www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Sledilni sistem sonca

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Android, tablice in telefoni
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mrli
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 03 Maj 2016 17:45
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 6:33 pm    Naslov sporočila:  Sledilni sistem sonca Odgovori s citatom

Pozdravljeni rad bi naredil manši sledilni sistem za sledenje soncu(za uporabo na pašniku za solarni modul, ki napaja električen pastir ). Stvar bi horizontalno(180 stopinj) sledila soncu. Rad bi naredil, da bi se na cca. dve uri obrnila za nekaj stopinj. Zanima me s kom bi sprogramiral motor da bi se tako obračal in ali bi to sploh delovalo. V mislih sem imel kakšen mikrokontroler (arduino). V teh vodah sem bol začetnik zato prosim za bol enostavne odgovore.

hvala in lp.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Digitalno uro in pulzni rele. Najbolj enostavno.
_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj na forumu najdeš projekt, ki ga je pred časom objavil Silvo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mrli
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 03 Maj 2016 17:45
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 8:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon lahko prosim malo bol natančen opis oziroma delovanje z digitalno uro in pulznim relejem mogoče tudi kakšen "link" digitalne ure.

Hvala, lp.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
faznprifer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Okt 2012 9:36
Prispevkov: 173
Aktiv.: 1.24
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pred leti sem za končni izdelek na maturi izdelal nekaj podobnega. Panel sem krmilil z moeller easy krmilnikom. Vsake toliko časa se je obrnil za nekaj stopinj proti zahodu in proti nebu. Na ta način je vsaj približno sledil soncu, ker z tem sistemom težko določiš lego kjer bo izkoristek najboljši, je pa vseeno bolje kot pa, da je pri miru. Ko je sonce zašlo pa se je vrnil v izhodiščni položaj in bil pripravljen na naslednje jutro.
_________________
L.p. faznprifer
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mrli je napisal/a:
ElGrigon lahko prosim malo bol natančen opis oziroma delovanje z digitalno uro in pulznim relejem mogoče tudi kakšen "link" digitalne ure.

Hvala, lp.


Digitalno/analogno uro dobiš v vsaki elektro trgovini. Priklopiš jo na inverter (če) s katerim boš napajal pastirja. Nastaviš čas hoda experimentalno s katerim prožiš časovni pulzni rele. S časovnim nastaviš experimentalen čas pomika motorja.
Ko prideš s pomikom do konca (na končno stikalo) pa vrneš panel nazaj na start in počakaš jutro (nastavljen čas na uri).

Zadeva je sicer zelo neefektivna.

Silvotov projekt sem naredil tudi sam in deluje zelo dobro.

Pred tem sem se tudi odločal za časovno varianto in sem celo obiskal nekoga, ki ima tako narejeno z Easy krmilnikom in mi ni bilo všeč.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 04, 2016 8:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako veliko celico imaš?
Kakšen aktuator?
Jaz imam vrtljivi sistem za 2 celice, če bi takrat vedel kar vem sedaj, bi kupil še eno celico in vrtljivega sistema sploh nebi delal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
me2d
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Sep 2009 11:10
Prispevkov: 291
Aktiv.: 1.65

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2016 7:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SAT control iz Cerkelj je tole včasih delal...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2016 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če si domač v arduino okolju na vrtljiv panel daš 4 fotoupore ter v programu primerjaš med sabo. Najbolj jasno ti bo če si pogledaš tale videoposnetek klik

Ti samo ogrodje in pogon prilagodiš glede na svoje potrebe.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2016 10:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

še sedaj ne razumem za kaj se sploh rabi solar trecker ...... pa saj sonce ne beži po nebu kot muha .....

razumem da narediš sledilnik npr za astro-fotografijo teleskopa ali loveči robot
za sonce pa se mi zdi malo mimo

zares pa je smisel ( pa tudi tam se krmili drugače- centralno ) sistem ogledal za sončne elektrarne ko ciljaš ''vročo točko'' npr

http://www.power-technology.com/projects/seville-solar-tower/

npr ena rešitev na skici :

- orientacija panela S-J

- majhen kompresorček zvečer vrne panel v začetni položaj pokonci na ene 60°

- cilinder je v iztegnjenem položaju

- tekom tekočega časa elektroventil spušča počasi panel dol (še to bi se dalo naredit z majhno luknjico , vendar bi zvečer vseeno moral oddušit cilinder da se vrne lahko panel v izhodiščni položa ; panel bi lahko tudi vračal v izhodišče zjutraj da ne bi bilo potrebno vzdrževati tlaka v cilindru )

no če bi tečaj - os postavil v sredino panela in ga vrtel tam bi še dodatno razbremenil cilinder in mu skrajšal hod

simpl je in delalo bi



Brez naslova.png
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Brez naslova.png
 Velikost datoteke:  18.76 KB
 Downloadano:  17 krat


_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ČopDesign
Član
Član



Pridružen-a: Pet 20 Feb 2015 17:19
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.21
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2016 8:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SatControl še vedno dela... V veliko večjem merilu... kar nekaj velikih elektrarn v Rusiji, na Poljskem trenutno pa imajo delo z Azijo (nekaj tisoč trackerjev za panele v kompletu z elektroniko in nadzorom) imam kolega ki dela tam... pred nekaj leti sem tudi sam delal tam... Oni bi bili pravi naslov...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.01
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2016 8:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da bi tole vezje čisto zadostovalo za obračanje panela. Brez programiranja in z vsakdanjimi elementi. Pa zjutraj se samodejno vrne proti vzhodu. Tudi napajanje je primerno (12V).
_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2016 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
Jaz imam vrtljivi sistem za 2 celice, če bi takrat vedel kar vem sedaj, bi kupil še eno celico in vrtljivega sistema sploh nebi delal.

Glede na današnje cene modulov se popolnoma strinjam. Dvoosno sledenje ti doprinese ca. 30 %. Če je to več kot 30 % cene modula, se ti ne izplača. Poleg tega je mehanski sistem bolj dovzeten za okvare.

Pri enostavnih sledilnikih, kot je tisti na shemi v povezavi je potrebno paziti kaj se zgodi v primeru oblačnosti. Takrat je lahko bolj svetlo tudi s katere druge smeri in tudi v teh primerih mora pravilno delovati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2016 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred leti sem si tudi sam naredil silvotovo verzijo sledilnika in deluje odlično. Če pa nočeš elektronike pa naredi takole (dodati bi bilo potrebno še končna stikala):
https://www.youtube.com/watch?v=HkhVomoD47g
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Android, tablice in telefoni Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group