkov na jasnem, da je vse ok. Lahko bi chkdsk c:/f dodal še stikalo /r, ki pregleda disk še proti slabim sektorjem a trajanje se tako podaljša.

Pretvorba:
Ko prejšnji ukaz chkdsk naredi svoje zopet odpreš Command Prompt okno in vpišeš:
Convert C: /FS:NTFS
Postopka ne prekinjaj in počakaj, da se izpiše spet ukazna vrstica z utripajočim kurzorjem _.
Ko konča pretvorbo naredi restart.
Preveriš npr. v Raziskovalcu, desni klik na C: disk/particijo, izbereš Lastnosti in v povzetku bi moral pod Datotečni sistem pisati zdaj NTFS.
Zdaj lahko na tak disk/usb ključ kopiraš tudi datoteke, ki so daljše kot 4GB v enem kosu.

Če imaš disk razdeljen na več particij npr. poleg C: še D: ali E: in imajo tudi FAT32 datotečni sistem potem, če želiš še ostale pretvoriti, zopet ponoviš zgornje, le črka C: se zamenja z D: ali E:.
Poročaj.

p.s.
(pre)počasen sem. Smile

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Windows imam 8.1
_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 1:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm, malo sumljivo mi je, da imaš Win8.1 disk pa (še) Fat32 datotečni sistem ?
Kakšna je kapaciteta diska in preveri, če je res Fat32 ?!
Drugače velja podobno tudi za Win8.1.
Poročaj.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rafaellsi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Sep 2011 18:54
Prispevkov: 478
Aktiv.: 3.11
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 2:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ni mogoče problem predolgo ime oz. ime celotne poti do datoteke...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 28, 2016 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mi lahko prosim opišete kje lahko to pogledam. Situacija je taka da poskušam z notranjega diska oziroma disk od računalnika prenesti datoteke ki sem jih opisal v zunanji trdi disk. Ta zunanji disk je kar nov 2 T kupil sem ga pred manj kot enim letom.
_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 10:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa si preveril kakšen datotečni sistem ima tvoj zunanji disk ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 10:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če prav razumem, imaš težave pri kopiranju datotek iz računalnika (notranji trdi disk) na zunanji USB trdi disk?

Pojdi pod "moj računalnik" in poglej kateri datotečni sistem ima tvoj trdi disk. Lahko da je FAT32, kot večinoma USB ključki. Zunanji USB trdi disk, še posebej novejši in večji, so formatirani NTFS že privzeto, ampak pustimo se presenetiti.

Lahko bi delala težave tudi predolga pot in imena (path), ki se hitro nabere preko dovoljenega števila znakov, lahko je težava tudi v nedovoljenih znakih, zato jaz uporabljam izključno ASCII, brez šumnikov seveda in brez presledkov, vejic, pik in podobnih simbolov, ki jih windowsi sicer prebavijo, ampak ni nujno, da je to v redu, podčrtaji in minusi ne delajo težav. Torej pot do datotek je lahko neverjetno dolga, saj je že privzeto nekako takole:
C:\Documents and Settings\users\user\My Documents\ ...mapa\mapa\mapa\...\datotekazdolgimimenomtralala
Sem že imel težave pri kopiranju, ko sem imel super urejene dokumente, lepo po mapah in mape v mapah, res lepo sortirano, ampak žal je bila pot (path) preprosto predolga in sem moral malo skrajšat. Interno recimo še gre, ven pa noče, spet odvisno kako imaš na zunanjem disku. Nikoli se nisem posebno poglabljal v to, ampak sem začel paziti pri dolgih imenih. Še bolj kot kopiranje so imeli težave nekateri programi in to kar interno.

Če je zunanji disk slučajno FAT32, je to lahko iz razloga, saj naj bi FAT32 omogočal izključitev USB pogona brez varnega odstranjevanja, NTFS pa je bolj občutljiv. Ravno včeraj sem želel preizkusit če mi smart TV predvaja mkv datoteke in seveda je bil USB ključek formatiran FAT32 in ni šlo gor, potem sem želel formatirati ključek v NTFS in ni šlo... potem pa google in z nastavitvami v nevarno področje delovanja je seveda šlo tudi v NTFS. Po nadalnjem prebiranju sem ugotovil, da naj bi bilo treba NTFS USB napravo odstranjevati varno ali pa tudi ne, če po končanem pisanju počakaš vsaj 2 sekundi, no, to sem delal že prej s FAT32, nikoli varno odstranjeval ključka in je vse v redu, res pa ga nikoli nisem kar izpulil, ko je lučka na njem utripala, vedno počakal, da je vse fertik, pozaprl okna zanj , počakal in izpulil.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 12:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sirjost je napisal/a:
Mi lahko prosim opišete kje lahko to pogledam. Situacija je taka da poskušam z notranjega diska oziroma disk od računalnika prenesti datoteke ki sem jih opisal v zunanji trdi disk. Ta zunanji disk je kar nov 2 T kupil sem ga pred manj kot enim letom.

Si sploh prebral zgornji odgovor ali imaš težave z razumevanjem le tega?
Še 1x, zadnjič.
DusanK je napisal/a:
...
Preveriš npr. v Raziskovalcu, desni klik na C: disk/particijo, izbereš Lastnosti in v povzetku bi moral pod Datotečni sistem pisati zdaj NTFS.
Zdaj lahko na tak disk/usb ključ kopiraš tudi datoteke, ki so daljše kot 4GB v enem kosu.
Če imaš disk razdeljen na več particij npr. poleg C: še D: ali E: in imajo tudi FAT32 datotečni sistem potem, če želiš še ostale pretvoriti, zopet ponoviš zgornje, le črka C: se zamenja z D: ali E:.
Poročaj.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 5:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem preveril in ja je FAT32 kod so nekateri že to povedali. Vendar ste skoraj vsi napisali naj spremenin in me zanima kako to lahko škoduje na trdi disk.

In pa še zelo natančno opisan postopek kako se to spremeni, saj nisem ravno računalniške sorte in nebi rad naredil kakšno napako.

_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 5:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj od zgornjega ne razumeš ?
Ker imaš opisan natančen postopek kako spremeniš iz fat32 v ntfs datotečni sistem le drugo črko (namesto C: ) moraš uporabiti.
Npr. Če ima tvoj zunanji disk dodeljeno črko X: potem v Command Prompt vpiši:
Convert X: /FS:NTFS

p.s.
Command Prompt prikličeš, če desno klikneš na Start (ali kombinacija Win+x) in izbereš Command Prompt (Admin) ali slovensko Ukazni poziv (Skrbnik).

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala
_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group