www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kamini na pelete

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 28, 2016 6:22 pm    Naslov sporočila: icon_question Kamini na pelete Odgovori s citatom

Gledam imposov katalog. Cena peletnega kamina na naslovnici se mi zdi ugodna. Ga ima kdo? Izkušnje? Povezava
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 28, 2016 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bo kamin na pelete bolj za okras, OK.
Drugače bi na tvojem mestu še malo premislil.

Pri starših je v uporabi "made in doma spackano" predelana peč na palete.
V nekaterih 15kg vrečah pelet ni zanemarljivo malo prahu. V kurilnici me malo prahu, ki uide med dopoljnevanjem tedenskega zalogovnika za pelete, ne moti.
V bivalnem prostoru sta lesni prah in pepel lahko problem. Še posebaj, če je kakšen družinski član občutljiv na prah.
Vsaj moja verzija sesalca za kamin ima precej ubog filter in kar nekaj pepela spiha v prostor.

Če kamin porablja zrak iz prostora, hladi prostor.
Dodatno težavo imaš lahko, če isti dimnik uporablja več kurilnih naprav.
Peletni gorilnik vsebuje ventilator. Če uspe ustvarit nadtlak, lahko dimni plini končajo v prostoru, kjer se nahaja druga kurilna naprava.

Tukaj med drugim piše
Citiram:
V bivalne prostore se smejo vgraditi tudi kurilne naprave na trdno gorivo , ki obratujejo odvisno od zraka v prostoru.V teh primerih je treba poleg neoporečne vgradnje kurilne naprave zagotoviti tudi namestitev električne naprave za odkrivanje ogljikovega monoksida v gospodinjstvih (v nadaljnjem besedilu: CO senzor).
.
.
.
(3) CO senzor mora izpolnjevati zahteve standarda SIST EN 50291 Električne naprave za odkrivanje ogljikovega monoksida v gospodinjstvih, 1. del: Preskusne metode in zahtevane lastnosti oziroma mora dosegati enakovredno raven v tem standardu navedenih zahtev.


Medtem, ko tukaj piše
Citiram:
Prva zahteva Pravilnika je, da se v bivalni prostor (npr. sobe, kuhinje, hodniki, kopalnice, pralnice, likalnice, shrambe, pisarniški prostori, učilnice, laboratoriji, prostori za izvajanje zdravstvene dejavnosti, gostinski lokali, knjižnice) vgradi kurilna naprava, neodvisna od zraka v prostoru, v nebivalni prostor (nebivalni prostori so posebni namenski prostori, v katerih ni predvideno daljše zadrževanje ljudi in vanje ni dovajan zrak iz bivalnih prostorov ) pa se lahko vgradi tudi kurilna naprava, odvisna od zraka v prostoru.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 28, 2016 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za izčrpne informacije. Hišo sicer ogrevam s centralno kurjavo na trda goriva. Kamin sem imel namen postavit v en dnevni prostor zraven kuhinje. Koristil bi ga le v prehodnem obdoju, ko se še centralna ne kuri.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 28, 2016 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam sem že razmišljal o postavitvi sobnega kamina, med drugim sem gledal tudi na pelete. Saj vse lepo in prav na razstavnih prostorih, a ko sem enkrat tak kamin slišal obratovati pri kolegu me je minilo. Šum, ki ga oddaja ventilator je presneto nadležen ob večerih pred televizijo. Sicer ne vem, če so vsi kamini tako glasni, vendar vsekakor ventilator oddaja nek šum, ki ga zvečer, ko se vse umiri prav hitro slišiš. Čisto drugo je prasketanje drv ob gorenju.

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pobesneli
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Jan 2008 1:24
Prispevkov: 1070
Aktiv.: 5.39
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 29, 2016 12:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hrup je res nekaj kar je velik minus pri teh pečeh. Vsaj pri mojem palazzetiju je tako. Ti pa res močno svetujem da se izogneš palazzetiju v velikem loku. Jaz sem sicer v najemu in je ta peč bila v hiši, vendar tako slab nedodelan sistem ne vem kako so lansirali na trg. Peč nima nobene pameti, le po nekih sprogramiranih postopkih gre, nobene varovalke ni vgrajene nikamor. Zgodilo se mi je da je žebelj padel skozi rešetko in ko jo je čistilo je potrgalo vse na osovini, navoj in vijak. Tako da je bilo treba vse razkopat za popravilo. Aja pa ta peč je kombinirana z drvmi, vsaj to dela solidno.
Obvezno boš moral zajemati zunanji zrak, ker drugače gori malo več kot gori sveča.
Če bi bila hiša moja, bi to odpeljal na odpad in se grel na klimo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
snoopy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Maj 2003 1:17
Prispevkov: 222
Aktiv.: 1.00
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 29, 2016 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam kamin Iris od Edilkamin že 9 let. Uporabljam ga za dogrevanje zjutraj ko vstanemo, ko pridemo iz službe ali zvečer za kakšno uro do dve. Za gorenje imam napeljan dovod zunanjega zraka ( brez tega ne priporočam uporabe). Uporabljam ga na najmanjši hitrosti zaradi hrupa in da čimmanj ventilator dviguje prah. Letno porabim od 10 - 20 kosov 15kg paketov peletov. Kupujem pa A1 klaso pelet.

Zaenkrat nam dobro služi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 29, 2016 8:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

malci je napisal/a:
Sicer ne vem, če so vsi kamini tako glasni, vendar vsekakor ventilator oddaja nek šum, ki ga zvečer, ko se vse umiri prav hitro slišiš.


True, true, true!!!

Če ti pa med spanjem, (ko si na obisku in spiš na kavču) ob 4:00 zjutraj ventilator(ji), padanje pelet in zvok gorenja vzbujajo vtis, kot da si se znašel na Bajkunurju med vzletom Protona M, ki se kar noče odlepit od tal.... Neprecenljivo! Hvalabogu je bila stvar priklopljena preko vtikača (kill'em all). Tudi familija od takrat take peči noče niti videt.

PS: nimam pojma katera firma peči, samo občutki ob "vzletanju" so bili pa .... Sick
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 30, 2016 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam pa se en splosen pomislek. Zakaj ne imeti peci na pelete, ki ogreva komplet stavbo in je povsod prijetno, zakaj imeti lokalne kamine in peci? Cena je pa skoraj ista.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.24
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 30, 2016 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer rahlo offtopic, ampak vseeno.
Silvo je napisal/a:
Koristil bi ga le v prehodnem obdoju, ko se še centralna ne kuri.

Kaj pa če si omisiš klimo? Za prehodna obdobja je (po mojem mnenju) super zadeva. Sploh če vzameš nekaj kvalitetnega, kar ne cvili in zna delati na nizkih obratih.
Je pa res, da moraš upoštevati, da klima vseeno piha kar zna biti moteče.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 30, 2016 11:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mujo je napisal/a:
Sicer rahlo offtopic, ampak vseeno.
Silvo je napisal/a:
Koristil bi ga le v prehodnem obdoju, ko se še centralna ne kuri.

Kaj pa če si omisiš klimo? Za prehodna obdobja je (po mojem mnenju) super zadeva. Sploh če vzameš nekaj kvalitetnega, kar ne cvili in zna delati na nizkih obratih.
Je pa res, da moraš upoštevati, da klima vseeno piha kar zna biti moteče.


Tudi v to smer razmišljam. Glede na napisana sporočila bi rekel, da je to boljša varianta. Šel sem tudi pogledat kamin iz prospekta v mojem prvem sporočilu. Ta zame ne pride v poštev, ker je že fizično prevelik pa tudi moči 12KW za prostor ne potrebujem.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 30, 2016 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Jaz imam pa se en splosen pomislek. Zakaj ne imeti peci na pelete, ki ogreva komplet stavbo in je povsod prijetno, zakaj imeti lokalne kamine in peci? Cena je pa skoraj ista.


Po moje je izkoristek nekoliko večji, kajti kamin začne ogrevat takoj, ko vžge. To pride v poštev recimo v prehodnem obdobju, ko se še ne kuri redno centralna kurjava.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1273
Aktiv.: 6.14
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 30, 2016 2:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tega sem gledal.
Kamin 6 kW.
Ampak se mi zdi ta bolj uporaben. Se priklopi na centralno.
Kamin 18 kW. 4 kW v okolico in 14 kW v vodo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 31, 2016 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj glas tule bi šel za toplozračne kamine. Sam imam vgrajeno tole z zunanjim zajetjem zraka. Ga ni peletarja da bi prekašal ambient ognja v zimskih večerih. Vonj v stanovanju je fantastičen (ko gori breza se sprošča tak prijeten sladek vonj). Je sicer res, da je nekaj dela, da se pač zakuri ampak je bomba. Najboljša investicija kar sem jih naredil v hiši.

Razlika med toplozračnimi in toplovodnimi kamini je ta, da imajo toplozračni vgrajen ventilator in izredno hitro ogrejejo prostor (15 min po začetku kurjenja že piha toplo). Je pa res, da se po končanem kurjenju taki kamini tudi hitro ohladijo.

Toplovodni na drugi strani pa potrebujejo dolgo časa da se segrejenjo ampak potem tudi dolgo oddajajo to toploto.

Zaradi današnjega tempa sem izbral toplozračnega (ni mi žal), ker nimam časa 3 ure ko pridem iz službe čakat da se kamin zagreje.

Na letni ravni pokurim preko kamina okoli 3 m3 brezovih drv... ne zamenjam...

Ko sem se odločal (cca 2 leti nazaj) sem šel pogledat enega takega peletarja kot ga omenjate zgoraj. Padanje pelet na keramično gorišče je bilo slišat obupno (ko bi koza na pleh sc*ala). Groza...

Za centralno peč sem takoj za, za kamin... ne ne...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group