www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ei Simfonija AF 69 AFC

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2016 10:40 pm    Naslov sporočila:  Ei Simfonija AF 69 AFC Odgovori s citatom

Ta radio sem prejel včeraj, sicer lepo ohranjen. Rečeno je bilo, da ne deluje. Manjkale so lampe ECC85 in EABC80. Namesto EL84 pa je bila notri EL86. Notri sem dal vse prave lampe in ga vklopil. Ob priklopu je začel konkretno brneti transformator, po cca 10 sekundah sem ga izklopil in bil je topel. Topel je bil tudi elektrolit.

Ugotovljeno: glavni elektrolit skoraj v stiku, pregorena in v stiku EZ80
Po zamenjavi teh dveh delov je radio zaigral.
Elektrolit sem poskušal potem formirati preko 20K upora, sicer se je kar dobro pobral, vendar še vedno vleče cca. 10mA pri 270V in počasi postane topel, tako, da bo verjetno za v smeti. EZ80 pa je v stiku med eno izmed anod in katodo. Ostalih napak ni bilo videti. Kondenzatorji so plastični živo zeleni, kako se ti kaj obnesejo v primerjavi z npr. Iskrinimi roza, ki so slabi?

Po cca. 3 urah delovanja, je sledila tišina in vonj po zažganem. Bakelitno podnožje ECH81 se je odločilo, da prebije med anodo in g3 pini. Po očiščeni karbonizaciji, deluje naprej dobro. Upam, da ne bo podnožje spet prebilo, sicer ga bom zamenjal.

Na UKV deluje bolje kot večina radiev doma, zvok je čist, magično oko se pri večini postaj zapre do konca v momentu, AFC pa tudi dela BP. Je pa zato SV, KV in DV dokaj tih, sicer postaj se najde kar nekaj, vendar je pa glasnost dosti nižja kot pri UKV, magično oko pa se tudi skoraj ne premakne ob močnih postajah. Kakšna ideja kaj naj pogledam? Morda ima kdo shemo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2016 11:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shema za SINFONIJO verjetno bo prava.


EI SINFONIJA UKT.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.08 MB
 Pogledana:  56 krat

EI SINFONIJA UKT.jpg



EI SINFONIJA UKT šasija.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.13 MB
 Pogledana:  33 krat

EI SINFONIJA UKT šasija.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2016 3:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za shemo. Bo pomagala. Sicer imam občutek, da je razglašen AM del. SV in DV še nekako delata, vendar je potrebno pri dosti postajah naviti glasnost skoraj do konca (mogoče okvara AVC?), da so nekako normalno slišne.
KV pa je skoraj popolnoma gluh, oz. tam, kjer bi morale biti postaje, je le kakšen pok in malo šumenja. DV pa me je presenetil, saj je ulovil cca 6 postaj ob 22.00 zvečer...

Razlike ni s priključeno anteno oz. so le zelo majhne, saj ima notri feritno anteno.

Menjal sem še ECH81, EF89. EABC80 pa je bila vzeta iz delujoče šasije enega drugega radia, tako, da je verjetno tudi OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 3:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem uglasil medfrekvence (4 špule) za AM in je zadeva močno izboljšana. Ni bilo treba kaj dosti, pa se je zelo poznalo. MF je 452 kHz.
Kaj več pa nisem hotel vrteti tuljav, saj mi je že zdaj uspelo odkrušiti delec feritnega jedra, saj so bile zelo dobro zalite z voskom, kljub temu, da sem jih pogrel s fenom (pa še to previdno, saj sta notri dva stirofleks kondenzatorja) in bil izjemno nežen. Itak pa se bo radio večinoma poslušal le na FM področju, kjer pa deluje odlično. FM-a pa se nisem dotikal, saj mi signal generator ne gre do 10,7 MHz.

Dal sem še notri čisto nova elektrolita, novo gumijasto podložko za podnožje ene izmed pilotk (stara je razpadla), EL84 pa sem zamenjal s čisto novo, saj je imela ta začasna "grid emission" (po cca. 10 minutah delovanja, je bila napetost na g1 okrog 0,6V, z novo je ves čas na 0V). Nasvet za druge: če imaš na g1 previsoko pozitivno napetost, potegneš ven končno elektronko med delovanjem in če pade napetost proti 0V na g1, potem je elektronka slaba in ima grid emission, če pa napetost naraste, potem je slab vezni kondenzator.

Potenciometer za glasnost je bil tudi izjemno občutljiv, vendar je malček kontakt spreja pomagalo, da je spet kot nov. Varovalko sem dal 0.5A počasno, kljub temu, da je po shemi 0.8A. Notri je bila prej 2A, kar je preveč (zato je verjetno tudi ni neslo ob prvem prižiganju, čeprav sta bile usmerjevalka in visoka napetost v stiku).

Preveril sem še vezni kondenzator iz EAB(C)80 na EL84 in je brezhiben (10nF 400V, izmerjen 10,1 uF po testerju, testiran z 1000V DC in ne prebija ničesar - več kot 1000M ohmov izolacija). Torej so najverjetneje tile kondenzatorji že poliester-filmski in ne več papirni, tako, da jih ne bo kdo brez potrebe menjeval. Ostali elektroliti (3.2uF v ratio detektorju, 8uF 400V, ter 50uF 25V na katodi EL84), so bili brezhibni.

Ima pa ta šasija notri, kljub EABC80 elektronki, še dve germanijevi detektorski diodi v ratio detektorju, diodi v EABC80 pa so neuporabljene in speljane na maso, le za AM del se koristi dioda v EABC80. Zanimivo, da so sploh uporabili to elektronko, saj bi po mojem bila dovolj EBC81 ali EBF80 oz. lahko kar končna ECL86 + ger. diode za AM. Drugače ima radio notri še varicap diodo za AFC ter zener diodo za FM tuner in je dokaj Hi-Tech za lampaša Smile

Radio je ravno danes odnesel kolega, saj je bil že od začetka rezerviran zanj Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sulc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Jan 2005 20:34
Prispevkov: 473
Aktiv.: 2.13

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2022 7:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni. V popravilo sem dobil identični sprejemnik. Ima zakurjen trafo. Napajal sem ga z zunanjimi 250V in 6.3V, vendar mi ne dela sprejem UKV. Zna kdo svetovati, kako najti vzrok?

LP Aljaž

_________________
LP Aljaž
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2022 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Veliko koristnih nasvetov za popravilo starih radijev boš našel v Carlson's Lab...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2022 12:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri napetosti na lampah, itd. Najbolje, da najprej začneš z NF delom (avdio ojačevalnik) in greš potem dalje na AM sekcijo (SV, KV, DV). Ko ti tudi to zaigra, pa se posveti še UKV enoti.

Če imaš sprejem na AM področjih in le UKV ne dela, potem preveri, če dobi ECC85 prave napetosti (kurjava, anodne, itd.). Lahko je kje kak prekinjen upor, kak kondenzator v stiku ali pa je defektna ECC85 lampa.

Če boš rabil trafo oz. kakršne koli druge dele za ta radio, mi javi. Trafo zagotovo imam in še kar nekaj drugih delov...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group