www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

CNC stroj za sajenje semen v platoje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 23, 2016 10:22 pm    Naslov sporočila:  CNC stroj za sajenje semen v platoje Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

letos sem posadil cca 100 paltojev po 96 sadik zelenjave (zelje, solata..), za kar sem porabil kar nekaj časa. Drugo leto pa nameravam to številko še malo povečati.

In imam idejo (no, Youtube mi jo je dal), da bi to sadil s pomočjo CNC stroja. Profesionalni stroji videni na youtube sicer plato posadijo v nekaj sekundah, sam bi to počel veliko bolj počasi.

Imel bi CNC stroj velikosti vsaj 350mm x550mm višine cca 100mm. Na ta stroj bi položil plato z zemljo, na glavi stroja bi pa imel nameščeno cevko, s katero bi s pomočjo vakuma (podtlaka) seme zelenjave "prijel" v posodi, ter ga nato nesel nad plato,kje bi ga s nadtlakom izpustil.

Mimogrede -sem si letos proti koncu sajenja naredil ročno orodje - ploščo z 12 luknjami - s katero sem s pomočjo hišnega sesalca na mizi prijel 12 semen in jih ročno nesel nad plato, kjer sem jih odložil - stvar je delovala, ampak še vedno je ročna.


Sedaj me pa zanima, ali obstaja kaka cenovno ugodna varianta za tak že izdelan CNC - miza z vodili, motorji in elektroniko? Preciznost (natančnost) pri meni sploh ni pomembna, saj je vseeno ali pade seme 1 ali 2 mm bolj levo ali desno.

Če bi šel v samogradnjo - s kakimi stroški lahko računam?
Se mogoče splača te CNC stroje gledati na kitajskem?


lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.87
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 7:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj podobnega dela Silvo. Potrebno bi bilo dodati še nekakšen vakuumski prijemalnik, ki se bi ga dalo prilagajati na velikost semena. Mogoče nekaj takega, je poceni in lahko dobavljivo. Tale Silvotov stroj se da narediti poljubnih velikosti in hitrosti pomikov.

Nastal bi(bo) CNC Seed Plate Handler, ki si bi ga lahko privoščil vsak vrtičkar. Pri izdelavi in konstrukciji bom z veseljem pomagal (mislim, da tudi Silvo in še kdo).

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
airwolf
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Maj 2008 17:17
Prispevkov: 2060
Aktiv.: 10.65

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 8:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole sem enkrat naredil.
Vse skupaj fura Simatic PLC.
Glavo in drče sem kupil, ostalo sem naredil sam.
Cca 4 do 5k€ za vse skup.

_________________
LP Gašper
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.87
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 8:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

d'oh!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.18
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 9:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem v živo videl stroj za sajenje semen. Moj komentar:
- sploh ni treba, da je to CNC (menda ja ne boš semena pozicioniral na 0.1mm???). Lahko je čista mehanika, ki jo poganja elektromotor; s tem brez težav dosežeš točnost 5mm (več ni treba),
- sadilne glave si lahko narediš sam, brez nekakšnih posebnih prijemalk. Pri mašini, ki sem jo videl, gre za kovinske šobe malo manjšega premera, kot je fi semen. Šobe (jih je cela vrsta in ne ena sama!) semena jemljejo iz koritca. V enem koraku se posadi ena cela vrsta semen.

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.87
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 9:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je in to ne more koštati
airwolf je napisal/a:
...
Cca 4 do 5k€ za vse skup.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Amapk če hočeš imeti okrasno korito, kjer trava in RGB rožice zrasejo po vnaprej določenem vzorcu pa bi bilo potrebno imeti pick-and-place. Semena se dobijo na traku http://www.semenarna.si/seme-na-traku
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.87
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 9:23 am    Naslov sporočila:  Re: CNC stroj za sajenje semen v platoje Odgovori s citatom

malci je napisal/a:
...
letos sem posadil cca 100 paltojev po 96 sadik zelenjave (zelje, solata..), za kar sem porabil kar nekaj časa. Drugo leto pa nameravam to številko še malo povečati....

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.05

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ampak res d'oh!

X-os naj bo neskončna kot tekoči trak, da platoje na eni strani polagaš gor, na drugi strani pa pridejo ven. Trak lahko poganja motorček od brisalcev.

Y-os sploh ni potrebna. Naštudiraj delovanje "Natren sladilo" škatlice oziroma dozirnega predalčka in pač zmontiraj 3 ali 4 vzporedno na pravih pozicijah nad potmi posodic.

Vse skopaj je lahko leseno.

Od "elektronike" potrebuješ mikrostikalce, trafo 2x6 V s sredinskim odcepom, dva graetza, 16 A tranzistor, ... logiko vozi en mali MCU.

Tekoči trak se ves čas vozi, ko "bunka" na platoju poklopi mikrostikalce, se pa ustavi, mehanizem spusti seme in tekoči trak se odpelje do naslednje "bunke".
Če ni možno imeti 3 ali 4 "bunk" na platoju, lahko zaznavaš začetek platoja, z enim potenciometrom pa nastaviš vmesne pomike.

Cena ... ne se hecat' .
Ob priliki se oglasim po par glav solate (provizija za idejo).

Dodano: Ne vem kje sem "našel" 3 x 4 = 12 posodoc na platojček. Za 8 x 12 uporabiš pač 8 dozirnih predalčkov in naprej pomakneš 12-krat.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 11:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podjetje INO iz Brežic ima rešitve za sejanje ma njivah. Imajo tudi kar nekaj patentov. Morda se bi dalo kaj z njimi zmeniti. Direktor je zelo dovzeten za kake dobre nove ideje na tem področju. Kontaktiraj g. Branka Kosa.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ucko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2009 22:31
Prispevkov: 90
Aktiv.: 0.51
Kraj: Okolica Postojne

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 7:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moja dela že 6 ali 7 sezono. In stroškovno niti približno ni bila v rangu @airwolf-a.

Še video:
https://www.youtube.com/watch?v=HGuhCMI5sws



2012-03-02 18.25.03.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  556.78 KB
 Pogledana:  21 krat

2012-03-02 18.25.03.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 24, 2016 10:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, to , kar je objavil Ucko je tisto, kar bi potreboval, samo se mi zdi kar malo komplicirano za izdelavo.

Se pa še vedno bolj nagibam CNC mizo, čeprav bi res lahko z X-os bil kar neskončni trak.
Bom še malo pobrskal za že izdelanimi CNC-ji, če ne bom našel nič primernega, bom pa res šel v samogradnjo, samo verjetno ne prej kot jeseni.

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group