www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Trajanje SD kartice, ki se uporablja namesto diska

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
peterv6i
Član
Član



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2008 13:30
Prispevkov: 116
Aktiv.: 0.59
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 27, 2017 11:32 am    Naslov sporočila:  Trajanje SD kartice, ki se uporablja namesto diska Odgovori s citatom

Pozdrav,
zanima me ali je morda poznano kako in koliko časa zdrži SD kartica, ki jo uporabljamo namesto diska na raznih raspberry-ih in ostlih klonih?

Namreč SD kartica ima neko omejitev glede pisanja in brisanja?
Ali se morda življenska doba poveča če uporabimo večjo SD kartico?
Potreboval bi kaj več informacij oziroma če so bili kje izvedeni kakšni testi..
Linux verjetno tudi sam po sebi konstantno nekaj zapisuje medtem ko deluje sistem?

hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.44
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 27, 2017 1:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ponavadi je tako, da nastane nekaj okvarjenega prostora, ki naj bi ga elektronika sama spravila pod okvarjeni del in se tam nič več ne zapisuje. Sem tako matral en ključek, kjer je STB snemal film ampak, ker sem se uštel pri kompresiranju videa je STB še naprej zapisoval na poln ključek in tako uničil del prostora. Po sanaciji ključka je iz 4GB ratal s prostorom samo še 3GB.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 27, 2017 2:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imas tudi razlicne tipe pomnilnikov (MLC, SLC), kjer so eni mnogo primernejsi za resno uporabo, a je tudi cena temu primerna ...
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 27, 2017 2:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Večino pisanja na Linux sistemu na kartico se da preprečiti z pisanjem v ram (če ga je dovolj). In samo občasnim zapisovanjem nazaj na SD kartico ali pa še to ne. Kartica je torej večino časa v read-only načinu delovanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peterv6i
Član
Član



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2008 13:30
Prispevkov: 116
Aktiv.: 0.59
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 28, 2017 8:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sprašujem ker imam sledečo situacijo, ki pa glede na to kar pravite ne bo ravno primerna?! (sicer imam osnovo že postavljeno in deluje).

Torej
Omislil sem si OrangePI PC (H3).. Na SD kartico sem namestil Armbian potem pa sem namestil še:

-MySql bazo: v bazo zapisujem podakte iz dveh tipal + ostalo
-Apache: webserver
-Java + Tomcat: spletno aplikacijo imam razvito v javi
-Servis za zapisovanje podatkov: V ozadju se izvaja program "servis", kateri bere priodično podatke iz serijskega porta (arduino) in te podatke zapisuje v bazo...

Mogoče bi moral razmislit v smeri, da bi
- uporabil nek drugi klon, ki omogoča priklop HD-ja
- uporabiti zunanji HD preko usb-ja?
- uporabiti nek poceni PC računalnik z diskom

Razvijam namreč sistem, za beleženje temperature in prevodnosti, ki bi bil v velikosti ene električne doze (toliko, da spravim noter Arduino + orangepi PC) na tej škatli bi bila 2 vhoda za sondi, ethernet za povezavo PC-ja in 220V kabel za napajanje + ustrezni transformatorji na 12V in 5V...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 29, 2017 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S primernim napajanjem lahko dodas 314GB zunanji usb3 disk. Poglej wd pi drive. WD ga poslje za 32 eur brez postnine. Jaz imam istalirana dva. Eden je za apace php mysql streznik za iot, drug pa je za hramvo video posnetkov iz motion-a. Oba kar veliko "skrabljata" ze vec kot dve leti v ne prav prijaznih razmerah (zidanica: vlaga, velike temp. razlike...)
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 29, 2017 6:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je v pogonu od 2015. (rasperry) Praktično vsako minuto na njega priletijo podatki z vremenskih postaj. Arhiv fotografij se shranjuje vsako uro. Kartica...nekaj lowcost se ne spomnim fireme. Mislim, da je bila kupljena v Hoferju ali Lidlu. Prav tako mi eden raspberry ca 2 leti dela doma. Na njega se shranjujejo posnetki z dveh nadzornih kamer, katere snemajo, ko zaznajo gibanje. Služi tudi kot printserver.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2017 11:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kobranka je napisal/a:
... Sem tako matral en ključek, kjer je STB snemal film ampak, ker sem se uštel pri kompresiranju videa je STB še naprej zapisoval na poln ključek in tako uničil del prostora. Po sanaciji ključka je iz 4GB ratal s prostorom samo še 3GB.

Kako pa je lahko zapisoval na poln ključek? Si prepričan, da ne gre zgolj za pokvarjen datotečni sistem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.44
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2017 9:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem ga moral popravljati z ustreznim programom saj so bili na ključku samo hieroglifi, ki jih nisem mogel zbrisat ali sformatirat tudi z ukazi v konzoli. Nazadnje je bil na njem posnetek dirke F1 v HD ločljivosti mpeg2 formatu. Prvih 10 minut je posnetek bil normalen potem pa zaštekal. Je pa bil v uporabi tudi kot pomnilnik kot pomoč za hitrejšo odzivnos sistema.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Raspberry Pi sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group