www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kateri urejevalnik teksta uporabljate?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2016 9:59 am    Naslov sporočila:  Kateri urejevalnik teksta uporabljate? Odgovori s citatom

Pozdrav!

Urejevalnikov teksta je seveda več in vsak ima svoje slabosti in prednosti.

Sam sem z Wordom 2003 nesrečen.
Nikakor ne morem uganiti, kako narediti velik dokument (knjigo) kot skupek manjših dokumetov (poglavij) tako, da so vsaka poglavja samostojne datoteke, ki jih lahko piše in urejuje drug avtor. V glavnem dokumentu naj bi bili le naslovi, kje na disku so poddokumenti, poglavja in kje jih je potrebno vstaviti v celoten dokument, knjigo.

Predstavljam si, da je vsaj nekdo od vas že našel pravo orodje in recept za tako delo.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2016 10:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih sem uproabljal LaTeX. Sicer totalno user "unfrendly" ampak naredi točno tako kot mu napišeš... Spominja na programiranje. Prikrajšan si za "grafično" oblikovanje vendar pri obsežnih tekstih je super.

Se ga pa moreš navadit.

link
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.17
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2016 10:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obstaja dobro orodje za to, vendar se ga je potrebno navaditi, ker je vse drugače kot pri wordu, imenuje se latex (miktex). Tukaj imaš lahko en dokument, v katerem so definirana poglavja in v katerih mapah je source poglavja. Potem lahko vsako poglavje posebej prevedeš v pdf ali pa v glavnem dokumentu vsa poglavja hkrati in takrat se tudi številčenje spremeni.
V glavnem za knjige oz. večje dokumente je vsekakor latex prava stvar. Posebej za enačbe je latex zakon. Edino tabele so (vsaj zame) nočna mora.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2016 10:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala. Si bom ogledal.
Koliko časa pa je potrebno, da se ga navadiš?
In zakaj ga ne uporabljaš več?

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2016 10:52 am    Naslov sporočila:  Re: Kateri urejevalnik teksta uporabljate? Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Sam sem z Wordom 2003 nesrečen.
Nikakor ne morem uganiti, kako narediti velik dokument (knjigo) kot skupek manjših dokumetov (poglavij) tako, da so vsaka poglavja samostojne datoteke, ki jih lahko piše in urejuje drug avtor. V glavnem dokumentu naj bi bili le naslovi, kje na disku so poddokumenti, poglavja in kje jih je potrebno vstaviti v celoten dokument, knjigo.

Tak način sem do sedaj uporabljal le za slike. Torej, da so slike posebej (kot pri spletni strani). Na ta način Word datoteka ostaja majhna in se pri več različicah podvaja le besedilo.

Zdaj pa sem poizkusil še za Word dokumente. Ni problema. Ustvariš posamezne dokumente. V gostiteljski dokument jih vstaviš Insert > Object > Create from File in obkljukaš Link to file. Če dvoklikneš na objekt se odpre ustrezen dokument.

Sicer pa sem jaz doktorat pisal ločeno po poglavjih. Na koncu sem sestavil preprosto z Insert > File.

Seveda pa je dobro, da imaš pripravljene sloge, da pri združevanju ni težav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2016 11:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, Boštjan,

Sem probal, kot svetuješ. Dela.
To je približno to, kar iščem, a ne popolnoma to.

Glavnega dokumenta ne morem odpreti tako, da bi v njem videl samo povezave na poddokument, temveč takoj potegne podokument v glavni dokument, kar mi zamegli pregledanost, pogled na hrbtenico celotnega dokumenta.

Lepo bi bilo, da bi v glavnem dokumentu videl samo neke markerje, neke vrste ukaze 'include', ki bi povedali, tukaj bomo vstavili poddokumnet tainta, in bi tak poddokument vstavil na to mesto le, če bi jaz to zahteval.

Često se mi zdi, in tudi sedaj, da iščem nekaj, česar ni, ptičje mleko, ribje nohte...

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2016 7:47 pm    Naslov sporočila:  Re: Kateri urejevalnik teksta uporabljate? Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:

...kako narediti velik dokument (knjigo) kot skupek manjših dokumetov (poglavij)

Namizno založništvo / Desktop publishing - Moj favorit: https://www.scribus.net
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mkezmah
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Jan 2009 16:30
Prispevkov: 220
Aktiv.: 1.18
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 7:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Word to omogoča kot glavni dokument in poddokumente, oziroma v angleščini master document, dela pa se v zavihku outline.

Ker delam z novejšimi wordi sem preveril na netu in deluje tudi v starejših verzijah:
http://www.keystonelearning.com/resources/articles/word_2003_master_documents

LP
Marko
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj ne uporabjam več LaTeX-a? Zato ker nimam več potrebe po obsežnih tekstih. Recimo diplomsko sem lepo napisal v LaTeX- u pa nisem imel nobenih težav. Če bom imel spet potrebo po obsežnih tekstih se pa zna zgodit da se vrnem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastjan.kamensek je napisal/a:
Zakaj ne uporabjam več LaTeX-a? Zato ker nimam več potrebe po obsežnih tekstih. Recimo diplomsko sem lepo napisal v LaTeX- u pa nisem imel nobenih težav. Če bom imel spet potrebo po obsežnih tekstih se pa zna zgodit da se vrnem.


Hvala!
Še to, koliko časa si porabil, da si ga obvladal do uporabnosti?

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 9:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spet odvisno kaj hočeš naredit. Za osnovne fore sem potreboval manj kot 1 uro, je pa fino da si pogledaš teutoriale tule.

Kot sem rekel, za krajše tekste (recimo do ene 30 strani) bo imel word prednost. Kasneje prednjači LaTeX. Se boš pa zalotil da boš kasneje tudi za malo krajše tekste uporabil LateX ker boš imel hitreje narejeno. S tem ne mislim enostaven dopis na eni strani A4. Je pa tako, če imaš zredno zahtevne želje glede oblikovanja slik znotraj dokumenta kot to omogoča word (obrezovanje, editiranje barv, okvirji itd) v LaTeX tega ni. Za urejanje slik se uporablja program za urejanje slik.

l.p.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mkezmah
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Jan 2009 16:30
Prispevkov: 220
Aktiv.: 1.18
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 10:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z wordom se da narediti ogromno stvari zelo enostavno.

Je pa res, da ga vsi kot samouki hitro "znamo" uporabljati, potem pa se stvari začnejo komplicirati, ker ga uporabljamo narobe (ker ga vsi tako uporabljajo).

Kot vsaka stvar je tudi tukaj potrebno vložiti nekaj časa in truda, da se stvari pravilno naučijo in potem težave čudežno izginejo, marsikaj pa postane precej bolj jasno.

Je pa res, da ga uporablja velika večina ljudi, od tega velika večina narobe, potem pa velja splošno prepričanje, da je ta program zanič.

LP
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 10:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mkezmah je napisal/a:
Z wordom se da narediti ogromno stvari zelo enostavno.

Je pa res, da ga vsi kot samouki hitro "znamo" uporabljati, potem pa se stvari začnejo komplicirati, ker ga uporabljamo narobe (ker ga vsi tako uporabljajo).

Kot vsaka stvar je tudi tukaj potrebno vložiti nekaj časa in truda, da se stvari pravilno naučijo in potem težave čudežno izginejo, marsikaj pa postane precej bolj jasno.

Je pa res, da ga uporablja velika večina ljudi, od tega velika večina narobe, potem pa velja splošno prepričanje, da je ta program zanič.

LP

Se popolnoma strinjam
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
mkezmah je napisal/a:
Z wordom se da narediti ogromno stvari zelo enostavno.

Je pa res, da ga vsi kot samouki hitro "znamo" uporabljati, potem pa se stvari začnejo komplicirati, ker ga uporabljamo narobe (ker ga vsi tako uporabljajo).

Kot vsaka stvar je tudi tukaj potrebno vložiti nekaj časa in truda, da se stvari pravilno naučijo in potem težave čudežno izginejo, marsikaj pa postane precej bolj jasno.

Je pa res, da ga uporablja velika večina ljudi, od tega velika večina narobe, potem pa velja splošno prepričanje, da je ta program zanič.

LP

Se popolnoma strinjam


Tudi jaz se strinjam, da je Word v splošnem odličen program.
Ampak tistega, kar bi rad in sem opisal v petem postu te teme:
Citiram:
Lepo bi bilo, da bi v glavnem dokumentu videl samo neke markerje, neke vrste ukaze 'include', ki bi povedali, tukaj bomo vstavili poddokument tainta,

pa mi ne ve nihče povedati, kako to narediti v wordu.
Če zvem to, ne migriram na LaTex.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2016 11:01 am    Naslov sporočila:  LaTex - prvi problem Odgovori s citatom

Instaliral sem LaTex
Ko ga poženem dobim okno, ne morem pa nič vanj vtipkat.



snap.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  25.02 KB
 Pogledana:  6 krat

snap.jpg



_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group