www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Oznaka matične plošče - Acer Aspire
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2016 10:55 pm    Naslov sporočila:  Oznaka matične plošče - Acer Aspire Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

v roke mi je prišel nedelujoč prenosnik Acer Aspire 5553G.
Nekaj specifikacij:
-AMD Phenom II X4 N950
- ATI Radeon HD 5650 2048MB
- 8 GB DDR 3 RAM
- 640 GB HDD

Prenosnik se ne zažene, sveti lučka power, ventilator se obrne samo za kakšno sekundo nato se ustavi, na ekranu se ne prikaže čisto nič. Po raziskovanju sumim, da je šla matična plošča po gobe. Disk deluje, rami tudi (preverjeno v drugem računalniku)...

Razmišljam v smeri, da bi nabavil drugo matično in jo zamenjal.

Matična, ki je trenutno v prenosniku nosi oznako MBR6K06001 in še nekakšno dodatno oznako DA0ZR8MB8E0.
Je takšna kot na spodnji povezavi:
https://www.aliexpress.com/store/product/For-Acer-Aspire-5553G-MBR6K06001-DA0ZR8MB8E0-Laptop-Motherboard-Fully-Tested-To-Work-Well/907971_32449224709.html

Ker je skoraj ni nikjer na zalogi, sem brskal dalje.
Naletel sem na identično ploščo (zaenkrat še nisem našel razlike), ampak tale je z drugo oznako MBPU906001 dodatna oznaka pa je isto DA0ZR8MB8E0.
Na spodnji povezavi: http://www.ebay.com/itm/Placa-Motherboard-Acer-5553G-5625G-DA0ZR8MB8E0-ZR8-AMD-/272476844907?hash=item3f70e2b36b:g:Ky0AAOSwKfVXLx4L

Se kdo kaj spozna na te oznake? Zanima me, ali je to mogoče zmontirati v moj prenosnik (dimenzije?)?. Najbolj me skrbi, če procesor paše iz stare plate na tole drugo.

P.s.: Glede na to, da se je ventilator zavrtel samo za kakšno sekundo... Je možno, da se je mlinček pregrel in je šel v maloro tudi procesor?

Prosim za pomoč in se že vsem vnaprej zahvaljujem za odogvore.

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.36
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2016 9:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker omenjaš AMDja je prav gotovo prisotno pregretje. Za začetek potem poskusi dobiti drug procesor. AMDji ne znajo regulirat z frekvenco kadar jim je prevroče napram Intelu. Vsaj starejše serije niso znale znižat takt za novejše ne vem. Če pa imaš zadevo podrto lahko matično poskušaš tudi pogret na bga čipih, če še nisi.

Glede verzije. Če je matična namenjena za v te vrste prenosnik je vseeno, more ustrezat. Lahko je le novejša ali starejša. Na novejši boš lahko našel tovarniške izbolšave, če drugega ne novejšo verzijo BIOSa.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2016 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Torej je najverjetneje vzrok procesor, da matična in vnetilator ne zalaufa?

Zadevo imam podrto ja. BGA čipi so tisti na procesorju, je tako? S čim bi lahko to pogrel? Z "fenom" na vroč zrak?

Zasledil sem tudi, da včasih pomaga gretje matične v pečici... Mnenje?

Hm, katera verzija pa bi bila zadnja? Nekako sklepam da je zadnja verzija MBPU906001, ker vsebuje črko U, če so jih označevali po vrstnem redu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2016 11:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

En nasvet... odstrani vse ostalo, razen matične, procesorja, hladilnika procesorja ter zvočnikov (nekateri prenosniki sporočajo kode napak tudi preko utripanja lučk na tipkovnici tako da priklopi tudi tipkovnico) in zaženi.

Se mi je že naredilo, da je bila defekten modul za wireles in ni delalo nič. Očitno je bilo nekaj v stiku in napajalnik ni štartal.

Tako boš tudi preveril, da ni slućajno defekten kateri od RAM modulov, kateri so tudi v precej primerih vzrok odpovedi.

Če kljub odstranjeni vsej periferiji ne dobiš nič (ne piskov, ne kakšne ledice ki bi ustripala na tipkovnici in signalizirala da ni ram modulov) potem imaš samo tri opcije. Matična, procesor, napajalnik...

l.p.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2016 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odstranil sem vse po nasvetu... disk, ram, cd/dvd pogon. mrežno kartico, in se ni prav tako zgodilo nič.

Nato sem priklopil tipkovnico in samo enkrat na hitro utripneta ledici za num lock in caps lock. Nazaj sem vstavil ram - enako hitro enkrat utripneta ti dve ledici.

Ventilator se vedno zavrti za kakšno sekundo in se ustavi, pa naj bo vsa periferija vstavljena ali ne. Prav tako je z ledicami za num in caps lock, enkrat na hitro utripneta v vsakem primeru. Mogoče še ta podatek, da ob vklopu utripneta na hitro tudi ledici na vtičnici za mrežni kabel UTP in na CD/DVD pogonu. Če dam trdi disk nazaj, se zasliši vrtenje diska.

Sem poskusil razvozlati kaj pomeni tale utrip ledic z num in caps lock. Našel sem samo razlago kaj to pomeni za HP-ja: CPU not functional. Nisem pa nikjer našel kaj to pomeni za Acerja. Verjetno enako? Torej je najverjetneje procesor?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.58
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2016 1:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Štartaj prenosnik samo na baterijo, brez napajalnika.
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2016 1:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem ga ze poskusil zagnati samo z baterijo, kasneje tudi samo z napajalnikom... Ista zgodba, se vedno nic.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
[g0ran24]
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Prispevkov: 503
Aktiv.: 2.26
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2016 6:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preden gres pect maticno v pecici kot kekse probaj nanovo sprogramirat SPI flash rom
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.58
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2016 12:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predno se boš lotil pekarne in ostale telovadbe, odstrani accu baterijo, napajalni kabel in če ima ta prenosnik na plati tudi cmos gumb baterijo (poglej v navodila) odstrani tudi njo, da bo Acer povsem brez kakršnegakoli napetostega vira, stisni in drži tipko za vklop 30 sek., nato vstavi nazaj gumb baterijo ter priklopi samo napajalnik (brez accu baterije) in vklopi komp.
Poročaj.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2016 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pečenje je malo rizično ampak če se dobro osvoji procedura/pečica gre v velikem odstotku za uspešno sanacijo spojev brez dodatne škode.

Pred pečenjem v ventilatorski pečici se podlijejo GBA-ji s fluxom sicer bo slab rezultat.

Samo prej bo potrebno "osvojiti" pečico s pomočjo odslužene ploščice ddr2 rama, da se vidi kdaj se cin stali. Zakaj ddr2... ker gre že za RoHS spajko... nekoliko višje tališče.

Jaz štartam s predgreto pečico 200°C... najprej vstavim ddr2 ram in kos rezila od olfa noža podstavim pod BGA čip kot vzvod. Termostat pečice nastavim do konca in štopam po kolikem času bo čip odstopil od pcb-ja... to je osnova da osvojiš pečico... tole z ramom se lahko večkrat ponovi da se dobi pravi timing.

Opomba: od postavitve v pečico pa do konca procesa ne sme pretečti več kot 8-9 minut (nevarnost pokanja elektrolitov pri matični plošči).

Če je pečica slabše moči se RoHS spajka na testnem ddr2 v 8 minutah ne bo stalila. V tem primeru se štarta na začetku z nekoliko višjo temperaturo predgretja, da se doseže željen učinek znotraj 8-9 minut.

Plošča (in tudi testni ram) mora stati na nogicah da zrak prisilno kroži z obeh strani.

Procedura: ko odpade BGA čip s ploščice ddr2 rama se zapiše čas s štoparice... ugasne pečica in odstrani ram iz pečice... počakamo da se pečica pri zaprtih vratih spusti blizu začetne temperature (dobro je imeti kontrolni termometer) nato vstavimo ploščo (z nogicami) vklopimo pečico in počakamo da preteče potreben čas + še mogoče par sekund za rezervo... preveč pa ne... potem pa ugasnit pečico in previdno brez vibracij pripret vrata da prej upade temperatura.

lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2016 12:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:
Predno se boš lotil pekarne in ostale telovadbe, odstrani accu baterijo, napajalni kabel in če ima ta prenosnik na plati tudi cmos gumb baterijo (poglej v navodila) odstrani tudi njo, da bo Acer povsem brez kakršnegakoli napetostega vira, stisni in drži tipko za vklop 30 sek., nato vstavi nazaj gumb baterijo ter priklopi samo napajalnik (brez accu baterije) in vklopi komp.
Poročaj.


Seveda ima prenosnik na plati cmos baterijo.

In sem naredil vse po opisanem postopku. Poskusil sem tudi različno dolgo držati tipko za vklop, 30s, minuto, 2 minuti,... Še vedno se ne zgodi nič razen utrip ledic in ventilator se vklopi le za kakšno sekundo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2016 12:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

[g0ran24] je napisal/a:
Preden gres pect maticno v pecici kot kekse probaj nanovo sprogramirat SPI flash rom


Uh, tukaj pa se mi rahlo ustavi. Kaj je to za eno programiranje? Mi lahko poveš kaj več?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2016 12:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Profesor Einstein je napisal/a:
Pečenje je malo rizično ampak če se dobro osvoji procedura/pečica gre v velikem odstotku za uspešno sanacijo spojev brez dodatne škode.

Pred pečenjem v ventilatorski pečici se podlijejo GBA-ji s fluxom sicer bo slab rezultat.

Samo prej bo potrebno "osvojiti" pečico s pomočjo odslužene ploščice ddr2 rama, da se vidi kdaj se cin stali. Zakaj ddr2... ker gre že za RoHS spajko... nekoliko višje tališče.

Jaz štartam s predgreto pečico 200°C... najprej vstavim ddr2 ram in kos rezila od olfa noža podstavim pod BGA čip kot vzvod. Termostat pečice nastavim do konca in štopam po kolikem času bo čip odstopil od pcb-ja... to je osnova da osvojiš pečico... tole z ramom se lahko večkrat ponovi da se dobi pravi timing.

Opomba: od postavitve v pečico pa do konca procesa ne sme pretečti več kot 8-9 minut (nevarnost pokanja elektrolitov pri matični plošči).

Če je pečica slabše moči se RoHS spajka na testnem ddr2 v 8 minutah ne bo stalila. V tem primeru se štarta na začetku z nekoliko višjo temperaturo predgretja, da se doseže željen učinek znotraj 8-9 minut.

Plošča (in tudi testni ram) mora stati na nogicah da zrak prisilno kroži z obeh strani.

Procedura: ko odpade BGA čip s ploščice ddr2 rama se zapiše čas s štoparice... ugasne pečica in odstrani ram iz pečice... počakamo da se pečica pri zaprtih vratih spusti blizu začetne temperature (dobro je imeti kontrolni termometer) nato vstavimo ploščo (z nogicami) vklopimo pečico in počakamo da preteče potreben čas + še mogoče par sekund za rezervo... preveč pa ne... potem pa ugasnit pečico in previdno brez vibracij pripret vrata da prej upade temperatura.

lp.


Tole je pa kar procedura. Koliko možnosti za uspeh je v procentih?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2016 7:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvič ko sem peko matično od prenosnika po moji recepturi mi je uspelo.

Potem sem peko še tri grafične kartice in so tudi vse uspele.

Je pa res da sem pred peko BGA-je dobro podlil s fluksom.

Lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
matic_scetinec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Jan 2008 17:11
Prispevkov: 993
Aktiv.: 5.02
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2016 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Zelo verjetno je tukaj zanič "northbridge" BGA čip, ki ga je potrebno zamenjati z novim.
Niso krivi slabi loti na BGA čipu, ampak gre za slabe "bonde" med kristalom in substratom BGA čipa.
Reflow/reball takšnega čipa ponavadi pomaga, vendar samo na kratki rok, potem se enaka napaka ponovi.

Nikakor ne peči plate v pečici, ali je grej s feni in podobno, ker je velika verjetnost, da jo boš s tem nepopravljivo uničil.

Lp, Matic
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group