www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

LoRaWan
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bolha95
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Dec 2007 21:33
Prispevkov: 296
Aktiv.: 1.49
Kraj: Križe / Tržič

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 26, 2017 3:02 pm    Naslov sporočila:  LoRaWan Odgovori s citatom

Zanima me, če se je kdo že kaj ubadal z LoRaWan komunikacijami? Stvar deluje zelo zanimiva, sploh zato ker je že standardizirana. Doseg je od nekaj km do >15km na odprtem. Po moje zelo zanimivo za oddaljen nadzor.

https://www.lora-alliance.org/

Komunikacijski gateway si lahko postavi vsak sam in ga poveže v https://www.thethingsnetwork.org/

Obstaja pa že kar nekaj modulov, kakor tudi free programske opreme za implementacijo.

_________________
LP,
Robi
Kjer se znanje konča, se domišljija začne
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matjazkariz
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Nov 2004 18:09
Prispevkov: 1026
Aktiv.: 4.62

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stvar je tudi meni zanimiva, vendar me skrbi, ker kolikor vem, je monopolna. Edini proizvajalec LoRa čipovja je Semtech. Sam low level nivo komunikacije ni javen.
_________________
LP, Matjaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 29, 2017 10:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam protokol je že "dokaj" javen, odkar so se ga lotili pravi ljudje in ga malce preučili:
https://revspace.nl/DecodingLora

Problem je gateway. Tudi na linku, ki si ga dal kot free varianto lepo piše "We are striving to support all available LoRaWAN-enabled network equipment. We currently support three gateways. The Kerlink and MultiTech, which costs range between 500 and 1500 dollar in costs & our own TTN Gateway which we funded trough our Kickstarter campaign."

Kot vidim, gre bolj za KS podporo projektu. Če želiš izdelati lasten gateway, rabiš neke licence, ki pa so spet povezane s stroški. Obstaja kar nekaj teh modulov. Kolikor sem gledal pred nekaj meseci sem našel najcenejši gateway v rangu 250 EUR.

Poleg samtecha prihajajo še drugi, tako da bi se znala ponudba povečati in cene pasti.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 30, 2017 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
...Problem je gateway.
...
Kot vidim, gre bolj za KS podporo projektu. Če želiš izdelati lasten gateway, rabiš neke licence, ki pa so spet povezane s stroški. Obstaja kar nekaj teh modulov. Kolikor sem gledal pred nekaj meseci sem našel najcenejši gateway v rangu 250 EUR.
To govoriš o multichannel gatewayih, ki nimajo smisla za domačo uporabo.
Navaden LoRa modul + ESP je več kot dovolj za izdelavo enokanalnega. Saj v vsakem primernu ne smeš oddajat več kot 1% časa, ne z senzorji ne z gateway-om, ker si na 868MHz.
Tudi LoraWan protokola ne porrebuješ ampak narediš direktno na lori in si sam protokol zamisliš.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 30, 2017 1:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja samo zakaj bi pa potem sploh se rabil lora chipset? Je marsikaj ugodnejsega.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jmivsek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Avg 2013 12:41
Prispevkov: 468
Aktiv.: 3.61
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 31, 2017 12:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Ja samo zakaj bi pa potem sploh se rabil lora chipset? Je marsikaj ugodnejsega.

Izredno majhna poraba (10+ let na eni bateriji), velik doseg (20+ km), neobčutljivost na motnje in motenje, ISM band.

Edina dovolj podobna prihajajoča tehnologija je NB IoT (Narrow Band IoT), ki sloni na LTE in je od letošnjega marca že na voljo mobilnim operaterjem v obliki softverske nadgradnje obstoječih LTE omrežij.

Novogoričani na primer postavljajo LoRaWan omrežje za postavitev merilnikov višine Vipave za boljšo protipoplavno varnost.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 12, 2017 5:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

eko.
Eno-kanalni gateway z ESP in SX1272
preko 3km line-of-sight z žico v protoboardu za anteno na 1dBm oddajne moči.

Sem se odločil malo pospešiti razvoj, da sem ujel rok za hackaday IoT tekmovanje. Tako, da je gateway bil bolj po domače narejen.
https://hackaday.io/project/25336-slora-wireless-weather-station-for-agriculture



IMG_20170612_161505.jpg
 Opis:
Gateway
 Velikost datoteke:  2.08 MB
 Pogledana:  11 krat

IMG_20170612_161505.jpg



_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eboc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Maj 2005 8:42
Prispevkov: 258
Aktiv.: 1.16

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 14, 2017 9:51 am    Naslov sporočila:  ESP32 in LoRa Odgovori s citatom

FYI:
Zadnjič sem zasledil, da obstajajo veryije ESP32 z LoRA - na AX je bila cena okrog 5E.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 20, 2018 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali se kdo ukvarja z LoRa moduli? Gledal sem čipe od HopeRF RFM95, ki so cenovno zelo ugodni, dobi se datasheet, po internetu je tudi že kar nekaj napisanega.
Kako je s komunikacijo v praksi? Če prav razumem se ni treba držati "uradnega" LoRaWan protokola, kar stvar verjetno precej olajša? Komunikacije točka - točka če prav razumem so možne z dvema enakima moduloma?

Če komu ležijo v predalu jih odkupim. Me je trenutno zagrabilo da bi izvedel en projekt kjer rabim premesti par informacij na cca pol kilometra.

Prej kot pridejo od kitajcem zna biti da me že popusti Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 20, 2018 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na pol km lahko uporabis kar HM TRP (dobis pri Svet elektronike ali ebay), ni potrebe po LORA ...
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 20, 2018 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem multisezor modul naredil kar z muratinim modulom, ki ima stm32l0 .
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 20, 2018 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mare, lahko kaj bolj konkretno glede tega kar omenjaš?
Najdem tole: LINK

Ampak dvomim da je ravno cenovno ugodno?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da bi si najprej predstavljali v čem je prav zaprav catch LoRa si oglejte tole izjemno nazorno predstavitev modulacije in ne pozabite, da je z Lora možen predvsem prenos ZELO kratkih sporočil na daljši čas.
LoRa ni primerna za remote control naprav v realnem času!


Nazadnje urejal/a Iztok_S Tor Jan 23, 2018 12:42 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 3:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

eddie je napisal/a:
Mare, lahko kaj bolj konkretno glede tega kar omenjaš?
Najdem tole: LINK

Ampak dvomim da je ravno cenovno ugodno?


Ravno sestavljam in lotam. Bom vse objavil.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 8:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:


Ravno sestavljam in lotam. Bom vse objavil.


Odlično! Applause
Komaj čakam. Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group