www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Brezvijačna stikala/vtičnice
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2016 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Youtup je napisal/a:
Silvo je napisal/a:

Pozor, nikoli ne cinite vodnikov!



A zaradi oksidacije ?


sebaveh je napisal/a:
Zato, ker spajka nima neke mehanske trdnosti. Je mehka in zato se sčasoma zrahlja. Pa še nizko tališče ima, kar pri večjih tokovih pomeni hitro segrevanje - in enostavno steče nekam. Potem pa imamo slab stik in še več segrevanja... Vse dokler se nekaj ne vžge.


Točno. No s temi "samozateznimi" sponkami sicer nimam nekih izkušenj. Imam pa zelo slabe izkušnje z vijačnimi sponkami.
Tam pred ca 35 leti sem opravljal prakso v Velenju Elektrodelavnici takratnega EK-a. Tam so se masivno delale industrijske elektro omarice. Omare so se ožičevale s PF vodniki. Vajenci smo vodnike šablonsko rezali, ter jih cinili s potapljanjem v banjice. Pred tem smo vsak vodnik namočili v cin pasto.

V podjetju, kjer sem se kasneje zaposlil so bile v uporabi prav te omarice. Težave so se začele pojavljati po kakih petih letih. Žice so začele migati v sponkah in se pregrevati. Enako se je dogajalo na sponkah grebenastih stikal na vratih. Zaradi slabih spojev smo imeli kar nekaj manjših požarov v omarah. Ena omara pa nam je skoraj v celoti zgorela. Zaradi tega smo preventivno ob vsakem letnem remontu zategovali spoje.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2016 12:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na takšne napake zaradi pocinkanih koncev PF vodnikov v vijačnih sponkah sem tudi jaz že naletel. Nekateri so bili že močno pregreti, nekateri pa samo zrahljani.

Me pa zanima kako bi se pocinkani konci dolgoročno obnesli v teh vzmetnih sistemih, ker bi vzmet kljub mehčanju cina trdnost spoja stalno držala, da se spoj ne bi mogel zrahljat. Potem bi verjetno nastal problem zaradi oksidacije drobno razpokanega cina ...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2016 9:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok je napisal/a:
....
Me pa zanima kako bi se pocinkani konci dolgoročno obnesli v teh vzmetnih sistemih, ker bi vzmet kljub mehčanju cina trdnost spoja stalno držala, da se spoj ne bi mogel zrahljat. Potem bi verjetno nastal problem zaradi oksidacije drobno razpokanega cina ...


Verjetno bi bilo bolje kot v vijačni sponki. Kvaliteta spoja pa je seveda odvisna od tega, kako se pocinjen vodnik "razume" z materialom sponke. Sam vseeno vodnika ne bi cinil ampak bi v sponko pritisnil nepocinjenega.

PS
Obstaja tudi neko orodje oz. postopek , ki zavari skupaj finožične vodnike brez kakega dodanega materala. Ne vem sicer kako se imenuje, sem pa že večkrat videl tako zavarjene vodnike.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1010
Aktiv.: 5.29
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2016 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Temu se reče kompaktiranje vodnikov.

Lahko se izvaja z varilnim aparatom ali z ultrazvokom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2016 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.telsonic.com/en/metal-welding/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group