www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

EggBot z Arduino kontrolerjem
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 8:06 pm    Naslov sporočila:  Re: Eggbot z Arduino kontrolorjem Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:

Onemogočanje autoreseta ni potrebno oz. če ga onemogočiš, običajno je vezan pin Reset preko kondenzatorja 0.1u na DTR linijo serijskega vmesnika, bo treba pred vsakim nalaganjem sketcha ročno pritiskati Reset tipko.


Kot sedaj izkušnje kažejo je onemogočanje autoreseta pomembno. Vsaj v mojem primeru. Z Lojz54 rešujeva težavo pri prepoznavanju njegovega UNA.. Tako sem vzel jaz svoj UNO preizkusil na njem brez onemogočenega autoreset in mi ni delovalo. Ko sem prestavi kondenzator iz ploščice NANO na UNO ga je takoj prepoznalo. Ko pa sem ga ponovno odstranil zadeva ponovno ni več delovala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bosko90, glej, bilo bi lepo če bi si prebral, kaj naredi autoreset oz. kako omogočiš reset Arduina pred nalaganjem programa.
Včasih plošče Arduina niso imele autoreseta in je bilo potrebno pred nalaganjem programa pritiskat Reset. Zakaj? Zaradi Bootloaderja, ki je naložen na Arduino platkah. Ko priključiš Arduino ploščo na napajanje ali če stisneš tipko Reset Bootloader čaka nekaj časa, če se bo kaj zgodilo na serijskem portu. Če se ne zgodi nič, oz. če to kar se zgodi ni tisto, kar bi moralo biti, skoči iz bootloaderja ven na glavni program, če je le ta naložen na platki.

bosko90 je napisal/a:
.......Ko sem prestavi kondenzator iz ploščice NANO na UNO ga je takoj prepoznalo. Ko pa sem ga ponovno odstranil zadeva ponovno ni več delovala.
Torej si autoreset omogočil in ne onemogočil!
Spodaj na prvi sliki imaš kondenzator, katerega si prestavljal, obkrožen z rdečim, je pa del sheme Arduina Nano, na drugi sliki pa je del Arduina UNO R3, kjer je obkrožen kondenzator in pada na katera je potrebno nanesti spajko, da je Reset omogočen.
Čisto na spodnji sliki je UNO PCB, kjer sta pada in kondenzator 100nF obkrožena.



Arduino_Reset.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  64.18 KB
 Pogledana:  7 krat

Arduino_Reset.JPG



Arduino_UNO_Reset.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  231.69 KB
 Pogledana:  5 krat

Arduino_UNO_Reset.JPG



Arduino_UNO_PCB_Reset.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  246.05 KB
 Pogledana:  9 krat

Arduino_UNO_PCB_Reset.JPG



_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za razjasnitev Smile Kot sem že pisal, nimam nikakeršnega teoretičnega znanja.. V elektroniki načeloma vem kaj je katera komponenta in kaj dela, ne znam pa si na vezju razlagat zakaj mora biti točno tista komponenta točno tam. Tako tudi tukaj vem kako povezati arduino, servo, driverje za koračne, ne vem pa, ali more biti še kak kondenzator kje ali kaj podobnega.. Naredim pač tako kot vidim/preberem na internetu. Torej sem si napačno razlagal stavek: Disable Autoreset on Arduinoboard (there are several ways to do this... Which one does not matter...) Sem mislil, da ga moraš onemogočiti.

Želel sem samo povedati, da je za delovanje pomemben tisti kondenzator. In prav, da ste me opozorili na napako Smile

Zanima me ali bo takšna vezava v redu? (z dodanim tem nesrečnim kondenzatorjem in spremembo povezav na prave pine)



ft3r524i800x7js-large.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  82.99 KB
 Pogledana:  15 krat

ft3r524i800x7js-large.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 10:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti kondenzator je zaradi enostavnosti nalaganja programa na Arduino ploščo.
To na sliki naj bi načeloma delalo, če le servo motor ni preveč požrešen, kot je bilo že zapisano malo višje. dejansko so lahko nekateri servo motorčki tokovno kar požrešni.
Ni kaj, če ne boš probal ne boš vedel Wink .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Servo SG90:
Torque 25.0 oz-in (1.80 kg-cm) at 4.8V
Speed 0.1sec/60° (4.8V)
Voltage 4.0V to 7.2V, 4.6V - 5.2V nominal
Running current with 5V supply (no mechanical load) 220 ±50mA
Stall current with 5V supply (horn locked) 650 ±80mA
Idle current with 5V supply 6 ±10mA
Dimensions 0.91in x 0.48in x 1.14in (23mm x 12.2mm x 29mm)
Weight 0.32oz (9g)
Dead band width 10µs
Operating Temperature range -22°F to 140°F (-30°C to 60°C)

Tukaj je takšen servo na plečih 9V baterije in 5V regulatorja na Arduino NANO

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2017 11:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

9g servo mi zaenkrat deluje dobro. Da tudi nekaj sile od sebe, upam da dovol za dvigovanje pisala. Kako pa bi najenostavneje rešil 5V napajanje? Za koračne bom imel 12V napajalnik.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2017 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej ne rabiš komplicirati. Priključi kot je na shemi. Koračnike (njune driverje) na 12V Arduino pa ima tudi 12V vhod.

Bom ti dal en DC/DC pretvornik, če ne za drugo, bo pa za kakšen novi projekt. Tukaj ima nekdo podoben problem. Pri Arduino Mega in Ramps 1.4 zna bliskati. Smile



Jajcomat shema.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  372.59 KB
 Pogledana:  5 krat

Jajcomat shema.png



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2017 8:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko že človek misli, da je končal s svojim jajčkorisom se zopet pojavijo težave. Ko poženem risanje roka skače da je joj. Motorja se ne premikata gladko, in opazil sem, da se jajce zavrti 2x namesto enkrat. Uporabljam DRV 8825 in nikakor ne morem nastavit microstepping na 1/16. Sem šel po tabeli kako nastaviti jumperje in ne gre, potem sem jih poiskusil še naključno spreminjati, če bi našel pravo kombinacijo in nikakor ne pridem na 1/16 in niti na 1/32. (1, 1/2, 1/4, 1/8 delujejo normalno).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2017 11:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej tole tabelco spodaj.
Kolikor jaz to razumem rabiš za 1/32 step vse tri mode pine priklopit na 5V.
Ne vem kako je s temi jajčkomati ampak najbrž je treba tudi v software-u kaj nastavit?



slika tabela.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  82.26 KB
 Pogledana:  23 krat

slika tabela.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2017 2:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem delal po tem in sprobal vse kombinacije in ni nikakor šlo. Sicer sedaj še imam druge težave in mislim, da sem z jajčkomatom zaključil. Pa ravno ko sem sestavil celega in to zelo dobro, po strojniško. V elektroniki, pa kot kaže ni prostora za mene Sad (2 skurjena arduina in 2 skurjena driverja za koračne. Več pa ne bom reskiral še kak računalnik). Projekt nadaljujem edino, če ima kdo za prodat vezje od jajčkomata, ki so ga pred leti delali tukaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 4.99
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2017 3:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ponavadi se novoletne čestitke elektronikov glasijo "čim manj dima."
Iz tega lahko sklepamo ,da je le ta večkrat prisoten. Anxious

Glavo pokonci ,pusti stvari za dva tri dni in gremo naprej. Razz

http://www.thingiverse.com/thing:1394948/#remixes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2017 7:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bosko90 je napisal/a:
...mislim, da sem z jajčkomatom zaključil...


No no ne obupaj tako hitro sploh če imaš ogrodje že izdelano. Pri takih stvareh moraš bit trmast in vztrajat pa bo šlo Dancing

A z 1/8 koraka se pa ne da narediti? Mislim da bi moral biti tudi z 1/8 koraka zadovoljiv rezultat. Si na arduino naložil pravi program? (mogoče je v programu treba nastavit kakšen korak imaš izbran in zato naredi 2 obrata namesto enega).

Daj pošlji mi dokumentacijo po kateri si delal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2017 8:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

solomojster zdaj pa ste me nasmejali Smile hehe.. Saj najvrjeneje mi nebo dalo miru ker sem toliko trmast. Samo žalosti me ko toliko elektronike uničim za brezveze. Ta PCB sem že nekaj gledal ja in že hoto dati v izdelavo. Čeprav zdaj me ma, da bi mel raje takšnega kot so imeli tukaj na forumu. Ker na YT vidim, da niti enemu ki ima preko arduina ne riše lepo.

mato1111 sma s kolegom nastavla v kodi na 1/8 in je šlo potem za en krog, vendar je zelo treslo in narisalo vse stopničasto, dokler nisem prišel domu in priklopil pa se je pokadilo. Bom nabral skupaj kar imam in pošljem.

Pa še slika Smile



17121973_10208472522193456_1765611792_o.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  200.52 KB
 Pogledana:  37 krat

17121973_10208472522193456_1765611792_o.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2017 9:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je treslo servo motorček ali tisti koračni motor ki premika pisalo levo/desno? Če je ta koračni potem tudi tam preveri nastavitve korakov in po potrebi povečaj resolucijo z večanjem mikrokorakov (seveda popravi tudi v programu).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 05, 2017 10:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trese koračne motorje oz vsak korak ko skoči spajtla vse. Ravno v tem je tudi težava. Ne morem nastaviti na 1/16 tako, da mi sedaj gre na 1/8. Sem pa vsaj v kodi rešil, da naredi samo en obrat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 2 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group