www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Elektrolitski kondenzatorji v stikalnih napajalnikih
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 12, 2016 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

laura je napisal/a:
Kakšen merilni upor naj uporabim da izmerim tok skozi elko 3300uF/40V- napajanje bo iz akumulatorja 12V?

Takšnega, da ne bo bistveno vplival na vezje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 12, 2016 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Včasih so se tudi elektrolitski kondenzatorji starali počasneje. Pred nekaj leti sem v našel stopniščnem avtomatu posušen kondenzator zamenjal z enim starim, iz TV-ja na elektronke, mislim, da letnik 76. Delalo je s prve in še vedno dela.


Elektrolitskim kondenzatorjem se da življensko dobo podaljšati tudi tako da tesnilno gumico na kondenzatorju močno našpricaš s silikon sprejem (silikonsko olje), tako bolje zatesniš kondenzator in preprečiš izhlapevanje elektrolita ki je v njem. Seveda če se ti da to početi. Rolling Eyes


Razmišljal sem, da sem mogoče na starih poliesterskih kondenzatorjih meril večji ESR zaradi oksidiranih nogic, z leti se to običajno zgodi na starih elementih, zato sem danes očistil nogice z olfa nožkom in ponovil vajo, rezultati niso bili opazno različni od meritev prejšnjega dne, stari kondenzatorji so pač slabši.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
darkob
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Mar 2017 20:33
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.56
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2017 7:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta tema ni še tolk stara (kot druge, ki omenjajo stikalne napajalnike in polnilce), pa bom se razpisal kar tukaj.

Pod roko sta mi prišla dva vojaška napajalnika, polnilca akumulatorskih baterij PAB-1 in PAB-1A. Oba za 24V, oba stikalna, oba crknjena. S prvim sem se prav igral (in nekajkrat po neumnem prekucnil avtomatsko varovalko), z drugim sem skušal biti pametnejši in odklapljal tiste komponente za katere sem sumil, da so prebite.

Da skrajšam, na obeh je prebit visokonapetostni elektrolitski kondenzator. Kar pa je zanimivo, da po njegovi odstranitvi sam napajalnik dela. Celo pod manjšim bremenom, (do 5A, napajalnika sta zmogljivosti do 20A). Jutri preverim, če bosta uspešno polnila akumulatorje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
darkob
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Mar 2017 20:33
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.56
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2017 7:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes nekaj novega in sem nazaj na točki 1. Ugotovil, da celo stari elektrolit lepo drži napetost, če se napajalnik vžge najprej preko 100W žarnice (žarnica pri tem na začetku močno zažari), šele po tem se žarnico premosti in je polnih 230V na vhodu v napajalnik.

Med delovanjem napajalnika se sicer ves čas sliši neko pokanje. Vira še nisem določil. Če kjerkoli prebija, pa sta na izhodu vseeno relativno stabilna napetost in tok. Polnilna napetost pa vseeno zaniha za 0,3V vsakič, ko se zasliši pok. Seveda, večji kot je izhodni tok, hitrejše je pokanje (in bolj stabilna izhodna napetost). Rad bi se tega pokanja rešil, ker dvomim, da gre za nominalno delovanje. Plus, ni normalno, da napajalnik prekucne varovalko ob priklopu. Ne misllim ga vsakič priklapljat prek žarnice ali kakega predupora.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
darkob
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Mar 2017 20:33
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.56
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 14, 2017 10:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In še en korak naprej. Zdaj lahko skoraj z gotovostjo zatrdim, da gre (le) za zelo visoki zagonski tok. Po dveh neuspešnih zagonih usmernika/polnilca je tretji navadno uspešen.

Polnilca delata z originalnima kondenzatorjema in dajeta do 10A toka (testirano). Pri tem se tisto prej omenjeno "pokanje" tako intenzivira, da postane bolj bodobno cvrčanju.

Je to to, ali naj skušam sploh kaj še popravljat?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roby
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Avg 2003 15:29
Prispevkov: 233
Aktiv.: 1.05

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2017 12:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšna slika/načrt ne bi škodila, da ti lahko damo kak nasvet.
Vsekakor pa izmeri esr oz. izmenično napetost na kondenzatorju in po potrebi zamenjaj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group