www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

PWM krmiljenje triaka
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 07, 2017 6:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta teden bom šel v nabavo po nove elemente in potem bom naredil po shemi iz priloge, ki je na tej strani . Uporabil bom tudi to zerocrossing vezje, ki je prilogi. V soboto, ko bom imel čas se bom lotil tega, upam, da mi bo sedaj uspelo.


FQZNYV7H8CVG9TK.LARGE.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  35.09 KB
 Pogledana:  22 krat

FQZNYV7H8CVG9TK.LARGE.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.68
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 07, 2017 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo se še doda zaščitnih elementov in bo OK.

Za ohmske porabnike se v serijo z bremenom doda še zračna tuljava cca 5uH za omejitev strmine naraščanja toka ob vklopu (di/dt).

Prekoračitev di/dt uničuje kristalno strukturo tiristorja in sčasoma pride do odpovedi.

lp.



test circuit - labels copy.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  40.62 KB
 Pogledana:  30 krat

test circuit - labels copy.jpg



_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2017 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po tem vezju mi je uspelo narediti dimer. Sedaj me pa zanima, če bo v redu varistor, ki je uporabjen na katodnih ceveh, za razmagnetenje. Ker teh plat od katodnih ceveh imam kar nekaj, kjer bi lahko odlotal varistor. Trenutno imam za breme 25W žarnico, motor je pa malo večji porabnik. Uporabljen pa imam 8A triac in se bojim teh napetostnih konic, da nebi triak skuril. Ker na žarnici se to opazi, ko vklopim. Ker zadnjih, ko sem to sprobaval, sem nekako nevede skuril triak, prišlo je do stika med A1 in A2 pina na triaku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.68
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2017 9:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Običajno je za fazno napetost v rabi varistor K275 (275V ~ izmenične napetosti).

Triac pa mora prenesti vsaj 600V da je dovolj rezerve v primeru prenapetosti.



MOV S20 K275.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  110.54 KB
 Pogledana:  0 krat

MOV S20 K275.jpg



_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 14, 2017 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za razmagnetenje CRT se ne uporablja varistorjev, temveč PTC-je.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 23, 2018 12:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me, če je kaj s spodnjim vezjem narobe, ker mi ne dela dobro. Ne gre pravilno regulirarati hitrosti motorja pralnega stroja. Ko sem to imel zalotano samo na luknjasti ploščici, tam pa je v redu delalo. Tu sem pa sedaj dodal trafo,in me zanima, če je možno, da trafo dela motnje in ne dela dobro zero crossing detection?



Koda:

int AC_LOAD = 3;    // Output to Opto Triac pin
int dimming;  // Dimming level (0-128)  0 = ON, 128 = OFF

const int smerpin =  8;
const int brzinapin =  9;

void setup()
{
  Serial.begin(9600);

  pinMode(AC_LOAD, OUTPUT);// Set AC Load pin as output
  attachInterrupt(0, zero_crosss_int, RISING);  // Choose the zero cross interrupt # from the table above

  pinMode(smerpin, OUTPUT);
  pinMode(brzinapin, OUTPUT);

}


void loop()  {

digitalWrite(brzinapin,LOW );
digitalWrite(smerpin, LOW);

dimming = 108;
//attachInterrupt(0, zero_crosss_int, RISING);  // Choose the zero cross interrupt # from the table above

}

void zero_crosss_int()  //function to be fired at the zero crossing to dim the light
{
  int dimtime = (75 * dimming);  // For 60Hz =>65
  delayMicroseconds(dimtime);    // Wait till firing the TRIAC
  digitalWrite(AC_LOAD, HIGH);   // Fire the TRIAC
  delayMicroseconds(10);         // triac On propogation delay
  // (for 60Hz use 8.33) Some Triacs need a longer period
  digitalWrite(AC_LOAD, LOW);    // No longer trigger the TRIAC (the next zero crossing will swith it off) TRIAC
}





1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  278.58 KB
 Pogledana:  27 krat

1.jpg



2.jpg
 Opis:
Relejska logika za smer motorja.
 Velikost datoteke:  152.57 KB
 Pogledana:  13 krat

2.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 23, 2018 2:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pomojem nekaj ne deluje v redu program. Sedaj sem na osciloskope gledal signal zero crossing detection, ki pride na interupt pin 2 na arduino in izhod iz arduinota pin3.


DS1Z_QuickPrint8.png
 Opis:
To je ko je v arduinoti nastavljen dimmin 0., kjer mora biti do konca odprti. Rumeni signal je na pin 3, modri je pa pin 2.
 Velikost datoteke:  43.7 KB
 Pogledana:  8 krat

DS1Z_QuickPrint8.png



DS1Z_QuickPrint9.png
 Opis:
To je ko je v arduinoti nastavljen dimmin 0., kjer mora biti do konca odprti. Rumeni signal je na pin 3, modri je pa pin 2.
 Velikost datoteke:  45.75 KB
 Pogledana:  5 krat

DS1Z_QuickPrint9.png



DS1Z_QuickPrint10.png
 Opis:
To je ko je v arduinoti nastavljen dimmin 0., kjer mora biti do konca odprti. Rumeni signal je na pin 3, modri je pa pin 2.
 Velikost datoteke:  44.25 KB
 Pogledana:  2 krat

DS1Z_QuickPrint10.png



DS1Z_QuickPrint4.png
 Opis:
To sta pa signala, kjer bi mogel biti odprti na četrt.
 Velikost datoteke:  49.84 KB
 Pogledana:  6 krat

DS1Z_QuickPrint4.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 23, 2018 5:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pomojem je to nekaj narobe z motorjem. Ker sem sedaj testiral na žarnici in žarnica lepo zvedno sveti. Od najmanjše osvetlitve do polne osvetlitve.
Ko pa priključim gor motor, potem pa več dimer ne dela zvezdno. Ko se motor že komaj začne vrteti, takrat motor kar naenkrat poskoči v polne obrate. Napetost na triaku je v tej točki, ko motor poskoči komaj nekje 40V. Ko pa motor poskoči, takrat pa napetost skoči kar naenkrat čez 100V. Ko se to zgodi (tej točki), potem se tudi za trenutek motor ustavi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 23, 2018 8:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj branja na temo triaca.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 24, 2018 6:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz prvega primera je razvidno, da manjka minimalna zakasnitev, med prečkanjem ničle in proženjem. Tako zgodaj napetost ni dovolj visoka za vzdrževanje odprtosti in zato enkrat dela, drugič ne. Alternativno bi lahko v teh primerih podaljšal impulz.

Zaradi odsotnosti histereze na zero-cross vhodu imaš dvojno proženje. Lahko poizkusiš programsko rešiti tako, da ob koncu ISR pobrišeš zastavico.

PS: Mogoče je to za Arduino stil sprejemljivo, ampak zakasnitve ne sodijo v ISR.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group