www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Stikalo za luč - menjalno, križno?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 16, 2017 10:11 pm    Naslov sporočila:  Stikalo za luč - menjalno, križno? Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi na forumu!

Tudi jaz sem glede energetskih zadev totalen začetnik, vendar želim kakšno stvar postoriti tudi sam (sem raziskovalne narave, zanimanja mi ne manjka, želim pa se tudi zraven nekaj naučiti). Torej veselo na delo. Potreboval bi tudi malo vaše pomoči.

Želim zamenjati poškodovano stikalo za luč. Recimo mu "stikalo 1". Naj omenim, da je to luč možno vklopiti še na dveh različnih lokacijah.
Stikalo 1 zgleda takole:


Potegnil sem še ven ostali stikali za to luč in ko menjavam poškodovano bi najraje zamenjal še ostali dve.
Stikalo 2 zgleda takole:

Stikalo 3 pa takole:


Da vam povem štos vsega tega... Nova stikala sem kupil, še preden sem stare potegnil ven in pogledal kako zgledajo. Kupil pa sem navadna enopolna stikala:



Malo sem pobrskal in kasneje ugotovil, da najverjetneje ne bodo mogla nadomestiti starih, je tako?

Ker se iz teh verzij stikal ne spoznam najbolj ven, vas prosim za pomoč. Kakšna potrebujem, da zamenjam stare? Nekaj verzij sem našel na tej povezavi:
http://www.inled.si/stikala-za-luci/tipi-stikal-na-dotik-in-vezave

Verjetno bo izziv to tudi nazaj povezati, ko pa so vse žice iste barve? Think

Hvala že vnaprej za vse odgovore.

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 16, 2017 11:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, vrni v trgovino in zamenjaj za dva menjalna in eno križno.

Za priklop ni panike. Tudi če kaj zajebeš ne bo nič pokalo. Samo delalo ne bo.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trofeal
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Nov 2013 17:32
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.42
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 16, 2017 11:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Torej potrebujem to:
http://www.merkur.si/gradnja/elektroinstalacije/stikala-in-vticnice/podometno-stikalo-ekonomik-menjalno-belo

in to:
http://www.merkur.si/gradnja/elektroinstalacije/stikala-in-vticnice/podometno-stikalo-ekonomik-krizno-belo

Sigurno ne bo nič pokalo, če ne priklopim prav?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.72
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 16, 2017 11:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na embalaži imaš narisano vezavo. Sigurno ne bo pokalo.
_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.28
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 17, 2017 12:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če boš vezal le vodnike, ki so priključeni na obstoječe stikalo in se žarnica ne bo odločila ravno takrat eksplodirati, ne bi smelo biti posebnih efektov.

Predlagam, da zamenjaš stikalo, ga preizkusiš (zamenjano stikalo deluje v vseh 4 kombinacijah ostalih dveh stikal; ostali dve stikali delujeta v obeh položajih zamenjanega stikala) in šele nato zamenjaš naslednjega.

P.S.
Nekatera nova stikala so narejena iz plastike, ki sčasoma porumeni.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3171
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2017 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimiva izbira barve žic - prepovedana.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.33
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2017 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm, da. Veš bili so časi (približno 40 let je tega) ko si bil lahko srečen, če si dobil vodnile s kakršnokoli barvo izolacije.
No sedaj ko ima razkopano, bi na žice lahko nataknil termoskrčne bužirke ustreznih barv.

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group