www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino + Bascom in še kaj drugega
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 8:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
Večina nas kupuje Arduine pri .
Z njimi lahko počneš ogromno stvari, malo po forumu poglej in boš videl, kaj vse se da z njimi narediti.


Sem pa že kupil pri kitajcih mega2560, ki je izgledal čisto tako, kot arduino mega 2560 pa to ni bil. Je pa bil, kot deklarirano mega2560 ki ga lahko programiram mimo arduino okolja - v bascomu. Sem preveč šparal, in za par dollarjev kuipil bolj poceni.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 9:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa saj pri kitajcih običajno samo bootloader ni naložen, ali še kaj bolj nadležnega ne štima?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
Pa saj pri kitajcih običajno samo bootloader ni naložen, ali še kaj bolj nadležnega ne štima?


A veš, da na to nisem pomislil. Bom naložil ga sam, če ne bom znal, bom vprašal..

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmmm, ne gre.
Poleg tega da je na moji kitajski nearduino mega 2560 plošči tudi ktristal 12MHz in ne 16MHz kot pri pravem arduinu.

No, kakorkoli, iz pravega arduina sem skopiral flash rom preko PC-a na nearduino mega in poizkusil naložiti preprost blink program. Ne gre:

Citiram:
Arduino:1.6.7 (Windows XP), Plošča:"Arduino/Genuino Mega or Mega 2560, ATmega2560 (Mega 2560)"

Skica uporablja 1.504 bajtov, kar je (0%) prostora namenjenega programu. Maksimum je 253.952 bajtov.
Globalna spremenljivka uporablja 15 bajtov, kar je (0%) dinamičnega spomina in pušča 8.177 bajtov za lokalne spremenljivke. Maksimum je 8.192 bajtov.
avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM5": Navedene datoteke ni mogoče najti.

Pa ni panike: Ploščo lahko lepo programiram v Bascomu.



avrdude: ser_drain(): read error: Koda za dostop ni veljavna.


Težava pri nalaganju na ploščico. Za predloge poglej na http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload

To poročilo bi imelo več informacij z
"Prikaži izpis med prevajanjem"
omočeno v Datoteka > Nastavitve

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elson2k
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 18:09
Prispevkov: 1660
Aktiv.: 9.45
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 11:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Poleg tega da je na moji kitajski nearduino mega 2560 plošči tudi ktristal 12MHz in ne 16MHz kot pri pravem arduinu.


offtopic; imam kitajsko nearduino ploščico in na njej dva kristala; večji, 12MHz je za CH340, precej manjši pa 16MHz za Atmego. Sem bil pa prepričan da so "fulali" s kristalom za mego. Mogoče je tudi pri tebi enako?

_________________
As every cat owner knows, nobody owns a cat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Arduino je (z mojega stališča) res bolj za začetnike. Če pa želiš še kaj več nadzora nad mikrokrmilnikom, pa se loti surovega programiranja v jeziku C (pusti tisto bascom packarijo).

Jaz imam v lasti sicer programator AVR Dragon za Atmelove stvari in sem kupil kar nekaj Atmega328p DIP čipov. Zadeve lepo vstavim v kakšen breadboard in zraven priklopim še ostale komponente po želji. Programiram v programu Atmel Studio 7, dobra stvar pa je tudi, da mi programator omogoča debugging kar na čipu preko debugWIRE protokola. Tako lahko vidim točno kaj se dogaja in postopoma odstranjujem hrošče, ko se program izvaja.

Res je, da je za ta namen potrebno vložiti malo več denarja, vendar pa če se misliš resno ukvarjati z mikrokrmilniki (npr. dizajn svojih PCB-jev), potem se zadeva splača. Pri arduinu je pa tako, da imaš tisti njihov IDE, kjer lepo programiraš v jeziku C++ in imaš že večino knjižnic priloženih. Meni se ravno to ne dopade, ker je tale stvar pre več napihnjena za kakšne manjše projekte. Ena izmed dobrih stvari pa je to, da imaš na plošči že direkten priklop preko USB kabla na računalnik in lahko samo mirno začneš delati. Pri samih čipih oz. Atmel Studio pa moraš vse po vrsti ročno sprogramirati in inicializirati (datasheet tule pride zelo prav), imaš pa posledično večji nadzor nad tem kaj se dogaja na čipu in nisi omejen z dizajnom same arduino plošče.

Predlagam ti takole: Nabavi si najprej Arduino, če te bo stvar začela zanimati, pa pojdi naprej na delo s samimi mikrokrmilniki. Če rabiš tu kaj pomoči, pa kar vprašaj.

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
Pa saj pri kitajcih običajno samo bootloader ni naložen......
Ni se mi še zgodilo, da bi ga dobil brez Bootloaderja, torej ne more biti običajno, se mi je pa že zgodilo, da je bil naložen napačen.

Saran je napisal/a:
Arduino je (z mojega stališča) res bolj za začetnike. Če pa želiš še kaj več nadzora nad mikrokrmilnikom, pa se loti surovega programiranja v jeziku C (pusti tisto bascom packarijo).
Ne vem sicer o kakšnem nadzoru govoriš, toda ljudje so z, kot si napisal, Bscom packarijo naredili že marsikaj in ne vidim razloga, zakaj bi nekdo, posebno če gre za hobby, prešaltal iz bascoma na C(btw tudi kakšna aplikacija za profesionalno rabo je bila že napisana v Bascomu)?

Saran je napisal/a:
Jaz imam v lasti sicer programator AVR Dragon za Atmelove stvari in sem kupil kar nekaj Atmega328p DIP čipov. Zadeve lepo vstavim v kakšen breadboard in zraven priklopim še ostale komponente po želji. Programiram v programu Atmel Studio 7, dobra stvar pa je tudi, da mi programator omogoča debugging kar na čipu preko debugWIRE protokola. Tako lahko vidim točno kaj se dogaja in postopoma odstranjujem hrošče, ko se program izvaja.
Hm, recimo Arduino mini je dvakrat cenejši kot Atmega328P, in na miniju je že poleg mege še kristal, napetostni regulator, rest tipka in Led. In tega Arduino mini lahko programiraš prav tako iz Atmel Studia, če želiš.

Saran je napisal/a:
Res je, da je za ta namen potrebno vložiti malo več denarja, vendar pa če se misliš resno ukvarjati z mikrokrmilniki (npr. dizajn svojih PCB-jev), potem se zadeva splača. Pri arduinu je pa tako, da imaš tisti njihov IDE, kjer lepo programiraš v jeziku C++ in imaš že večino knjižnic priloženih. Meni se ravno to ne dopade, ker je tale stvar pre več napihnjena za kakšne manjše projekte. Ena izmed dobrih stvari pa je to, da imaš na plošči že direkten priklop preko USB kabla na računalnik in lahko samo mirno začneš delati. Pri samih čipih oz. Atmel Studio pa moraš vse po vrsti ročno sprogramirati in inicializirati (datasheet tule pride zelo prav), imaš pa posledično večji nadzor nad tem kaj se dogaja na čipu in nisi omejen z dizajnom same arduino plošče.
Seveda to je tvoje mnenje, toda odloči se o čem boš pisal, o programskem okolju ali o fizičnih Arduino ploščah, ki niso popolnoma nič drugega, kot tvoj predlog o uporabi Atmege328p na breadboardu, torej v isti sapi govoriš o dizajnu PCBjev in breadboardu.
Se ti zdi, da gre to dvoje skupaj?
Ne razumem tudi tvojega zapisa o knjižnjicah in napihnjenosti, saj se iz knjižnjic potegne tisto, kar se potrebuje.
In kako, zaboga, si lahko omejen z dizajnom Arduino plošče, saj je to enako kot tvoja mega na breadboardu!?

Saran je napisal/a:
Predlagam ti takole: Nabavi si najprej Arduino, če te bo stvar začela zanimati, pa pojdi naprej na delo s samimi mikrokrmilniki. Če rabiš tu kaj pomoči, pa kar vprašaj.

Tukaj se pa strinjava Very Happy .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
... Če pa želiš še kaj več nadzora nad mikrokrmilnikom, pa se loti surovega programiranja v jeziku C (pusti tisto bascom packarijo)...
Pusti tisto C packarijo in programiraj v Assemblerju!

Gorporini pa s tem in ne rabiš nikakršnega zmaja za programiranje.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 1:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Pusti tisto C packarijo in programiraj v Assemblerju!...
...in boš imel največji nadzor nad MCUjem.
To sem pozabil malo višje napisat.
Ljudje pač programirajo v različnih jezikih, bistveno pa je, za moje pojme, da je rezultat, ki pride iz črne škatle, željen Wink .
Arduino (tako hardware kot software) pa omogoča poceni začetke, brez neke posebne strojne in programske opreme, poceni dodatnih ploščic (shieldov) s senzorji, tipkami, prikazovalniki,...., je pa toliko da glava boli.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 2:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
...
Arduino (tako hardware kot software) pa omogoča poceni začetke, brez neke posebne strojne in programske opreme, poceni dodatnih ploščic (shieldov) s senzorji, tipkami, prikazovalniki,...., je pa toliko da glava boli.
In uporabnikov tudi, takih resnih in "resnih"!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elson2k je napisal/a:
vilko je napisal/a:
Poleg tega da je na moji kitajski nearduino mega 2560 plošči tudi ktristal 12MHz in ne 16MHz kot pri pravem arduinu.


offtopic; imam kitajsko nearduino ploščico in na njej dva kristala; večji, 12MHz je za CH340, precej manjši pa 16MHz za Atmego. Sem bil pa prepričan da so "fulali" s kristalom za mego. Mogoče je tudi pri tebi enako?


Tista moja kitajska mega definitivno dela za 12MHz, sem programiral v Bascomu led blink program in opazoval s kakšno frekvenco / periodo blinka LED.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hej, počasi!
Saj veste, kako je to: vsak cigan svojega konja hvali.
Ni pa prav, da šinfaš čez konja drugega cigana.

Nisem profesionalec, sem amater in sem z bascomom naredil že nekaj.
Da se ukvarjam z Arduinom, je kriv moj sin, ki je skočil v drug, Arduino, bazen in bo moral potem, ko bom jaz izklopil, upravljati naprave, ki sem jih naredil. (Alarmno krmilno napravo, napravo za vodenje centralne, vseka skupaj nekaj 1000 bascom ukazov. (Vse na dveh mega644p in kakih deset mega8 v rs485 mreži) Ideja je, da bi obe napravi predelali na Arduino okolje, ki bi ga sin, ki zna nekaj C-a, lahko kasneje servisiral. On pa Bascoma ne mara oziroma je len, pa če že zna nekaj C-a bi rad v C-u tudi ostal.

In samo zato, in tudi zato, ker je res poceni, se malo potapljam tudi jaz v Arduino bazen. Lahko si mislite, kako je, če imate vojno med pristaši tega ali onega programa v družini.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
...
Lahko si mislite, kako je, če imate vojno med pristaši tega ali onega programa v družini.
Poznam!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
elson2k
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 18:09
Prispevkov: 1660
Aktiv.: 9.45
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, glede na to da je avtor teme vprašal samo če naj nabavi Arduino in da je totalni začetnik, je vsaka debata o "bolj primernem" programskem jeziku odveč. Še Bascom je ta trenutek prezahteven, tako da se bo Arduina verjetno lotil kar z Arduino IDE.

Idealen recept, kako človeku "mozak izj*bat" da še manj ve kot je vedel prej.

Pa naj nekdo počisti temo, zjahal smo jo do nerazpoznavnosti.

_________________
As every cat owner knows, nobody owns a cat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 7:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elson2k je napisal/a:
...
Pa naj nekdo počisti temo, zjahal smo jo do nerazpoznavnosti.
Pa še prav imaš!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group