www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Predstavitev radioamaterske dejavnosti
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 27, 2016 1:16 pm    Naslov sporočila:  Predstavitev radioamaterske dejavnosti Odgovori s citatom

Pred kratkim sem bil na ATV srečanju v Mariboru, dobili smo se v Qlandiji, imeli smo priložnost v živo ogledati tole razstavo:

https://www.youtube.com/watch?v=bswzCDNksfw&feature=youtu.be
katera je vredna ogleda.

Upam da bo zanimivo tudi za tiste ki niso radioamaterji, a imajo tovrstno tehniko radi.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2016 9:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bil sem radioamater, nisem več.
Delal sem na klubu YU3AJK, sam sem kasneje dobil znak YU3HSV.
Bil sem radioamater v letih, ko še ni bilo interneta in osebnih računalnikov. Kot gimnazijec sem hodil na tečaj telegrafije in elektrotehnike. Zaradi tega sem se potem odločil za študij elektrotehnike...
Zakaj? Radioamaterstvo mi je takrat dalo neko dimenzijo komuniciranja, ki je ostali niso imeli. Družili smo se in imeli HAMFEST-e.
Potem sta mi industrija in napredek to prednost ukradla.
Industrija je izdelovala boljše postaje, kot sem jih lahko jaz, telefonija je postala cenejša in bolj praktična, s pojavo interneta pa sploh sem izgubil ves apetit in željo do radioamaterstva. Ne vidim več okusa.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2016 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hamspirit!
Sicer pa tekmovanja, pa stvari ki jih izdelaš sam, veselje ob tem,... Neprecenljivo.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2016 10:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Hamspirit!
Sicer pa tekmovanja, pa stvari ki jih izdelaš sam, veselje ob tem,... Neprecenljivo.
Kakor za koga.

Ko sem nekoč naredil detektorski sprejemnik na kristal, sem bil res vesel.
Naredil sem nekaj, kar se ni dalo kupiti.
Kasneje so prišli tranzistorski sprejemniki, vsak z malo več denarja si ga je lahko kupil, in se z mojim detektorjem, pa tudi kasneje z dvocevnim avdion sprejemnikom nisem imel kaj ponašati. Transzostorji so bili enostavno boljši.

Kako naj sedaj vnukom rečem, delajva skupaj detektor, avdion, ali morda model letala, ko ga imajo sošolci kupljene izdelke, in z njimi letajo boljše, kot bi moj vnuk lahko s svojim letalom..
Takrat pa smo se mulci ponašali že z odsluženim obročem kolesa, ki smo ga tepli s palico, in tekli z njim. Ni imel vsak le tega..

Dandanes je enostavno težje biti amater. Vse, kar smo amaterji niekoč delali doma, nam je sedaj industrija ukradla.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2016 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
SimonS je napisal/a:
Hamspirit!
Sicer pa tekmovanja, pa stvari ki jih izdelaš sam, veselje ob tem,... Neprecenljivo.
Kakor za koga.

Ko sem nekoč naredil detektorski sprejemnik na kristal, sem bil res vesel.
Naredil sem nekaj, kar se ni dalo kupiti.
Kasneje so prišli tranzistorski sprejemniki, vsak z malo več denarja si ga je lahko kupil, in se z mojim detektorjem, pa tudi kasneje z dvocevnim avdion sprejemnikom nisem imel kaj ponašati. Transzostorji so bili enostavno boljši.

Kako naj sedaj vnukom rečem, delajva skupaj detektor, avdion, ali morda model letala, ko ga imajo sošolci kupljene izdelke, in z njimi letajo boljše, kot bi moj vnuk lahko s svojim letalom..
Takrat pa smo se mulci ponašali že z odsluženim obročem kolesa, ki smo ga tepli s palico, in tekli z njim. Ni imel vsak le tega..

Dandanes je enostavno težje biti amater. Vse, kar smo amaterji niekoč delali doma, nam je sedaj industrija ukradla.


Točno tako!
Samo starčki, taki kakor sem jaz, naredimo še kaj za potešitev spominov in nostalgije, seveda za lastno dušo. Tako pač je.
Mladino to ne zanima več, kaj šele, da bi kaj zgradili. Think
Mislim, da je Brane poslednji Mohikanec na forumu, vsaj kar se tiče nostalgije, vse čestitke za njegov trud!

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
roxx
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jun 2009 10:21
Prispevkov: 37
Aktiv.: 0.21
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 04, 2016 12:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko bo zombi apokalipsa boste "starčki" spet vroča roba!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 04, 2016 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Bil sem radioamater, nisem več.
Delal sem na klubu YU3AJK, sam sem kasneje dobil znak YU3HSV.
Bil sem radioamater v letih, ko še ni bilo interneta in osebnih računalnikov. Kot gimnazijec sem hodil na tečaj telegrafije in elektrotehnike. Zaradi tega sem se potem odločil za študij elektrotehnike...
Zakaj? Radioamaterstvo mi je takrat dalo neko dimenzijo komuniciranja, ki je ostali niso imeli. Družili smo se in imeli HAMFEST-e.
Potem sta mi industrija in napredek to prednost ukradla.
Industrija je izdelovala boljše postaje, kot sem jih lahko jaz, telefonija je postala cenejša in bolj praktična, s pojavo interneta pa sploh sem izgubil ves apetit in željo do radioamaterstva. Ne vidim več okusa.

Čas je prinesel kar velike spremembe v RA-stvu, če je nekdo zagret, se še vedno najde kaj , kar te lahko drži noter,izbor je ogromen. Resda z to tehnološko revolucijo v tej digitalni dobi je ponudba ogromna,dobiš kar smo si včasih težko zamišljali, pa vendar je lahko še zmeraj vsakodnevno uporabno, kar je bilo doma izdelano npr. pred 4-imi desetletji- res je imelo neko slabost takrat in sedaj lahko to konkretno slabost obrneš za nek namen v prednost.

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 07, 2016 8:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi OC !
Tudi jaz poznam enega,
ki je vedno bil in še ostaja zaprisežen CW-jaš.
Če kdo želi, lahko tudi udarimo kakšen QRQ !

73,s + CUL de s51zg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 07, 2016 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s51zg je napisal/a:
Hi OC !
Tudi jaz poznam enega,
ki je vedno bil in še ostaja zaprisežen CW-jaš.
Če kdo želi, lahko tudi udarimo kakšen QRQ !
73,s + CUL de s51zg


Z menoj si ne boš pomagal. Sem pred 50 leti sprejemal kakih 60 naminuto, sedaj bi komaj kaj spravil skupaj. In sem napravil nekaj CQ zvez, ne veliko, morda kakih sto na klubski radijski postaji YU3AJK na Drenikovi. Oddajnik ni imel modulatorja za Phone. Telegrafijo me je učil YU3OS, kdo ve, če je še živ. In še vedno se mi stoži, ko grem mimo in gledam na strehu tisto veliko YAGI anteno. Takrat smo imeli še navadno žico za anteno. Yagice na rotorjih smo gledali samo na slikah močnih radioamaterjev v časopisu Radioamater. Bilo je lepo a je zgodovina.

Hi, spominjam se, da mi je moral HAM na drugi strani nekajkrat poslat QTH. Pošiljal je KOTNIKOVA namesto LJUBLJANA, in sem šele po nekaj poizkusih ugotovil, kaj pošilja. Ti salamentski YU3APR ! To mi je bil DX ! No sicer pa sem dobil QSL iz različnih držav Evrope, Češke, Rusije, Španije.

Sedaj mislim, da nisem več sposoben narediti spodoben QSO.

73 de vilko

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 07, 2016 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
In še vedno se mi stoži, ko grem mimo in gledam na strehu tisto veliko YAGI anteno.

In še vedno se lahko oglasiš v živo Very Happy . Predlagam, da v sredo zvečer, ko smo tam (okoli 20:00 ure).
Seveda lahko pride tudi kdo drug, če ga stvari zanimajo.

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 07, 2016 10:41 am    Naslov sporočila:  Hi Vilko! Odgovori s citatom

Z mojim ročnim tasterjem ti lahko tipkam tudi samo 10 znakov na min! Hi Hi

Lep senčen dan ti želim dragi Vilko. Da se še dolgo časa vidiva - čitava tu na našem forumu!

Janez/s51zg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 07, 2016 10:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s59ma je napisal/a:

In še vedno se lahko oglasiš v živo Very Happy . Predlagam, da v sredo zvečer, ko smo tam (okoli 20:00 ure).


Hvala za povabilo, ampak ne. Mislim, da tistih, ki sem jih poznal, in jih tudi sam ne poznam več, (skleroza!) ni več, bi se srečal s samimi mladci, ki bi me gledali kot neko čudo, fosila.
Teme, o katerih bi vi govorili, bi bile zame znanstvena fantastika, QSO-i na odboj meteoritov in podobne vragolije. Ampak HAMFESTe smo pa tarkat imeli redne in smo se vedno fajn imeli.

Še pri snidenju starih sošolcev ali kolegov iz službe, se nimamo več kaj povedati. Gledamo v kozarec in čakamo, da snidenje mine. Ali pa se še skregamo, ker smo eni rdeči, drugi črni.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56a
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Jan 2008 23:05
Prispevkov: 172
Aktiv.: 0.87
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 06, 2017 3:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najboljše pojasnilo smisla radioamaterstva sem slišal od dolgoletnega sekretarja ARRL K1ZZ. Obstaja ionosfera s fizikalnom refleksijom kratkih radijskih valov. Vedno bo obstajala majhna skupina radovednih ljudi, ki jih bo ta naravni pojav zanimal!

Jaz sem naredil radioamatersko C klaso za 17. rojstni dne 27. 3. 1962. v elektrotehnični soli, sam se prej naučil telegrafije. Pozneje diplomiral eletroniko v Beogradu z 22. leti, veliko spajkal vmes, delal 37 let na računalnikih. Vsak vikend se še danes usedem za Japonsko postajo v tekmovanju, naredim stotinjak zvez z ZDA antenami, ki sem jih delno predelal, žične sam naredil. Naučil sem se 1980-ih Pascal programiranja v Iskra-Delti, napisal program za radijska tekmovanja, naredil prvi YU 16-bitni mikroračunalnik PMP-11 in krajem oktobra 1984 vpisal prve zveze na 8" disketo. Doktorat na IJS sem delal iz DSP CW KV signalov. Robot je bil boljsi telegrafist kot jaz. Leta 1991 v februarju je naredil 200+ zvez z Američani za zaključek raziskav. Razvoj obnovljen pred leti s C# pod Windows. Ni mi dolgčas v pokoju zahvaljojoč radioamaterstvu! Vmes sem obiskal eksotične otoke po celem svetu in povsod srečal prijazne ljudi. N Facebook imam 2K prijateljev, večinoma radioamaterjev. Včeraj sem na LJU FE RIS razlagal o koaksijalnih antenah ter zadnji ED8X ekspediciji na Tenerifih z Rusi in Američani.

Mogoče bo nekoga ta zgodba spodbudila da krene stopami dr. Matjaža Vidmarja, S53MV, profesorja elektrodinamike. On se ukvarja z vsem od DC do optike! Pa še programira, leti, planinari, potaplja se itn.

73 de Mario, S56A, N1YU
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 06, 2017 10:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni HAM-i
V šestem razredu osnovne šole sem 1978 obiskoval radioamaterski tečaj za C klaso v tedanjem YU3AJK. Leta 1979 sem dobil licenco in klicni znak YU3GTL. Moj mentor je bil Marko katerega priimka pa se nikakor ne morem spomniti. Večkrat sem spraševal radioamaterje, če se ga kdo spomni ali ima njegov kontakt. Zelo rad bi ga še srečal.
Marko je bil profesor geologije ali geografije. Vem da se je aktivno ukvarjal z jamarstvom in veliko je hodil na razne konteste. Nosil je očala. Živel je na ulici Pohorskega Bataljona v Ljubljani. Pozabil sem točno v kateri hiši je živel, drugače bi tam vprašal. Sedaj se večkrat oglasim v S53APR Radioklub Triglav saj je tam aktivnih nekaj znancev iz mladosti.
Če se kdo spomni Markota mi naj prosim pošlje kakšno informacijo, da ga morda še kdaj srečam. Lahko tudi na ZS.


Nazadnje urejal/a Iztok_S Pon Feb 06, 2017 12:25 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.77
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 06, 2017 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Marko Simić.
Napisal je tudi nekaj knjig s tematiko soške fronte.

Delal je na ARSO: marko.simic@gov.si

Če je še tam pa ne vem. Lahko sporočiš če je še tam.

Lp, Jože.


Nazadnje urejal/a s57bic Pon Feb 06, 2017 12:25 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group