www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava (jedkanje) SMD ploščice - pomoč

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 02, 2017 9:58 pm    Naslov sporočila:  Izdelava (jedkanje) SMD ploščice - pomoč Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Do sedaj sem za svoje potrebe uporabljal THT elemente in pri risanju vezja sem uporablja dokaj široke vezi (če se je le dalo 1mm), in pri jedkanju ploščice običajno ni bilo prevelikih težav, se je pa tudi zgodilo, da mi je kako vez požrlo Ampak, ok, smo pač rešili z bypassom.

Naj povem, da sam zjedkam tja nekje okrog 5 ploščic letno in prav velikih izkušenj nimam. Delam pa z laminatorjem in kislino.

Sedaj pa sem se odločil, da poskusim še s SMD tehniko. Za risanje uporabljam DipTrace. Sicer sem širino vezi, kjer se je le dalo uporabil 0,6mm, a vseeno me skrbi, da bo ta izdelek bolj kot ne, kako bi rekel, da bodo z njim težave ravno zaradi slabe ploščice.

Zanima me, če je kdo med vami ( v Lj ali okolici), ki bi mi pomagal zjedkati to ploščico?

Ali bi bilo mogoče bolj smiselno, da bi jo dal delati, ko bo kako skupinsko naročilo za Lingvo? A potem bi pa spet tu potreboval pomoč, kako pripraviti datoteke.

Časovno ni tako zelo nujno, a nekje v 2,3 tednih bi jo pa že rad imel.



lp
uroš



Charger_ontrol1.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  109.65 KB
 Pogledana:  21 krat

Charger_ontrol1.JPG



Charger_control2.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  68.23 KB
 Pogledana:  12 krat

Charger_control2.JPG



_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.33
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 02, 2017 11:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kislino zamenjaj za natrijev persulfat in se drži recepture pa bi moralo uspeti. Lahko narediš npr. tri pa od tega potem vzameš, tisto ki je najbolje uspela.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5335
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2017 10:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojih izkušnjah gre s kislino še lepše, seveda mora biti razmerje ok. 0,3 mm se da jedkati brez problema, pravzaprav so večji problemi velike površine (poligoni).

Lahko pa priletiš mimo Trzina en dan (prej me pokliči), pa bova zrihtala.

Imam pa kar par pripomb na vezje (vem, da si začetnik, pa vseeno), mogoče bi bilo res najbolje, da se oglasiš mimo ...

Do takrat pa:
- Poenoti debelino trackov: 0,5 mm (in 0,5 mm spacinga) bo povsem ok in lepo izgledalo, ne rabiš milimetrskih trackov delati. Mogoče za napajanje daj 0,75 mm (da se že takoj vidi, da gre za drug track), ostalo pa vse na 0,5 mm.
- Iz padov pojdi vedno naravnost in nato v kot, ne delaj kota že iz pada samega (rdeče), če pa že ne gre drugače, pa naj gre ven direktno iz vogala.
- Naj ne bo nikjer kotov manjših od 90 stopinj (oranžno)
- Na koncu vse skupaj "zalij" v maso (GND). (v primeru dvoslojnega vezja, ko v maso zaliješ obe strani, dodaj tudi vije tako, da je masa na obeh straneh lepo in pogosto povezana)
- Ne vem sicer, kje imaš napajanje itd., ampak ko greš z napajalno linijo noter, moraš najprej na filtrirne in zaščitne elemente (kondenzatorje, supresorice itd.) in nato od tam naprej delaš "zvezdo". Pred tem imaš le en track, ki gre "lepo" čez filter.

LP, g



vezje.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  231.16 KB
 Pogledana:  20 krat

vezje.jpg



_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3241
Aktiv.: 33.10

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2017 12:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ne rabiš tistih blazinic, ki ne gredo nikamor, jih daj proč, pa takoj dobiš več maneverskega prostora za postavljanje linij.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2017 2:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mene bi pa zanimalo, kateri elementi v 8-polnem ohišju so to, od katerih uporabiš samo dva priključka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2017 3:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Mene bi pa zanimalo, kateri elementi v 8-polnem ohišju so to, od katerih uporabiš samo dva priključk


To so SMD Signalni releji . Ni samo 8 polni, temveč sta desno še dva pola (tuljava)

mucek, hvala za nasvete, jih bom upošteval, ko bom pa pripravil, se pa res enkrat oglasim pri tebi.
V osnovi sem uporabil autoroute, potem pa sem samo še dodal linije, ki so mi ostale nepovezane.

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2017 5:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predvidevam, da boš s signalnima relejema krmilil močnostna releja.
Zakaj pa ne bi raje uporabil kaj takega . Zadeva postane bistveno enostavnejša.
BTW: Kje pa si izbrskal shemo?

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.


Nazadnje urejal/a Slowfly Tor Jan 03, 2017 7:00 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2017 6:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Predvidevam, da boš s signalnima relejema krmilil močnostna releja

Napačno predvidevaš Very Happy

Sicer link na tvoji povezavi pri meni ne deluje, a vseeno, resno sem ( in še) razmišljam, da bi namesto relejev uporabil optocoupler. Namreč z njima bom krmilil vhode na LiFePo4 polnilcu ( sliki spodaj). In mislim, da ti vhodi ne morejo biti ne vem kako tokovno požrešni, sploh meanwel polnilec, ki ima 1k upor v seriji.

Sheme nisem izbrskal nikjer, saj je v bistvu samo arduino mini, okoli njega pa periferija ( ADS1115 ADC modul, bluetooth modul, D/A converter nareje z upori kondezatorjem in tranzistorjem, napetostni delilnik in trije izhodi).



ev charger.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  38.36 KB
 Pogledana:  1 krat

ev charger.JPG



MW charger.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  33.5 KB
 Pogledana:  2 krat

MW charger.JPG



_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2017 11:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem iz LJ ali okolice, ampak ko boš na gorenjskem koncu, se lahko oglasiš.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.53
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 10:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če natisneš tako kot je potrebno in pri cca 180 st. C preneseš iz mastnega reklamnega papirja z laminatorjem (uporabljam 7 zaporednih prehodov) na pobrušeno in razmaščeno (fina brusna gobica in potem še izopropanol) tiskanino, lahko jedkaš tudi z "vretjem" (H2O2+HCL).
Če pa je printer kilav, laminator pa nepredelan na "samo" 110 do 120 stopinjah, pa ne smeš niti kihniti v bližini.
In vsi ki predpisujejo točno razmerje med HCL+H2O2+H2O živijo v zmoti, saj je to razmerje hudičevo odvisno od temperature pri kateri jedkate.
Jaz sem danes brez težav jedkal okoli ledišča. Ker se mi je (kot običajno) mudilo, jasno, z "vretjem". Nič požrtega, nič spodjedenega, nič oksidiranega. Elementi 0603.
Če pravilno zapečete toner na suh, čist (še enkrat povdarjam-čist-čist-čist in razmaščen z Izopropanolom-še boljše z acetonom) PCB, težav ni.
Moj printer HP1020 in laminator REX predelan na 180 st. C.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile


Nazadnje urejal/a s55m Pon Jan 09, 2017 11:07 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 11:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
In vsi ki predpisujejo točno razmerje med HCL+H2O2+H2O živijo v zmoti, saj je to razmerje hudičevo odvisno od temperature pri kateri jedkate.

Jaz se recepta držim kar se da točno. Recept sem ugotovil s prakso in poskušanjem, da sem ugotovil najbolj optimalno mešanico. Strinjam se, da je od temperature odvisna hitrost reakcije, oziroma hitrost jedkanja, ampak ne tako zelo, kadar gre za neke normalne temperature, ki so nekje okoli 20°C ali nižje, pri višjih se že začne peniti, pojavljajo se mehurčki in nekakšno vretje, potrebno je hlajenje tekočine.

Recepta se držim tudi pri hladnih kemikalijah, saj HCl in H2O2 hranim kar zunaj, mraz ne škodi, zato temperaturo kompenziram s temperaturo dodane vode, da dobim vsaj približno primerno temperaturo mešanice, da preveč ne odstopa.
Nizka temperatura mešanice pomeni počasno ali zelo počasno jedkanje, ki se kmalu stabilizira, saj se pri jedkanju mešanica segreva. Pri zelo nizkih temperaturah je reakcija prepočasna in obstaja možnost, da se temperatura kaj dosti ne dvigne in vse skupaj še vedno poteka počasi, zelo počasi, seveda če to delamo zunaj pri teh zelo nizkih temperaturah.

Nizka temperatura ne škodi, lahko le zelo upočasni proces jedkanja

s55m je napisal/a:
Jaz sem danes brez težav jedkal okoli ledišča. Ker se mi je (kot običajno) mudilo, jasno, z "vretjem". Nič požrtega, nič spodjedenega, nič oksidiranega. Elementi 0603.


Če za vretje misliš tisto penjenje, mehurčkanje in zelo hiter proces jedkanja, gre v takih primerih lahko hitro kaj narobe in je kaj preveč pojedkano. Najbolj lepo je zjedkano, ko se čisto nič ne peni in mehurčka, jedka pa se počasi v nekaj minutah, da baker odplakne v lepih zlato-rumenih barvah ki se razliva v rjavo in obratno, mirno in počasi.

Večinoma dosegam lepe 100% brezhibne izdelke, največ napak mi predstavlja kakšna pikica prahu na fotolaku, če se pojavi ravno na eni tanki povezavi, sicer ne, pri bolj robustnih vezjih pa morebitne pikice ne pomenijo nič.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group