www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ogrevanje, regulacija, samogradnje, nasveti, debata...
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2016 1:25 pm    Naslov sporočila:  Ogrevanje, regulacija, samogradnje, nasveti, debata... Odgovori s citatom

Jaz sem pa naredil že skoraj vse elemente za novo krmilje kotlovnice... No ja, radijski modul (ki ga še ne znam uporabljat), je kupljen.

Manjka mi samo še ploščica, na kateri bodo ločljive sponke za priklop sond, senzorjev, črpalk...

Namenoma sem naredil modularno, kasneje bo identičen krmilnik z novim programom uporabljen tudi za kolektor.

Imam pa vprašanje.... Ali ima 4x20 LCD modul za osvetlitev zares porabo 200mA- nekje sem en tak podatek zasledil in s poskusi ugotavljam, da to mogoče res drži- Kako rešujete vklop osvetlitve?


Razdeljeno iz teme "Kaj trenutno počnem Oktober 2016"
:adminedit:



Krmilnik.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  739.33 KB
 Pogledana:  62 krat

Krmilnik.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2016 1:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@lojzek
Res je osvetlitev LCDja je lahko tudi do 200mA. Po mojih izkušnjah je nekje 150mA.

Sam rešujem porabo z tranzistorjem v LED osvetlitvi. Včasih tudi krmilim z PWM signalom iz MCUja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mkezmah
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Jan 2009 16:30
Prispevkov: 220
Aktiv.: 1.19
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2016 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Simpatični komplet.

Radijski modul...Ali je kakšen razlog, da ne bi vzel kar ESP8266?

Tudi sam bom se očitno moral lotiti lastnega krmilja kurilnice (da poskusim optimirati toploto v kombinaciji solarni kolektorji/zimski vrt/peč na olje) in bi me več zanimalo o tem projektu, če je mogoče.

LP
Marko
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2016 3:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Peter123: Razumem da s tranzistorjem... Bolj me zanima praktična izvedba. Namreč (sem že kmalu predelal na en večji upor), v osnovi je imel - pišem po spominu - LCD v osvetlitvi 10ohm upor. Kar pomeni 2V padca napetosti.. Kakšen tranzistor (FET ali navaden NPN), kolikšen upor? Saj bi znal izračunat, ampak pri takih mejnih vrednostih napetost/tok.... vprašanje, kaj bi izračunal. Da ne odkrivam tople vode...

@mkezmah.. Boš lahko dobil podatke in vse ostalo, seveda če te zanima... Upam, da bom do konca oktobra (kurilna sezona me je SPET prehitela) zaključil.
Uporabil sem pa NRF.. Tega sem prvega med iskanjem možnosti zasledil. Saj ga še ne znam uporabljat, to pride na vrsto med zimo...Smile Da bo komuniciral z Malinco. Remote nadzor in omejena kontrola. Vse to se še moram naučiti..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2016 8:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Primer: http://image.dfrobot.com/image/data/DFR0009/LCDKeypad%20Shield%20V1.0%20SCH.pdf

Lahko si jih pa še nekaj sam poiščeš: https://www.google.si/search?q=lcd+key+arduino+shield+schematics&biw=1415&bih=895&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjzm4Ti4MbPAhUE2BoKHb3VD38Q_AUIBigB
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 07, 2016 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lojzek,

Naredil sem kar nekaj avtomatik za kotlovnico od preprostih do take, kjer sem spisal tudi HMI - serijska povezava na PC (screenshoti bi celo mogli biti nekje na forumu)
Nočem ti zbijati delovne zagnanosti, ampak svetujem ti - vzami raje kak krmilnik. Na trgu imaš kup lowcost krmilnikov. Recimo Logota OBA8 dobiš za slabih 140€. Super za kako kotlovnico je tudi kaj iz družine Unitronic. Zakaj to pišem. Skoraj pri vsakem lastnem krimilniku sem naletel na kako nepredvideno težavo. Spomladi je sestra obnavljala kotlovnico (fotografije v prilogi) Menjala se je toplotna črpalka V/V dodal se je nov zalogovnik z bojlerjem itd. Prej je celotno kotlovnico uporavljala moja lastna elektronika. Če prav mi zadeve ni bilo problem razširiti, sem se raje odločil za namenski krmilnik. Vzel sem Logo OBA8. Zadeva se je izkazala kot izredno elegantna, sploh zaradi Web serverja. Kompletno kotlarno se lahko upravlja in nadzira oddaljeno preko računalnika ali pametnega telefona. Še več, oddaljeno se lahko tudi programira.
Dopoldne me je klicala sestra. Pravi, da so vključili talno gretje a danes ne greje več. Ja vem.. takrak nisem dokončal programa. Urniki delovanja so bili narejeni za letni režim. Črpalka se je vklapljala vsak drugi dan za pripravo tople vode. Ja treba je bilo dodati urnik za zimski režim. Najbolj elegantno je bilo to, da sem to lahko storil kar iz domačega naslonjača. Boo hoo!

Če boš vstrajal pri domači izdelavi, potem ti priporočam, da vzameš kak ESP8266 pa kak I2C expander, ki se lepo razume z ESP-jem Zraven daš še kak mali mikrokotroler - recimo kako malo plata arduina.

Fotografija kotlovnice iz gornjega opisa. Kombinirano talno in radiatorsko ogrevanje. Toplotna črpalka voda/voda in oljni kotel. Zalogovnik z bojlerjem in še en bojler (prej je bila to toplotna črpalka zrak/voda)



Avtomatika domače izdelave. Skrbi za upravljanje z ventili za "nabijanje" zalogovnika in bojlerja. Skrbi tudi za mešalni ventil talnega ogrevanja. Posnetek je bolj slab.




Dodatna omara z logotom, ki skrbi za vse ostalo. Od urnikov obratovanja do varnostnih režimov, signalizacije, beleženja obratovanja itd...





Zgoraj sem omenil ESP8266. Tukaj je v navezi s PCF 8574. Stvar že nekaj časa čaka na mizi. Ker gre tukaj za dokaj enostavno aplikacijo - krmiljenje rolet in bo potrebno veliko izhodov sem se odločil za samogradnjo.



_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 610
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 08, 2016 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo kako pa si naredil krmiljenje mešalnega ventila? Si krmiljenje mešalnega ventila sam sprogramiral?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 08, 2016 8:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mato1111 je napisal/a:
Silvo kako pa si naredil krmiljenje mešalnega ventila? Si krmiljenje mešalnega ventila sam sprogramiral?


Mešalni ventil "fura" moja avtomatika. Uporabljena je ena Mega - sedaj se točno ne spomnim katera. Program sem pisal v assemblerju. Namen mešalnega ventila je, da ob hladnem zagonu začne najprej spuščat v sistem - z "viškom" temperature pa začne nabijati najprej bojler, nato zalogovnik. Zalogovnik lahko deluje tudi kot bojler. V poletnem času se je "nabijanje" za toplo vodo vršilo vsak drugi dan v nočni tarifi, (pet članska družina) Datalog mi beleži logo. Sem pa to ravno včeraj snel. V povprečju se je na mesec spravilo skupaj 40h. Skupna poraba TC je 2.8kw. Po izračunu je bil mesečni strošek za toplo vodo ca 20€.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2016 11:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, Razumem tvoj komentar, vendar moja "kotlovnica" je tako enostavna, da se s tisto na tvoji sliki ne more primerjat.

Res imam dve peči (olje in drva). Olje ima sedaj samo lasten termostat za gorilec, drva pa samo termostat za črpalko. Olje ima še mehansko dnevno stikalno uro, ki se nastavlja s peresci, katerih se vsako leto 3-4 izgubi. Moj osnovni namen in ideja je bila pravzaprav samo zamenjava te stikalne ure, ki ima sedaj dnevni, vikend in na določen dan v letu prilagojene programe. To osnovno idejo sem potem še razširil na merjenje temperatur in tlaka, posledično pa temperaturo oljne peči tudi reguliram.
Ker pa nobeni stvari ne zaupam 100%, bo osnovno in predvsem varnostno krmilje oljne peči še vedno v funkciji....
Če bo sreča, bom pa v prihodnosti podatke o obratovanju pošiljal malinci, ki bo imela web server. Če bo sreča še večja, bom pa imel tudi osnoven oddaljeni vklop / izklop peči.

Jasno pa, da bi v primeru zahtevnejše aplikacije uporabil tudi profesionalnejše elemente oz krmilje. Bi bilo veliko lažje in zanesljivejše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaQ
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2014 20:32
Prispevkov: 57
Aktiv.: 0.47
Kraj: Ljubljana/Velenje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2016 5:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To pa je kar kompliciran sistem, veliko črpalk in podobnega...
kaj se ni dalo z manj (oz bi se dalo?)?

_________________
www.classdaudio.tk
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2016 6:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

LukaQ je napisal/a:
To pa je kar kompliciran sistem, veliko črpalk in podobnega...
kaj se ni dalo z manj (oz bi se dalo?)?


Seveda bi se dalo. Tisto na fotografiji je sistem, ki se je bil grajen pred ca 15-timi leti. Cel radiatorski sistem je grajen s črnimi cevmi. To se danes praktično ne dela več. Sistem je na videz kopliciran a v resnici ni in deluje prav lepo. Črpalk je toliko zato, ker gre za 4 popolnoma ločene sisteme (dnevni prostori, spalnice, kopalnici, in talno) V grobem in časovno sisteme upravljajo sobni termostati, ki upravljajo črpalke , na "fino" pa termostatski ventili.
Danes bi funkcionalno enak sistem naredil z enim sistemom eno elektronsko regulirano črpalko ter pametnimi termostatskimi ventili na radiatorjih.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
maki
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jan 2008 8:02
Prispevkov: 307
Aktiv.: 1.56
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2016 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
LukaQ je napisal/a:
To pa je kar kompliciran sistem, veliko črpalk in podobnega...
kaj se ni dalo z manj (oz bi se dalo?)?


Seveda bi se dalo. Tisto na fotografiji je sistem, ki se je bil grajen pred ca 15-timi leti. Cel radiatorski sistem je grajen s črnimi cevmi. To se danes praktično ne dela več. Sistem je na videz kopliciran a v resnici ni in deluje prav lepo. Črpalk je toliko zato, ker gre za 4 popolnoma ločene sisteme (dnevni prostori, spalnice, kopalnici, in talno) V grobem in časovno sisteme upravljajo sobni termostati, ki upravljajo črpalke , na "fino" pa termostatski ventili.
Danes bi funkcionalno enak sistem naredil z enim sistemom eno elektronsko regulirano črpalko ter pametnimi termostatskimi ventili na radiatorjih.


en sistem z eno črpalko? si mislil mogoče sistem "cube"?
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaQ
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2014 20:32
Prispevkov: 57
Aktiv.: 0.47
Kraj: Ljubljana/Velenje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2016 6:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
LukaQ je napisal/a:
To pa je kar kompliciran sistem, veliko črpalk in podobnega...
kaj se ni dalo z manj (oz bi se dalo?)?


Seveda bi se dalo. Tisto na fotografiji je sistem, ki se je bil grajen pred ca 15-timi leti. Cel radiatorski sistem je grajen s črnimi cevmi. To se danes praktično ne dela več. Sistem je na videz kopliciran a v resnici ni in deluje prav lepo. Črpalk je toliko zato, ker gre za 4 popolnoma ločene sisteme (dnevni prostori, spalnice, kopalnici, in talno) V grobem in časovno sisteme upravljajo sobni termostati, ki upravljajo črpalke , na "fino" pa termostatski ventili.
Danes bi funkcionalno enak sistem naredil z enim sistemom eno elektronsko regulirano črpalko ter pametnimi termostatskimi ventili na radiatorjih.
Preko česa pa se prenaša podatek o temperaturi vsake sobe? kabli ali brezžično? To bere PLC?
_________________
www.classdaudio.tk
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 9:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

LukaQ je napisal/a:
Preko česa pa se prenaša podatek o temperaturi vsake sobe? kabli ali brezžično? To bere PLC?


Čisto en splošen opis delovanja sistema na gornji fotografiji.
Vsak sistem ima svoj lasten evrotermostat nemeščen v prostoru katerega sistem upravlja. Evrotermostat omogoča nastavitev urnika - časovno dnevni in nočni režim. Radiatorji na sistemu pa so opremljeni tudi s termostatskimi ventili. (evrotermostat praktično deluje kot časovno stikalo in vklaplja sisteme takrat, ko je potrevno - za temperaturo pa skrbijo termostatski ventili) Povezava v kotlonico je žična.
PLC v kotlovnici skrbi za dogajanje v sami kotlovnici in je HMI preko web serverja.
PLC izbira kaj bo in kdaj bo obratovalo (TC ali oljni kotel ali oboje) kako se bo ogreval sistem direktno iz TC ali oljnega kotla ali iz zalogovnika. Skrbi za ogrevanje bojlerja - tople vode. Skrbi za varnostne režime - recimo ne dovoli vklop TC, ce je temperatura na sistemu višja kot jo doseže TC - recimo ogrevanje predhodno z olnim kotlom. Izklopi TC ter zapre krožni vod na TC pri kombiniranem delovanju ko je temperatura na sistemu višja od nastavljene na TC. Dovoli vklop obtocnih črpalk, ko je sistem dovolj ogret. Signalizira stanje v kotlovnici pa še kaj sem verjetno pozabil.
Glede na "kompliciranost" pa je uporabniški vmesnik čisto enostaven. Uporabnik lahko izbira avtomatski ali ročni režim, pri ročnem lahko vklopi TC ali kotel. Na izbiro ima še zimski in letni režim. Letni je priprava tople vode - spet obratovanje po urniku ali ročno enako za zimski režim. Urniki so narejeni na PLC-ju. Za enkrat globalno in jih je možno poravljat programsko. Če bo potreba, bodo šli tudi "na svetlo".

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 12, 2016 9:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

maki je napisal/a:


en sistem z eno črpalko? si mislil mogoče sistem "cube"?



Mislil sem čisto običajen dvocevni radiatorski sistem z elektronsko vodeno črpalko, ki samodejno uravnava pretok. Radiatorje bi opremil s pametnimi termostatskimi ventili katerim lahko nastaviš urnik zaznajo recimo zračenje prostora itd..

V danem primeru, kjer je zalogovnik je v sistemu stalno vroča voda. Radiatorski ventili pa se odpirajo po urniku. S pametno nastavitvijo urnikov dosežeš optimalen izkoristek. Torej prostore kot so spalnice začneš ogrevat proti večeru ponoči temperaturo spustiš čez dan pa jih izključiš. Dnevne prostore ogrevaš čez dan ponoči temperaturo spustiš. Kopalnice intenziveje ogrevaš zjutraj in zvečer. ...

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group