www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pregrevanje (?) računalnika
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2016 2:54 pm    Naslov sporočila:  Pregrevanje (?) računalnika Odgovori s citatom

Dnevi so toplejši, poletje se bliža in s tem težave z računalnikom. Monitor začne utripati, zvok tudi. Pomaga samo reset in ponovni zagon. Speedfan pokaže, da je ICH najtoplejši in ima 60 °C. Če sem prav ugotovil je to en beden čip northbridge ali nekaj podobnega z majhnim hladilničkom, ki očitno ne opravlja svoje vloge. Zanimivo je, da na otip sploh ni vroč.
Težave se vsako leto začnejo prej (PC je star 8 let), na začetku je nagajalo res samo ob najbolj vročih dnevih, letos pa se je začelo že zelo zgodaj. Je to dokaz za globalno segrevanje, ali je kaj drugega?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2016 4:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odpri, spihaj in lahko dodaš kakšne dodatne ventilatorje. Jaz sem dodal tri, računalnikov sploh ne izklapljam že enih 15let, le kadar je potrebno (nevihta, dopust,...)
_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2016 5:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preglej tudi stanje kondenzatorjev na MB in napajalniku.
_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2016 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

60 stopinj ni nič, zaradi tega se zagotovo ne izklaplja. Lahko pa da se pregreva napajalnik, te temperature speedfan ne kaže. Preveri, če se ventilator v njem sploh vrti, zmeči ven par kil prahu in preveri elektrolite, kot pravi Highlag.
Lahko pa da se pregreva grafična - preveri še njen ventilator in jo spihaj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2016 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če so težave vidne tudi na monitorju imaš prej problem s pregrevanjem grafike...
Preveri, če morebitni ventilator sploh deluje, da se tekoče vrti že na roke, da ni zaprašen...
Lahko poizkusno za nekaj časa odstraniš stranico računalnika, da zagotoviš večjo hladilno površino, in da vidiš, če se napaka potem ponavlja. Na zadnjo stranico dodaj dodatni ventilator in ga obrni tako, da sesa zrak iz ohišja. Okoli ohišja naj bo več prostora, da zrak kroži.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2016 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sistem redno čistim, spiham vsake 3 mesece, poleti pogosteje. Grafična nima ventilatorja (slika), ostali delujejo, na zadnji stranici imam enega, da vleče zrak ven, vendar ni pretirano močan.
Sem že poganjal z odstranjeno stranico, a ni razlike. Včeraj sem na stranico nasproti grafične in ICH namontiral manjši ventilator, da piha noter in so temperature znosnejše in zaenkrat še ni zaribalo. Vendar me zelo moti hrup, tako, da to ni dobra rešitev.
Za napihnjence moram še preverit.



i-gigabyte-geforce-7600gt-256mb-ddr3-128bit-tv-dvi-pci-express-silent-pipe-2-gv-nx76t256d-rh.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  61.44 KB
 Pogledana:  9 krat

i-gigabyte-geforce-7600gt-256mb-ddr3-128bit-tv-dvi-pci-express-silent-pipe-2-gv-nx76t256d-rh.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2016 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če z tem ventilatorjem ne bo več štekal, je težava ravno v grafični - v tem primeru poglej, če lahko odstraniš hladila in ponovno naneseš pasto - mogoče so se razrahljala in ne nalegajo več dobro na čipe...
Sicer pa - ko že praviš "manjši" ventilator - pri ventilatorjih velja: večji je, tišji je. Če že, nabavi 12cm ventilator in ga priklopi na 7V, pa ga ne boš slišal, svoje delo pa bo vseeno odlično opravljal. Jaz imam v moji kišti dva 12cm in enega 14cm, pa bolj slišim diske vrteti kot pa ventilatorje.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2016 11:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Daj sliko tvoje grafične, ne te z neta.
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.61
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2016 11:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Leto nazaj se je meni pregreval popolnoma nov Lenovo. Kar naenkrat se je baterija spraznila v 1 uri, prej pa držal po 3 ure. Ugotovil sem, da je procesor preobremenjen. Na WIN 7 mi je preobremenitev povzročal cvtres.exe. Kar nekaj časa sem potreboval, da sem se tega znebil. Mogoče je kaj v tej smeri ?
L.P.

_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 6:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Med vikendom sem se ponovno ukvarjal z zadevo, zdaj sem lociral krivca: grafično. Vzel sem jo ven in ker pregled ni pokazal nič posebnega, nobenih napihnjencev, sem jo vstavil nazaj. Potem mi je SpeedFan začel kazati višje vrednosti kot prej - če je prej kazal temp. grafične kao 48 - 50 (ko je crkovalo), je bila potem temp. tudi čez 70 st. Zanimivo je, da hladilnik sploh ni topel. Ali to pomeni slab mehanski stik s čipom? Sta pa dokaj topla dva (enaka) čipa spodaj desno od hladilnika na sliki.
Trenutno kaže okoli 58 - 60 in deluje normalno. Pojačal sem izstopni ventilator, vendar mi ta rešitev ni preveč všeč zaradi hrupa.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

spodnja čipa sta VRAM spomin od grafike
_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 6:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tem primeru mi prideta dve ideji na misel. Eno je, da so se kristali v heat pipe prehitro iztrošili, drugo pa dodaj hladilna telesa na VRAM čipe z dvokomponentnim termalnim lepilom. Lahko menjaš tudi pasto pod hladilnikom procesorja, vendar mislim, da to ni nek velik krivec.

Kaj ti piše pri temperaturi SpeedFan za procesor in kaj za VRAM?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trenutna slika je taka:
Sem že tudi pomislil, da bi na VRAM prilepil nek hladilnik, škodil ne bo. Nisem pa prepričan da znam odmontirati hladilnik s procesorja, zdi se prilepljen? Tudi termalno pasto imam samo tisto klasično belo silikonsko, ki verjetno ni najboljša.



Image1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  55.52 KB
 Pogledana:  6 krat

Image1.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2016 10:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni se zdijo te vrednosti normalne.

Poglej moje parametre Very Happy



HardwareScan.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  155.98 KB
 Pogledana:  46 krat

HardwareScan.jpg



_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.01
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2016 6:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

CPUTIN max. = 196°C d'oh! Shame on you
Se ti ne zdi, da to ni pravi podatek?

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group