www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Lahko napajalnik uniči matično ploščo prenosnika?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
simulator
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 09 Jan 2017 15:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 3:36 pm    Naslov sporočila:  Lahko napajalnik uniči matično ploščo prenosnika? Odgovori s citatom

Imam vprasanje glede napajalnika za prenosnik - 90 W, lenovo.
stvar je sledeca, zgodilo se mi je da pridem do racunalnika, in vidim da se ne polni, preverim namizno luc, ne dela, grem do omarice z avto. varovalkami in ugotovim da je za mojo sobo - vticnice jo ven vrglo. torej - racunalnik prizgan, povezan z napajalnikom, in ta povezan v vticnico. in jaz (vem, butl) vklopim varovalko nazaj.

v napajalniku se je slisal kot nekaksen dusen pok, ne glasen, in varovavalko takoj vrze ven spet.

vprasanje je sledece: je to lahko pokvarilo maticno od prenosnika?

razumem priblizno kako delujejo ti adapterji, torej je v njem sel kaksen kondenzator, diode slucajno, je to mozno?? ko je v osnovi ven vrglo varovalko(prvic) jo je 99 % zaradi adapterja, ker poleg tega ni bilo nic vezano na vticnice v sobi, razen dveh luci ki delujeta normalno.

Prenosnik se mi zažene samo do tam, kjer napiše "select to start windows normally", nato pa se ugasne, vedno isto.

hvala za odgovore in lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In tisti 1%, ki ti manjka, bi jaz pomislil na kak defekt v sami stenski vtičnici 230V~.
Če nimaš nič priklopljeno v zidni vtičnici a potem avtom. varovalka ostane noter, jo ne meče ven?
Napajalniki za notebooke so switcherji in lahko je enostavno prebil (kratek stik) na primarni strani, zato ti meče ven varovalko, čeprav bi bilo lepo (in me čudi, da ni), če bi imel napajalnik svojo varovalko (ali varovalni element) znotraj ohišja, da ti ob ponovnem (drugem) vklopu defektnega napajalnika spet ne odbije hišne varovalke.
Si slučajno priklopil ta napajalnik tudi v neko drugo vtičnico in bil deležen poka, izklopa avtom. barovalke ali ni bilo nič?
Če imaš ohm-meter lahko pomeriš primarno stran napajalnika (seveda izklopljenega iz 230V vtičnice)!!!

Prenosnik ti zdaj dela samo na accu. baterijo.
Po vsej verjetnosti je težava lahko z diskom ali samim Windows sistemom in redko s plato. Ali pač, če je napajalnik spustil preveliko napetost naprej in skuril kak del plate, navadno napajalni.Lahko boš imel tudi težave s polnjenjem, ko boš dobil nov napajalnik, ni pa rečeno, da ne boš že zdaj v skrbeh.
Ker zdaj delaš samo na baterijo potem naslednjega odstavka s "Safe Mode in Command Promptom" ne izvajaj dokler ne dobiš novega napajalnika, da ti med pregledom in popravljanjem ne izdahne baterija in naredi še večjo štalo.

Imaš Windows XP, Visto, Win7?
Če se ti pojavi "Select to start win normally" potem imaš zgoraj tudi izbiro "Safe mode with command Prompt". Če te izbire nimaš potem ob naslednjem štartu/zagonu prenosnika pritiskaj F8, da se ti izpiše meni kjer izbereš "Safe mode with Command Prompt".
Počakaj, da se sistem naloži z minimalnimi gonilniki in osnovno grafiko ter odpre črno CommanPrompt okno (št.1) kamor vpišeš (št.2):
CHKDSK /R
in stisneš Enter ter na vprašanje, če se to izvede ob naslednjem zagonu odgovoriš z Y (št.3). Restartaš sistem preko Ctrl+Alt+Del in desno spodaj imaš rdeč gumb za restart/Shutdown.

Zdaj se bo ob naslednjem zagonu začela izvajati procedura CHKDSK (npr. pri Win7 vsebuje 5 faz), ki bo preverila celotno vsebino diska in ga morebiti tudi popravila (št.4).
Ker to traja lahko debelo uro (odvisno od kapacitete diska) sem ti zato predlagal, da je prenosnik priklopljen na napajalnik in ne dela na accu baterijo, ker ne bi bilo dobro, da mu vmes zmanjka futra.

Če se ti gre za podatke pa bi bilo najboljše disk vzeti iz prenosika in ga priklopiti na drug računalnik bodisi preko usb/sata vmesnika ali direktno na sata kabel znotraj stacionarca in tam reševati ter izvajati pregled diska naprej.

Lahko pa poveš še kaj več.



chdksk_1_2_3_20170109_174609 (Large).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  70.88 KB
 Pogledana:  4 krat

chdksk_1_2_3_20170109_174609 (Large).jpg



chdksk_4_20170109_174855 (Large).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  80.33 KB
 Pogledana:  3 krat

chdksk_4_20170109_174855 (Large).jpg



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simulator
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 09 Jan 2017 15:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da grem kr po vrsti, ne nič ne meče ven če ni priklopljeno, samo takrat je ven vrglo, nato pa ne več, pomoje je takrat je tolko skurlo da je prekinlo tokokrog.

Problem je, da računalnik vklopim, in VEDNO deluje samo nekaj sekund, nato se takoj ugasne, meni vidim ki ga opisujete v vašem odogovoru, ampak tudi če klikam enter ali F8 se nič ne zgodi. samo ugasne se. baterija pa je čisto prazna tako da..

Ampak kako lahko spusti skozi preveliko napetost, če jo preko transformatorja zmanjša iz 230 na 20?? potem pa so še diode in kondenzator, to me ravno zanima, kako bi lahko prišlo do tega sploh, če teče tok skozi transformator in tako samo po eni poti do DC dela? lahko pa da se motim, ne spoznam se veliko na te stvari.

problem je, da napajalni del in ostali del matične nista ločena, vsaj vidno ne, vse je na enem vezju tako da.. se bojim najhujšega Neutral

napajalnik pa je skoraj nemogoče odpreti, tako da nisem znotraj videl kaj se dogaja, ga nameram v kratkem prisilno odpreti. Drugače pa se določene elemente na matični plošči da popravit? je na matični kakšna varovalka??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ticla
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Dec 2007 22:52
Prispevkov: 440
Aktiv.: 2.22
Kraj: Župečja vas

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Praviš da je napajalnik zanič, baterija pa prazna in ti nas sprašuješ zakaj se ne zažene... Brick wall
_________________
Moja delavnica ni razmetana, je samo taktično urejena.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simulator
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 09 Jan 2017 15:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ticla je napisal/a:
Praviš da je napajalnik zanič, baterija pa prazna in ti nas sprašuješ zakaj se ne zažene... Brick wall


Pardon, Napajalnik je bil že kupljen nov v tem času, z NOVIM NAPAJALNIKOM se dogajajo te težave ko se ne zažene prav laptop. to sem pozabil omenit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matic_scetinec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Jan 2008 17:11
Prispevkov: 993
Aktiv.: 5.03
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 12:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Odstrani baterijo in imej napajanje le preko napajalnika, ter prižgi prenosnik.
Če se bo zgodilo enako poizkusi odstraniti še trdi disk in enako poizkusi brez njega.

Lp, Matic
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 3:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

simulator je napisal/a:
Pardon, Napajalnik je bil že kupljen nov v tem času, z NOVIM NAPAJALNIKOM se dogajajo te težave ko se ne zažene prav laptop. to sem pozabil omenit.


Ti imaš pa res srečo. Kakšno, pa preberi v mojem podpisu!

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simulator
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 09 Jan 2017 15:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 1:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

matic_scetinec je napisal/a:
Zdravo!

Odstrani baterijo in imej napajanje le preko napajalnika, ter prižgi prenosnik.
Če se bo zgodilo enako poizkusi odstraniti še trdi disk in enako poizkusi brez njega.

Lp, Matic


Ze probal, v tem primeru pa se sploh ne zazene racunalnik, torej ce niti baterije ni not in je priklopljen na napajalnik. tudi brez trdega diska sem poskusil, brez razlike.

nekaj je z maticno.. ce je samo nek element na zacetku vezja bi se ga dalo zamenjat ali?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je napajalnik original? Če ni, bi jaz prej sumil napajalnik kot karkoli drugega...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
simulator
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 09 Jan 2017 15:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 1:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

protoncek je napisal/a:
Je napajalnik original? Če ni, bi jaz prej sumil napajalnik kot karkoli drugega...


Nov napajalnik ni originalen( racunalnik je drugace lenovo g700), vendar sem pomeril napetost na vhodnem pinu in na zacetku maticne, kjer je prikljucen kabl za napajanje, oboje kaze 20 V, torej kot bi moralo. bi lahko bilo se kaj druga v zvezi z novim napajalnikom?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matic_scetinec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Jan 2008 17:11
Prispevkov: 993
Aktiv.: 5.03
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

simulator je napisal/a:
matic_scetinec je napisal/a:

Odstrani baterijo in imej napajanje le preko napajalnika, ter prižgi prenosnik.
Če se bo zgodilo enako poizkusi odstraniti še trdi disk in enako poizkusi brez njega.

Ze probal, v tem primeru pa se sploh ne zazene racunalnik, torej ce niti baterije ni not in je priklopljen na napajalnik. tudi brez trdega diska sem poskusil, brez razlike.

nekaj je z maticno.. ce je samo nek element na zacetku vezja bi se ga dalo zamenjat ali?


Potem ti računalnik sploh ne polni baterije in, ker pa je ta verjetno skoraj povsem prazna se ti računalnik izklaplja, ko ga prižgeš.

Če je 19V napetost na DC konektorju ok je lahko problem v srednjem kontrolnem pinu napajalnika. Preko tega pina računalnik zazna, če je nanj priključen pravi napajalnik.

Če imaš možnost si od nekoga za test sposodi original napajalnik. Če ne se verjetno da popraviti tudi stari napajalnik.

Če bo tudi z original napajalnikom enaka zgodba je pa verjetno res nekaj narobe z matično ploščo, ki bi se jo zelo verjetno tudi dalo popraviti.

Lp, Matic
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
simulator
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 09 Jan 2017 15:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 14, 2017 2:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker predtem nisem pustil priključenega novega napajalnika dlje časa(ker se lučka za polnenje ni prižgala) šele zdaj ugotavljam, da se baterija polni, če je računalnik ugasnjen. Nato se normalno zažene, vendar se ne zažene če baterije ni noter, in pa NE POLNI ko je računalnik prižgan. Piše: priključen, brez napajanja.

Sem odstranil in na novo namestil driverje za baterijo in adapter, brez učinka. Nekje sem zasledil da ker gre za neoriginalen polnilec, da je možno da računalnik ko je prižgan ga zaznava kot takega in ne pusti polnjenja, ko pa je ugasnjen pa se polni, vendar dokaj počasi. Je kaj takega možno za Lenovo prenosnik?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 14, 2017 2:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

matic_scetinec je napisal/a:
Če je 19V napetost na DC konektorju ok je lahko problem v srednjem kontrolnem pinu napajalnika. Preko tega pina računalnik zazna, če je nanj priključen pravi napajalnik.


Si tole Maticovo sugestijo preveril?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
simulator
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 09 Jan 2017 15:29
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 14, 2017 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal ne poznam koga ki bi imel takšen prenosnik oz. adapter, sem pa iz okolice Maribora tako da, če ima kdo takšen 90 W adapter z pravokotnim priključkom pa bi bil pripravljen posodit da se sproba, bi bil zelo hvaležen Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matic_scetinec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Jan 2008 17:11
Prispevkov: 993
Aktiv.: 5.03
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 15, 2017 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

simulator je napisal/a:
Ker predtem nisem pustil priključenega novega napajalnika dlje časa(ker se lučka za polnenje ni prižgala) šele zdaj ugotavljam, da se baterija polni, če je računalnik ugasnjen. Nato se normalno zažene, vendar se ne zažene če baterije ni noter, in pa NE POLNI ko je računalnik prižgan. Piše: priključen, brez napajanja.

Nekje sem zasledil da ker gre za neoriginalen polnilec, da je možno da računalnik ko je prižgan ga zaznava kot takega in ne pusti polnjenja, ko pa je ugasnjen pa se polni, vendar dokaj počasi. Je kaj takega možno za Lenovo prenosnik?


Zdravo!

Da, verjetno je res problem z neoriginalnim napajalnikom. Podobne simptome sem že videl pri HP in Dell prenosnikih z univerzalnim napajalnikom.
Nekateri prenosniki so dokaj "občutljivi", kar se tiče tipa napajalnika. Če le ta ni originalen to zaznajo, in ne delujejo, kot bi morali.

Če želiš ti lahko popravim stari napajalnik, ali pa kupiš originalnega.

Lp, Matic
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group