www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

ToyRep - nizkocenovni 3d tiskalnik.
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 3D Tiskanje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 25, 2016 12:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Očitno sem MCP spravil v večna lovišča. Mislim, da sem ga enkrat narobe priklopil- zamenjal + in -, pa se je poslovil, preden mi je prvič rekel, koliko je ura... Liar

Moram nabavit novega.....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 3:21 pm    Naslov sporočila:  ToyRep - nizkocenovni 3d tiskalnik. Odgovori s citatom

Nekje na začetku leta sem se lotil izdelave tega tiskalnika. Vsa dokumentacija za izdelavo je dostopna na spletu. Prvi je oživel nekje sredini februarja. Kasneje sem se lotil nekoliko spremenjene verzije, katero sem tokom preizkušanja in delovanja še izpopolnjeval. Prva večja sprememba je bila menjava koračnikov za os X in Y. S tem se je vsaj za 3x povečala hitrost tiskanja. Zamenjal sem tudi navadne svetlo vlečene palice vodil s kaljenimi brušenimi. Zakaj več v nadaljevanju.

Kratek povzetek mojih izkušenj pri izdelavi:
Osnovna verzija tiskalnika je sicer popolnoma delujoča. Glede na to, da imam od prej troublemaker-ja je ta verzija zelo počasna. Težave se tudi pojavljajo zaradi zračnost-i v reduktrojih motorjev koračnikov. To težavo se da sicer softwersko rešiti - imel pa sem občutek, da zaradi tega tiskalnik tiska še počasneje.

Pri verziji "2" je sicer po uspešnem zagonu sledila menjava obstoječih koračnih motorjev z reduktorjem z direktnimi. Hitrost se je z menjavo znatno dvignila in je praktično primerliva z troublemaker-jem. Motorji za exstruder in Z os so ostali tisti z reduktorjem. Ekstruder ima kar nekaj rezerve - brez problema lahko tiskam pri hitrosti do 130%. Čez čas so se mi pojavile težave z izpuščanjem korakov motorjev za kar sem okrivil stare predelane unipolarne motorje katere sem namestil, zato sem šel v nabavo novih. Ja, kasneje sem ugotovil, da je bil vzrok drugje. Vzrok so bile zajedene palice vodil.

(Bil je preizkušen različen material, svetlo vlećčeno, svetlo vlečeno poboljšano, prokrom) "Življenska" doba kakih 20h obratovanja Sad.
Palice vodil sem kasneje zamenjal s kaljenimi brušenimi, ki so namenjene za vodila. (nabavlenja so bila pri tinex-u. Cena okrog 10€/m) Po ca 1.5kg porabljenega filamenta sedaj ni sledu o obrabi)

Razlika pri vodilih je že "na oko"


Nekaj natisnjenih delov s tiskalnikom ver2 za 4. verzijo tiskalnika, ki bo iz ALU profilov.




Zaključek:
Strošek "nadgradnje" dva motorja in palice vodil je bil slabih 40€.

Nadgradnja motorjev:

Verzija 4 bo imela namesto ležajev puše:


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 4:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, zakaj puše namesto ležajev?
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 4:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če so te, kot na sliki (IGUS), so popolnoma primerljive z ležaji, v nekaterih primerih celo boljše. Very Happy
_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 5:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cena?
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 6:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Relativno drago, glede na to, da smo z mano vred navajeni, da so puše nekakšna cev iz nekakšnega materiala.
V Sloveniji prodaja HENNLICH d.o.o.

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 6:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
Silvo, zakaj puše namesto ležajev?


Puše so dražje od ležajev. Po moji presoji so tudi boljše v koliko se uporabi navadna svetlovlečena vodila. Pri pušah je naleganje na vodilo namreč praktično po celi površini vodila pri ležajih pa samo na kroglice ležajev. V koliko se še ležaj montira "nerodno" tako, da je vsa teža le na enem redeniku kroglic, potem se dokaj hitro zgodi tisto, kar je vidno na fotografiji zgoraj.

PS
Poskusil sem tudi naprintane puše iz PLA-ja. So se obnese relativno dobro. Vsaj 20h printanja sem jih imel gor, pa ni billa opazna kaka obraba. Ležaje sem namestil nazaj potem, ko sem dobil brušena - kaljena vodila.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boriskozjan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Nov 2008 23:23
Prispevkov: 956
Aktiv.: 5.11
Kraj: Šmarje pri Jelšah

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 6:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kaj pa uporaba teflonskih puš? prodajajo jih vsi trgovci z ležaji in so praktično zastonj.

tele na sliki se valjajo po predalu kakšne 3 leta, in je na prirobnici res teflon že malo zriban, ampak luknja je pa kot nova. glede na to da imajo zarezo, se jim da nastavljat tudi zračnost, če je ohišje narejeno tako.



WP_20160418_06_11_38_Pro.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  284.14 KB
 Pogledana:  8 krat

WP_20160418_06_11_38_Pro.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 9:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Te niso iz teflona ampak iz grafitne bronze. Teflon je plastična masa. Drugače pa so take puše v troublemaker-ju na mestih kjer se osi vrtijo in drsijo.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boriskozjan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Nov 2008 23:23
Prispevkov: 956
Aktiv.: 5.11
Kraj: Šmarje pri Jelšah

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pravzaprav so malo mešano. moje so iz intercoma Celje
Citiram:

The structure of the self-lubricating SF-1B bushes is formed by a base
composed of three layers coupled together:
•steel framework of 0,70 ~ 2,20 mm. thick protected
externally by tin or copper 0,003 - 0,008 mm. thick.
•an intermediate layer of porous bronze (sintered) from 0,25 ~ 0,30 mm thick.
• a surface layer of calendared bronze constituted with polytetraflouride of etilene (PTFE) 0,01~ 0,03 mm. thick which permits longer durations and low coefficients of wearing even when lubrication is totally absent.



http://www.intercom.si/web/dokumenti/ISB%C2%AE%20Boccole%20-%20Bushes%20%281.11.09%29.pdf
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 2:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Te niso iz teflona ampak iz grafitne bronze.......
Ja take smo dobili pri društvenem tiskalniku, prevlečene so bile iz neko črno zadevo in zelo hitro so se raztegnile v tistih lesenih vozičkih. V glavnem zanič!
Silvo, tukaj sem iskal puše, ki si jih prilepil na slikah, vendar jih ne najdem. Je mogoče kaj iz tega nabora ležajev?
Imajo veliko interesantnih stvari in hitro dobavo. Ceno bo treba pa še pogledat Wink .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Puše je nabavil brat. Ne vem točno kje. Se bom pozanimal -poročam. Verjetno je kitajski "Igus" kajti orginal je koliko sem gledal preko 10€ /kom
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rafaellsi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Sep 2011 18:54
Prispevkov: 477
Aktiv.: 3.12
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 3:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
Ja take smo dobili pri društvenem tiskalniku, prevlečene so bile iz neko črno zadevo in zelo hitro so se raztegnile v tistih lesenih vozičkih. V glavnem zanič!


Puše niso zanič, vendar ob primerni montaži (in uporabi). Jaz jih imam tudi v glavi trublemakerja (iz Tinexa), potem ko mi priložen linearni (kroglični) ležaj crknil po nekaj urah .....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 4:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rafaellsi je napisal/a:
Puše niso zanič, vendar ob primerni montaži (in uporabi)......
Za lesene vozičke so zanič! In tukaj ne moreš vplivati na primerno uporabo, les še še bolj izsuši zaradi toplote, puše se pa razširijo in to je to,
s tem, da jih je bilo potrebno že v originalu malenkost razširit, da so se lahko vozički sploh vozili tako kot treba.
V glavnem za malo večjo ceno bi se lahko nabavilo boljše puše, tako se je pa šparalo tam, kjer to res ni potrebno.

Kar nekaj plastike je šlo skozi tiskalnik, vendar mi še noben kroglični ležaj ni šel v franže. Je pa res, da imam v tej glavi druge (ne priložene), vendar tudi .
In seveda obvezno mazanje s Spruholom (Kontakt 88).

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 6:13 pm    Naslov sporočila:  Re: ToyRep - nizkocenovni 3d tiskalnik. Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
... Težave se tudi pojavljajo zaradi zračnost-i v reduktrojih motorjev koračnikov. To težavo se da sicer softwersko rešiti - imel pa sem občutek, da zaradi tega tiskalnik tiska še počasneje. ...

Kolikšno je prestavno razmerje reduktorjev?
Če ni preveliko (nekje do 1: 4 ali 5), se da zračnost "odpraviti" z dolgo elastiko (da je od najbolj napete do najbolj sproščene po vsem delovnem hodu približno enaka sila), ki vleče glavo v eno stran in skrbi, da so zobniki stalno rahlo obremenjeni.
Seveda rabiš elastiko za X in za Y os, torej dve.

Čisto teoretični primer napenjanja elastike:
Če je povsem sproščena dolga 4 hode, povsem napeta pa 8 hodov, jo toliko prednapneš, da dela med 6 in 7 hodi.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 3D Tiskanje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group