www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Postopek naročanja elektronskih elementov in izdelava TIV

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.43
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2017 5:53 pm    Naslov sporočila:  Postopek naročanja elektronskih elementov in izdelava TIV Odgovori s citatom

Za vse starejše in bolj izkusene mačke imam vprašanje glede nabavljanja elektronskih elementov (upor, dioda, kondenzatorji, ....).

Ker sem zelo zelo zelen v svetu elektronike, me zanima sledeče.

Zanima me v kakšnem vrstnem redu izdelujete tiskano vezije, če morate narediti tudi tiskanino iz sheme, na kateri niso podane dimenzije elektronskih elementov ampak samo vrednosti? V mislih imam ko prvič izdelujete TIV po nekem nacrtu, za katerih dimenzije elementov se ne veste točno, pa tudi ne veste katerega proizvajalca elektronskih elementov ima lokalna trgovina.

Ali najprej narisete vezije, potem greste kupit potrebne elemente in glede na velikost (dimenzijo) kupljenih elementov nato v programu nariste tiskovino? Sprašujem iz razloga, ker sem opazil, da je v programih za izdelovanje tiskovine za enako kapacitivnost kondenzatorja moznih več dimenzij? Enako je pri uporih in tuljavah?

Zanima me ali so pri vseh proizvajalnic npr. elektrolitski kondenzatorji vrednost 4u7F enakih dimenzij z enako razdaljo med priključnimi nogami?

Pri čipih temu ni tako, saj je čip z določeno oznako tacno določene velicine.

Hvala za pojasnilo, pomoč oziroma kakršenkoli navet pri izdelavi TIV.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.65
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2017 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V programu za PCB-je se najprej izriše shema.

Boljši programi za PCB-je omogočajo spremembo/predelavo obstoječih elementov iz knjižnic.

Primer naprednih navodil za EAGLE je v priponki.

Lp.



Eagle Index (1) - navodila.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Eagle Index (1) - navodila.zip
 Velikost datoteke:  3.29 MB
 Downloadano:  6 krat


_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)


Nazadnje urejal/a Profesor Einstein Sre Apr 26, 2017 9:05 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
zan95
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Feb 2013 0:36
Prispevkov: 89
Aktiv.: 0.66
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2017 9:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri izdelavi vezij sam določi katere velikosti elementov bi rad imel. Sam se odloči tudi ali boš dal SMD ali THT. Če gre za vezje, kjer boš imel različne napetosti, moraš kupiti recimo kondenzatorje primerne za to napetost. Če planiraš, da boskozi nek upor tekel večji tok nabaviš "večji" upor oz. upor namenjen večjim močem.

Ne delaj tako, da kar dobiš s tem narediš, ker opcij je dovolj povsod. SMD elementi so različnih velikosti, izbereš spet glede na potrebo..če še nisi spajkal SMD vzemi malo večje npr. 1206 ali pa 0805, da se naučiš. Načeloma vse vrednosti uporov in kondenzatorjev dobiš v vseh različnih velikostih in to ni odvisno od prodajalca (no recimo, da je odvisno od zaloge prodajalca, ampak če nabavljaš prek Farnella boš zagotovo dobil kar iščeš v željeni velikosti).

No ponavadi imajo stari mački knjižnice elementov, kateri nimajo določene vrednosti ampak le velikost (nekateri tudi vrednosti, ampak načeloma to določiš sam za v pomoč pri spajkanju).
Tvoje vprašanje razumem in sem prepričan, da razmišljaš takole: Na googlu iščem shemo za vezje, ki bi ga rad sestavil. Pod google iskalnik slik ti vrže kar nekaj shem z vrednostmi elementov, nikjer pa ni ne duha ne sluha o velikostih. Zdaj grem pa risat vezje. Se motim? Smile

No stvari ne gredo tako. Najprej to shemo ponovno narišeš v svojem programu, kjer izbereš velikosti in ohišje elementov, kateri tebi ustreza oz. je primeren za aplikacijo. Vrednosti lahko dopišeš zraven, da ko boš spajkal boš imel kam gledati katera vrednost gre kam. Footprint oz. po tvoje razdalje med nogicami (padi) so standardne za SMD elemente. Za upor ali kondenzator istega ohišja uporabiš isti footprint, sama vrednost, torej upornost in kapacitivnost tukaj ne igra vloge.

Tako da, najprej preuči shemo, jo preriši, iz risanja sheme v programu nadaljuj na risanje vezja in, ko boš zadovoljen s svojo postavitvijo elementov, izgledom vezja, greš nabavit potrebne elemente Smile

To je to, če kaj ne razumeš, vprašaj Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zan95
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Feb 2013 0:36
Prispevkov: 89
Aktiv.: 0.66
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2017 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda, pa je veliko odvisno od programa v katerem delaš Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.43
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2017 9:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej se vama iskremo zahvaljujem za pomoč in vajin odgovor.

Prosim popravita me, če delam kaj narobe. Sam najprej nek načrt, ki ga najdem na spletu ali kjerkoli drugje najprej preučim in narišem v program. Sam trenutno uporabljam Multisim 13. Ko je vezije narisano v programu ga preizkusim ali dejansko dela za kar je bilo mišljeno oziroma, da vezije dela kot mora. Ker so večinoma v načrtih navedene le vrednosti kondenzatorjev in uporov in ... največkrat pomerim v programu vrednosti tokov in napetosti na danem elementu in mu tako določim za kakšna moč je in kak element moram vstavit. Izberem naslednjo višjo moč, za katero se element izdeluje.
Problem mi nastane npr. ko izbiram elemente za v vezje, ker sta velikokrat element in vrednost podana v knjižnici ampak ni pa takoimenovanega footprinta. Torej ni tistih podatkov, ki bi programu povedali kako velik je fizicno element ko ga prilotas. Ni podatkov, ki povedo, koliko narazen so nogice danega elementa, kaksna je njegova visina, širina dolzina... Problem je npr. ko izberes da je 10kohm upor 5W, pa ti program na TIV zaradi napacnega footprinta postavi preskupaj luknjice... Problem se tudi pojavi pri elektrolitskih kondenzatorjih, ker so različnih dimenzij in če elementa ne poznaš fizično ne veš kater footprint moraš izbrat.


Nazadnje urejal/a borzon Sre Apr 26, 2017 9:35 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zan95
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Feb 2013 0:36
Prispevkov: 89
Aktiv.: 0.66
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 26, 2017 9:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To da simuliraš vezje je kar pohvalno Smile

Kateri program pa uporabljaš?
Jaz do sedaj nisem imel težav s tem, ker sem imel velikost elementa ponavadi v imenu ali pa v kategoriji. Delal sem v Eaglu, Altiumu in trenutno preizkušam KiCad, ki se mi zaenkrat še najbolj dopade. Pri altiumu moraš kar sam delati knjižnice razen če imaš srečo pa jih kje dobiš (mene ta sreča ŠE ni doletela Smile )
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2017 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri velikostih nekaterih elementov je včasih dobro imeti nekaj rezerve. Npr. višje vrednosti kapacitivnosti samo nekateri proizvajalci ponujajo v določeni velikosti. Če se izbere eno stopnjo večjo - 'običajno' velikost za tako kapacitivnost, potem je lažje dobiti ustrezen kondenzator.

Glede pasivnih SMD elementov se jaz odločim v kakšni velikosti bom načeloma delal, torej 0805 ali 0603 ipd. Od tega odstopajo samo tisti elementi, kjer je to potrebno zaradi kapacitinosti, moči ali napetosti.
Tudi pri THD uporih je običajno tako.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group