www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Domača pivovarna

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtomatizacija v industriji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Nemesis
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 17 Maj 2017 0:18
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.04
Kraj: Emona

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 17, 2017 12:44 am    Naslov sporočila:  Domača pivovarna Odgovori s citatom

V planu imam izdelavo ljubiteljske pivovarne za lastno uporabo.
Začetne ideje sicer črpam iz te strani
http://www.vandelogt.nl/uk_regelen_pid.php
, ki opisuje zelo podrobno tako tehnologijo kot tehniko.

Se je mogoče kdo na tem forumu že lotil česa podobnega?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boriskozjan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Nov 2008 23:23
Prispevkov: 956
Aktiv.: 5.11
Kraj: Šmarje pri Jelšah

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 17, 2017 6:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ja, pred časom sem se imel namen spustiti v to, predvsem zaradi tega ker imamo doma podjetje, v katerem izdelujemo vse sorte opreme iz nerjavečega materiala. Imamo izkušnje z proizvodnjo razne procesne opreme, od navadnih rezervoarjev do vakumsko izoliranih provesnih posod.

Ko sem pred časom videl nivo improvizacije kar se tiče opreme in število ljudi, ki jih to zanima, sem videl potencialni trg. Ker imamo zadnje čase nenehno gužvo iz vsega tega ni bilo nič, smo pa za lokalnega hobi pivovarja izdelali nekaj pripomočkom.

Če želiš mi lahko pošlješ kaj si želiš od hardwera in ti lahko svetujem kar se tiče same izvedbe in konstrukcije.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.98
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 17, 2017 2:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja jaz sem imel namen oziroma ga imam. Pravkar koncujem cnc rezkar, ki mi bo omogocil, da projekt koncam. Je pa nekoliko bolj kompleksen kot ta v linku. Sem pa naredil tudi lesene sode in deloma avtomatiziral proces izdelave sodov.  Tako, da ta dej sem ze pokril in bom pivo varil v lesene sode.

Pri mojem projektu lahko tekocino v vseh „zalogovnikih“ krozi, kar omogoci boljse izpiranje pri drozganju in s tem boljsi izkoristek. Pri prototipu sem senzoriko povezal v arduinota, ki pa posilja podatke v LabView. Gre za popolnoma zaprt sistem, kjer se lahko prilagaja parametre glede na zeljen ucinek in pa ker bi rad, da je proces mojega recepta ponovljiv. Sedaj koncujem design za izmenjevalnik toplote, ki bi omogocil prisilno hlajenje. Za to fazo bom potreboval svoj CNC.

Ce ne bi bil skopuh bi raje vzel kaksen boljsi PLC sistem ampak ker je zadeva hobi projekt se igram s poceni komponentami in se soocam z neskoncnimi zaostanki.  Projekt delam ze vec kot eno leto in zaenkrat imam lesene sode kjer bo zorelo pivo, senzoriko, elektroniko in deloma pripravljen software. Ampak glede na to, koliko casa me stane ta navlaka elektronike razmisljam, da bi kupil kaksen industrijski PLC in reseno, kar bom verjetno tudi storil.

Kar mi pri projektu v linku ni vsec je:
- Bakrene cevi, ker material ni zdrav in ga drozga menda lahko razjeda in pa ciscenje. Sam bi dal poceni prozorne cevi, ki se jih obcasno lahko zamenja.
- Nacin gretja, in na prvi pogled pomanjkanje krozenja tekocine med drozganjem (Ce tekocina ne krozi bo spodaj visoka temperatura, zgoraj nizka pri senzorju pa povprecna. Ravno ta temperatura pa je kljucnega pomena.)

Naceloma pa ce ne mislis zapretiravat z detajli kakor sem jaz, obstajajo ze narejeni stroji, ki jih lahko kupis in stanejo okoli 1k€.

@ boriskozjan, Koliko priblizno staneta dva inox soda 50 ali 100l, ce so dodani se kaksni priklopi.


Nazadnje urejal/a thetilko Čet Maj 18, 2017 9:04 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2535
Aktiv.: 13.16
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 17, 2017 4:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes imamo veliko število malih craft pivovarn. Zelo radi si pomagajo med sabo. Predlagam, da obiščeš nekoga v bližini in povprašaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtomatizacija v industriji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group