www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Led napajalnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 16, 2017 7:28 pm    Naslov sporočila:  Led napajalnik Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Zanima me kje v slo bi se dalo dobit led napajlnike 12V oz. 24V?

Takih napajalnikov je sicer malo morje vendar jaz imam dimenzijsko omejitev.

Montaža bo v Alu profilu in je prostora cca 30mmx25mm, dolžina ni problematična, moč pa nekje 50W
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mikra67
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Apr 2017 8:35
Prispevkov: 25
Aktiv.: 0.29
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 16, 2017 9:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Če imaš dovolj prostora v dolžino, priporočam dva ali več napajalnikov manše moči, ki sta manjših dimenzij. Predpostavljam, da boš napajal več LED trakov,daj vsakega na svoj napajalnik. iz lastnih izkušenj lahko rečem, da spajanje dveh ali več 5m trakov ne sveti oziroma sveti zelo slabo, kljub zadostni moči napajalnika, ker je prevelik padec toka skozi 5m traku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 17, 2017 8:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Gre se za izdelavo linjiskih luči.
1x dolžine 2m in (kuhinja)
1x dolžine 3m (dnevna)

In če dam notri trenutno najmočnejši Led trak, kar sem jih našel je prva luč cca 32W, druga pa 48W

Kolikor imam izkušnje je fino da napajlnik ni trajno obrmenjen več kot 80%

Umes bo seveda še RF element za dimanje.

Nekje sem pa zasledil da vzporedne vezave napajalniki ne marajo preveč razen če so posebej prilagojeni za to, kar pa precej podraži. Lahko se pa motim
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.96
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 17, 2017 11:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporabiš usmerniške diode, da se ne motita.

Najenostavnejše pa je, da kupiš LED trak za direktno napajanje. Ampak ozemlji Al profil.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 17, 2017 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj destev je, ki so me matematično precej zmotile:

Kakšen alu profil si imel v mislih?
U profil (kakšen) ali pravokotno cev ali kaj drugega?

Dimenzije napajalnika 30x25mm x poljubna dolžina in moč 32W ali več nekako ne gre skupaj. Seveda je možno narediti tiskano vezje takih dimenzij, ozko in dolgo, zataknilo pa se bo pri velikosti transformatorja, čeprav gre za switcher.
Vsekakor predlagam, da napajalnik montiraš ločeno, boš že našel prostor, tako boš rešil težavo z dimenzijami in s hlajenjem.

LED trak z LED diodami 2835 in močjo 16W/m tudi s 120LED/m je zelo sumljiv, saj to znese 0,1333W/LED, pri napetosti LED 3,3V to znese 40mA toka skozi LED. Se vam zdi, da so LED diode 2835 narejene za 40mA toka?
Ne bom trdil, da 2835 LED diode ne morejo biti narejene za 40mA, do sedaj sem jih videl kvečjemu za 20mA, težava je v gretju.

Vzporedna vezava napajalnikov tudi čez diode ne zagotavlja enakomerne obremenitve napajalnikov zato odsvetujem.

Namesto pretirano močnih LED trakov je bolj smiselno uporabiti več šibkejših in jih poganjati do max 50% njihove nazivne moči. Pogosto uporabim navadni U alu profil širine 30mm in višine 10mm, imajo v Al-Cu Kamnik. Čeprav je ta U profil le 10mm visok, znotraj celo le 8mm, stranice že lahko povzročijo sence, zato namesto takega profila uporabim navadni ploščati alu profil poljubne širine, da lahko nanj nalepim več LED trakov. Namesto takih in drugačnih profilov pogosto uporabim kar pločevino, večinoma krivljeno, da so trakovi nalepljeni pod različnimi koti, za pod kuhinjske omarice 2 ali 3 trakovi svetijo navzdol, 2 pa poševno proti pultu in v prostor, montirano pod omarice ob zidu.

Uporabljam 12V trakove, ki jih napajam z nižjo napetostjo, uporabim napajalnike ki imajo trimer potenciometer za nastavitev napetosti. Pogosto nastavim napetost tudi pod 11V, tok skozi LED trakove je tja do 50% nazivnega, včasih celo samo 30% zato je življenska doba dolga. Po nekaj letih tako montirani trakovi še vedno služijo svojemu namenu, za razliko od marsikaterih drugih "močnih" LED trakovih.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 17, 2017 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo takole

Profil je tale.

No nisem vedel kje je vzrok da ne najdem takih napajalnikov.

Se pravi predlagaš rešitev z raje 2x vzporedna trakova manjše moči? Zanimovo bom razmislil v tej smeri.

Ja rešitev z ločenim napajalnikom bi bila super, vendar res ne vem kam naj ga skrijem. Zato sem se posledično odločil za večje profile kamor bi lahko skril napajalnik.

Ta proizvajalec sicer ponuja tudi rešitev 4,5m dolge luči z cca 100W moči in nekako sigurno obstaja rešitev da to nekako napaja.

Mogoče veš kje bi se pri nas dalo dobit podobne Al profile? Seveda z zaključki in pa mat stekli?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 18, 2017 6:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem bil slučajno v trzinu in sem se ustavil v trgovini Watt Elektro, tam mi je pokazal napajalnik dimenzij cca 30x15x300 in moči 60W, sicer je res kar pregrešno drag ampak očitno ni tak problem naredit napajalnika takih dimenzij.
Nekako mi ni uspelo razbrat proizvajalca da bi videl kdo to zastopa in če se da dobit kaj ceneje upam da najdem v kakem katalogu na njihovi spletni strani.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 18, 2017 7:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej, kako boš naredil je tvoja stvar, vse kar je postavljeno na špico, ne dosega pričakovano dolge življenske dobe. Je lahko fancy, domnevno tudi varčno, poceni sigurno ni, sploh če crkne v 2 ali 3 letih, pričakujemo pa življensko dobo vsaj 5 ali 10 let. Zaenkrat dvomim v spodobno življensko dobo LED trakov, ki obljubljajo večje moči po metru, prevelika koncentracija moči na majhni površini.

LED in toplota ne gre skupaj, pretoplo jim ni všeč, svetilnost pade, torej tudi izkoristek, kmalu začnejo odpovedovat. Če je profil konkreten in uspe odvajat toploto, potem še nekako gre, pa vseeno. Moč je možno tudi zmanjšati, gretja bo manj. Namesto enega LED traku lahko uporabiš 2 ali tri, če je na profilu prostor.

Z napajalniki je podobno, res si dobil željeno dimenzijo, ugotovil da ima visoko ceno, dvom ostaja. Da je napajalnik tako majhen je nekje okoli transformatorčka precej natlačeno. Lahko je čisto v redu, glede na to, da je dolg kar 300mm, morda le ni tako slabo in se ne pregreva, da utegne trajati vsaj nekaj let, če to zadostuje pričakovanjem.

Kolegu sem namontiral LED trakove na pločevino pod omarice v kuhinjo. Napajalnik je s klasičnim transformatorjem, neregulirana napetost je slabih 12V, glajena ravno toliko da ni preveč valovito da LED ne utripajo. Po nekaj letih je še vse delujoče, napajalnik bo zdržal desetletja. Estetsko se ne more primerjati z namenskimi profili, dimenzijsko se svetilo lahko primerja, napajalnik pač ne. Življenska doba osvetlitve bo zagotovo močno daljša od namenskih sistemov, cena je bila tudi nižja, cilj in pričakovanja naročnika so doseženi. To je le primer, okusi so različni, s samogradnjo pač ne moremo dosegati estetskih presežkov.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.33
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 19, 2017 10:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče samo kot ideja, ampak poskušaj napajalnik skrit kam drugam in ne v profil sam. Na kukinjskih omaricah je malo morje prostorov kjer ga lahko zmontiraš ćisto obićajnega (na steno od omaric, na vrhnjo stran itd...).

Za LED luč v kuhinji sem sam rešil tako, da imam napajalnik kar v elektro omarici in peljem samo na to luč, da nimam nepotrebnih napajalnikov natlačenih okoli luči (sem videl tudi že izvedbo, kjer so na strop montirali dodaten profil, da so vanj dali samo napajalnik in potem po obeh vrvicah za luč napajanje led diod - tako imajo ponavadi izvedeno tudi serijske variante led luči).

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 19, 2017 8:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super ideja, ki je še vedno nisem čisto opustil (možnost močnejšega napajalnika, manj gretja, cenovno ugodnejše ...) mi je pa problem priti z kablom do luči.

Namreč gre za glavno luč v kuhinji in dnevni, kjer iz stropa gleda še stari PPR kabel, brez cevi.

V kuhinji sicer rešitev ne bo problematična tudi z napajalnikom v profilu kajti luč je dolga 1m in če gledam samo specifikacije na papirju led traku kjer piše da naj bi imele 19W/m, pa če jih napajam z nekoliko nižjo napetostjo bo recimo na pamet rečeno cca 15W moči. Napajalnik z 20W pa ni problema skriti v profil

Večji problem bo dnevna,kjer je zamišljena luč v obliki črke L 2m x 1m
In zopet če izhajam zgolj iz papirja je to 45W tu se pa zatakne.

Si morem vzeti en dan čas in z "forsponom" malo preverit do kam pridem po ceveh ki so sposobne prenest še 2x1,5mm2 kabel, ali pa enostavno zmanjšati luč na recimo 1m x 0,5m

Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boriskozjan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Nov 2008 23:23
Prispevkov: 956
Aktiv.: 5.09
Kraj: Šmarje pri Jelšah

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 20, 2017 8:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

uporabi "slim" napajalnik, obstaja jih malo morje, samo iskati je potrebno pod pravim imenom



običajno so "slim" v eni dimenziji, ampak obstajajo tudi paličasti

slim LED PSU


http://store.dehner.net/25595/en

251x30x16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sberci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Dec 2014 15:25
Prispevkov: 114
Aktiv.: 1.00
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 23, 2017 8:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A tukaj je bil keč to pa je dober info

Najlepša hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group