www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Sosedovi pogovori na mojih zvocnikih [RESENO]
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal so te reči okoli motenj radioamaterjev v soseščini tako kompleksne, da jih nobena zakonodaja in predpisi ne more pokriti 100%. Obstajajo predpisi, obstajajo tehnični standardi, a vedno lahko nastopi situacija, ko kljub zadostitvi vsem predpisom in standardom, zadeve niso "kompatibilne" do te mere, da bi se v celoti izognil motnjam oz. neželenim učinkom.

En pomemben podatek, ki ga nisem zasledil, je, ali pride elektroenergetski priključek v hišo po zraku ali zemlji. Če ta prvo, potem se verjetno večji del "motnje" sosedovega oddajnika inducira že v teh dovodnih žicah do hiše. Če ta drugo, se motnje inducirajo v hišni instalaciji. Do tega pride, ker je sosedova antena ali zelo blizu tvoje hiše ali pa sosed oddaja z velikimi močmi. Predpostavljam, da sosed nima možnosti odmakniti anteno kam bolj stran, sicer bi to že naredil tudi iz razloga, da se izogne motnjam, ki jih moderna "stikalno napajalniška", računalniška, PLC, xDSL in kar je še podobne "šare" povzroča nam radioamaterjem pri sprejemu signalov v KV in SV frekvenčnih obsegih.

Kar bi v prvi fazi osebno preveril pri sosedu, je, s kakšnimi močmi pravzaprav oddaja. Če oddaja z močmi do recimo 100W, potem gre dejansko za res nesrečen splet okoliščin, ki se ga da reševati s različnimi ukrepi. Če pa sosed uporablja oddajnike velikih moči, recimo 1kW ali več (kar je v principu legalno ob izpolnitvi določenih tehničnih pogojev), poskusiti sosedu položiti na srce, da je v strnjenem naselju vsak amaterski oddajnik nad 100W preprosto neprimeren...

LP, Sandi

P.S.: Opaziš takrat, ko se soseda sliši v zvočnikih, tudi kako utripanje luči, predvsem klasičnih žarnic na nitko?
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.76
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 11:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi če je vse po pravilih lahko imamo motnje.
Zato pa obstajajo standardi in pravilniki, da je teh motenj manj.

Ne moremo od nekoga zahtevat: Ti me motiš. Izgini.

Lp, Jože.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 1:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Povprašaj še druge sosede, če se tudi pri njih pojavljajo motnje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.36
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 1:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kable dati v kovinsko tulec. Če sem prav razbral je računalnik v kleti monitor, tipkovnica, miš in te podobne zadeve pa v drugem višjem prostoru.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3172
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 1:47 pm    Naslov sporočila:  Re: Sosedovi pogovori na mojih zvocnikih Odgovori s citatom

mojster-kvarish je napisal/a:
In kaj lahko naredim glede "prisilnega prisluskovanja" njegovih pogovorov? Enkrat sem mu omenil, pa je zacel razlagat da moram neke kondenzatorje dodat na zvocnike....???

Glede kondenzatorjev ima prav. Kondenzator pred vhodom v ojačevalnik duši frekvence nad slušnim območjem. V ojačevalnik tako prihaja manj VF motenj, ki bi se v ojačevalniku demodulirale in tako postale slišne. Kondenzator mora biti tik pred vhodom, torej ne npr. na začetku dvometrskega vhodnega kabla.

Pozanimaj se o sosedovih frekvencah in močeh.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3172
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 2:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s57bic je napisal/a:
Kdo pa pravi, da je z oddajnim signalom kaj narobe.
Če ima spekter signala v skladu z zakonom sme oddajat tam in s tako močjo kakor mu je dovoljeno.
Kar pa ne pomeni, da potem ne moti drugih naprav. Te pa morajo biti narejene tako, da jih taki zunanji moteči signali ne motijo.

https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/114276
Ne vem pa če je to zadnja verzija.

Lp, Jože.

Ravno o motenju drugih naprav govori 5. člen (tehnični ukrepi za zagotavljanje elektromagnetne združljivosti):
Citiram:
(1) Za zagotavljanje elektromagnetne združljivosti (EMC) med napravami mora radioamater izvesti potrebne tehnične ukrepe, da jakost ustvarjenega električnega polja na območjih, kjer ljudje uporabljajo elektronske naprave, ne presega vrednosti 3 V/m.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 4:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tule se je precej ljudi oglasilo glede EMC kompatibilnosti in CE znaka.
Bila je tudi izjava da ima malina CE zna in je bila testirana in ni da ni.

Naj vam pojasnim da ima malina veljaven CE znak samo ampak res SAMO pod pogojem če imamo identične kable in identičen napajalnik kot so ga imeli na EMC meritvah. Če smo exaktni morajo biti popolnoma vsi sestavni deli identični, skupaj s postavitvijo.
Ali so malino dejansko testirali na imunost zunanjega polja (to dejansko je RF oddaja radioamaterja) je pa vprašanje, to ni zakonska zahteva (zakonska zahteva je da izdelek ni nevaren)!.

Prav tako se je treba zavedati da, čim na malino priklopite kakršnokoli žico/povezavo/senzor ali karkoli je potrebno EMC teste ponoviti, da je CE znak na napravi veljaven.

Če kdo upa proti argumetirat naj navede kje dela in njegove delovne izkušnje, da vem pri kom se oglasim v službi in preverim njegovo znanje iz EMCja.

Vidim da ste tudi že obdelali CE znak (china export).

Določene stvari se prodajajo brez napajalnika z razlogom, ker proizvajalec ne more pridobiti CE znaka iz tehničnih/pravnih ali finančnih razlogov.

P.s.: malina je podobna situacija kot arduino in podobne zadeve. Za razvoj je, ko pa zadevo damo na teren se pa dogaja vudu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter123, pa pustimo CE in temu podobne okrajšave, če bi moj sosed povzročal take "demodulacije" si upam trdit, da nekaj ne štima!
Pa CE nima nikakršne povezave s tem!

In seveda, radio amater gor ali dol, take svinjarije ne sme okoli sebe sipat in govorit, dodaj en kondenzator.......
Naj ga on doda!
Definitivno AKOS, če se ne da na drugačen način rešit!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot je nekdo omenil zadeva ni tako enostavna.
Lahko ima popolnoma korektno opremo, in je problem drugje.

Kakorkoli s svojim odnosom ni v ponos nikomur.
Z vsebino odgovora pa da jasno vedeti da nima pojma o čem govori.

Najhitreje bo prišel do pozitivnega zaključka če se proba še enkrat osebno dogovorit.

Če ne bo šlo mu predlagam AKOS. Pri tem bi rad opozoril, da ga bodo težko našli/dokazali nepravilnost. Radioamater je na oddaji v enem tednu pod 1% časa in ravno v tem trenutku mora AKOS opraviti meritev. Poleg tega lahko radioamater vedno zmanjša oddajno moč in s tem motnje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.69
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, tukaj je največji problem v tem, da se naše inštitucije ponavadi najavijo namesto da bi prišli nenapovedano. Vse prevečkrat videno/slišano pri problemu kratenja delavskih pravic... nekako dvomim, da je tu kaj bolje.
Saj se lahko ugotovi nek vzorec, kdaj je tip na radiu, pa se ta urnik sporoči akosu, pa je.

Kakorkoli že, če se oddaja sliši na sosedovih zvočnikih je problem zagotovo v oddaji, ne v "sprejemu". In rešuje naj se vzrok, ne odpravlja posledic...

Sploh bi pa mogoče kaj več o tem lahko povedali tisti, ki so tudi radioamaterji...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mojster-kvarish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 22 Jan 2016 21:55
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.46
Kraj: Centralno močvirje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2017 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dober vecer pobje,

No, pa imam kar sem hotel imet Wink

Drugi sosed je taksist, in iz taksija se slisi dokaj glasno isto rohnenje. En vecer pred parimi leti je bilo kar zivahno, razbijanje po vratih, dretje, nozi, policija, skratka cirkus.

Da sem se obrnil na vas je v bistvu to, da mi je glavni komp dva dni zapored zjutraj ugasnjen. Danes zjutraj je delal ceprav je vceraj zvecer zopet brnelo v zvocnikih.
Da brni v zvocnikih niti ni tak problem, kot je nekdo ze omenil pac 'kosi travo'. Da se mi maline ugasajo, ajde, to mi je hobi. Pod crto, ce se PC samo resetira tudi ni nek problem, bolj nevsecnost.

Jaz se nisem poiskal, toda bom, in ce ga nimam bom kupil tak napajalni kabel za PC kot je Dorijan predlagal, s ferino objemko. Ce mi po tem PC klecne...

Vec na moji strani ne vem kaj lahko naredim, ne kupujem najcenejse reci, potrudim se dat malo vec za kvaliteto...

Fantje, ne vem kaj je prav, kot mulc smo s prijatelji za blokom naleteli na podgano, in smo se je lotili brcat kot zogo in jo spravili v kot med blokoma.
Ko ni mogla kam se je z vsem svojim zivotom pognala v nase noge. Razbezali smo se kot usrani pamzje, in nic vec nismo bili kot to...

samo malo kaj to slilim https://www.youtube.com/watch?v=oDKvbTNHVXA

Resnicno hvala vsem na casu in informacijah

_________________
gnu/linux
ker raje uporabljam svoboden OS
kot pa ukradenega ki ni vreden svojega denarja...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2017 8:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

protoncek je napisal/a:
Kakorkoli že, če se oddaja sliši na sosedovih zvočnikih je problem zagotovo v oddaji, ne v "sprejemu". In rešuje naj se vzrok, ne odpravlja posledic...


Dobro jutro... Edino v tem smislu to velja da, če ne oddaja me ne moti.
Mene moti sosed, ko me grdo pogleda, soseda ko me noče pogledati, pa ko se kdo pelje po cesti nimam miru, pa še marsikaj bi lahko naštel. Po tvojem "protonček" ni problema, vse to odstranim, ne vem, pokličem policijo, pa bom imel mir.

Kot so že predhodno opisali, kvalitetni oplaščeni kabli, ne samo par žičk za oplet, feritni obročki na kable, čim bližje naprave, katero moti, in če je res potrebno še kakšen kondenzator zraven, na vsak način na napajalnih linijah, dobra ozemljitev, kovinsko ohišje..

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
matjay
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Dec 2004 22:07
Prispevkov: 513
Aktiv.: 2.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2017 11:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je poznan problem.
Poznam nekoga, ki je imel enak problem, pa so prišli iz akosa in merili.
Ugotovitev je bila, da so problem mali napajalniki iz 220V, ki so običajno za napajanje raznih vmesnikov. Vanje so leteli signali in nato naprej v televizijo.
Sam sem imel podoben problem, bili so enostavno preveč obremenjeni in so se zelo greli in potem včasih enostavno mrknili. Ko so se pa ohladili pa spet delali. Sedaj imam močam doma narejen usmernik , ki se nič ne greje in vse deluje.
Delajo pa ti napajalniki kar nekaj smeti na bandu.

LP
Matjaz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.60
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2017 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo "off topic" Boo hoo! ; mene pa moti sosed, ki je 100m oddaljen in po cele dneve "nabija" radijo Veseljak tako, da ga slišim v dnevno sobo in spalnico. Pač živim na vasi Very Happy. Kaj mi je storiti? Brick wall .
_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2017 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred mnogimi leti sem delal v firmi, kjer so imeli tudi precej veliko orodjarsko delavnico, tam pa en radio, ki je non stop tulil eno govejo muziko. Pa pride k nam elektronikom en orodjar in prosi če ga lahko kako rešimo tega. Na hitro smo scinili en oscilator na okrog 100MHz in tisti radio zunaj je pričel glasno piskati Very Happy .
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group