www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pritrjevanje elektrolitov z zalivno maso ali vročim lepilom

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Elglow
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Avg 2015 17:06
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 3:05 am    Naslov sporočila:  Pritrjevanje elektrolitov z zalivno maso ali vročim lepilom Odgovori s citatom

Živjo,

sestavljam napajalnik za mikrofonski dvo kanalni predojačevalec na elektronke. Ker sta kanala dva, nekoliko se ju bo tudi spreminjalo kar se tiče veje za napajanje anod, bi želel elektrolite bolje pritrditi. Je na verobordu (pad per hole, ne strips), dosedanje izkušnje iz kar nekaj let kažejo da se kondenzatorji ne bi nagnili, vendar tu pričakujem več vibracij zaradi uporabe po odrih. Pcb ne bom uporabil, ker je težje delati modifikacije in pogosto se poigram z različnimi ele dizajni. Preko izkušenj opažam tudi, da je zadeva najbolj tiho, ko za mase uporabim kable preseka mislim da 1,5mm. V napajalniku, ampu in od obeh do skupne točke, ki gre v ohišje in nato maso IEC-ja. Omenjam kot opažanje, tu projekt dela dobro ali pa iščeš napake, poleg obračanja izhodnih trafotov ter zelo redko toroida.
Za snap in ni bilo prostora. Ostalega kot so podnožja, kontrole, konektorji, signalni transformatorji, amp...je namreč precej. Kondiji so široki 15-20mm, ter visoki 35-50mm. Verobord je iz FR4, dobre izdelave, toda vseeno.
Kakšno maso predlagate, če želim manjšo količino za vejo ki napaja anode s 300V in 15mA? Prebojna trdnost zato tukaj ni problem. Drugi dve veji nista tako kritični, oz. moral bi zaliti le gladilne kondije za gretzi.
Pomislil sem na vroče lepilo, tisto v palčkah, ki ga imam in bi bil priročen ter poceni. Verjetno so kvalitete ter nameni različni, "pištola" izgleda dosti tipična, paličice tudi. Ima kdo izkušnje s tem? Jutri bom poskusil na enem ostanku ter starem kondiju, bi pa vseeno rad vedel ali to drži 10, 20 let in več.
Imam še nekaj vprašanj glede pozicije kabla iz toroida, vendar tisto verjetno lahko naredim ne da bi kasneje moral premikati kable. Narisal sem 5 revizij, navadno dela v prvo, a tokrat je vseeno malo drugače.
Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 7:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jaz tega uporabljam dolgo časa in je super
http://www.dx.com/p/fujik-silicone-thermal-glue-50ml-grease-like-4579
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjedat
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Avg 2014 13:57
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.89
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 7:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam navaden brezkislinski silikon, čeprav tudi jaz ponavadi kar z vročim lepilom pritrdim, ker sklepam, da plata nikoli ne bo na 170 stopinjah, kjer je tališče tega lepila.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 7:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

odvisno od lepila do lepila

pred 20 leti sem imel 2 palice na sedežu avtomobila več ur. Prijela sta se na sedež.

Boljši je silikon ampak brezkislinski obvezno.


Masa z linka pa ima še dobre termične lastnosti in hkrati odvaja temeperaturo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Elglow
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Avg 2015 17:06
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 5:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovore, opisal bom malo bolje da bo bolj jasno in čim prej naredim.
Notri so horizontalno montirane 4 elektronke, dve vhodni pentodi se ne segrevata skoraj nič, izhodni (E88CC) nekje do 60, 70C. Podnožja zanje gredo na kotnike za katerimi je vezje ampa, tam nobenega heca s točkovnimi masami, ker je napajalnik del ampa gre vse po kratki debeli "solid" žici od vhoda na izhod in nato v napajalnik. Naredil sem kakšnih 6 revizij, lampe so med signalni trafoti in imeti veliko jedro, zato so zato tudi mu metal šalčke velike. Material ampa gre na namenske štifte in od tam preko kablov v podnožja. Pcb se s tem ne more primerjati, razen nižje cene, če kdo meni drugače me to zelo zanima. Lampe notranjosti ne segrevajo zelo, saj imajo vsaj delno svoj prekat, nad njimi so reže, tudi spodaj bodo luknje. Seveda je ob vedno odvisno od uporabnika, nekako velja da naj bi bilo nad tako napravo 44mm zraka, tudi spodaj je dobro imeti malo prazno.
Kakšnih 10cm desno od tega je izrisan napajalnik (za njim toroid). Psu se razen do neke mere gretzov ne segreje praktično nič, dva upora na vsaki 300V/15mA veji imata ~20C več kot ambient, LDO-ja za 6,3V pri 1A skupno gresta nekaj stran od plate napajalnika na Al kotnik vertikalno pritrjen na stranico, zato to tudi ni problem. 48V/20mA za oba kanala, kar je sploh ločeno ker niti AES še ni jasno postavil smernic in si jih moramo sami, imata v resnici vsak tipično po 2-3mA obremenitve iz mikrofonov, max tok po standardu je 10mA na kanal.
Torej se vse skupaj ne segreva kaj dosti, točke ki se sem načrtno dobro ločil, predvsem ne želim da se bi kondiji nagnili, ali kaj drugega če se komu zdi da bi se lahko dogajalo. To delam zaradi izziva ker gre za precej dobre glasbenike in osebnih vzgibov, zato naj bo tako trpežno kot so nemški moduli iz 50. let, ki delajo še danes. Tudi moji izdelki se uporabljajo krepko preko 10 let ter še ni bilo težave, razen menjave lamp seveda.
Večji problem kot segrevanje notranjosti je hranjenje na do -5C, ter uporaba nekje do 35C, slednje verjetno manj ker bi bilo nespametno imeti direktno sonce v racke, mešalno mizo ter ostalo. Ne vem še točno v kateri rack bodo dali, koliko bo prostora in ali bo v skladu s smernicami ki so znane. To se moram dogovoriti preden kar koli lepim.
Fujik silikon se mi zdi ok, ne vem kakšne termalne prevodnosti ne rabim zaradi omenjenih lastnosti vezij, bolj pravo razmerje med "trdoto in elastičnostjo". Predvsem čakanju bi se res rad izognil, verjetno je večini jasno da so lahko tedni sedenja za rač. ko se stvari malo spremenijo ter še več čakanja čeprav si ažuren. Vsaj če delaš dobro, na ožičenje in ne malo tako, na pcb se zaključi v 14. dneh, a kaj ko povezave s časom začno odstopati, mase niso optimalne... Dobiš še ideje za boljšo izdelavo, muštra seveda ne moreš imeti, lahko pa narediš vrhunsko, ne vržeš skupaj in po 6. letih rečeš ja to je to Smile Težko razložiti drugemu kot tistim, ki so kdaj delali nekaj podobnega. Žal nas je vedno manj, ne vem ali je ta tradicija čisto izginila, se je vedno delalo samo zaradi šparanja, ali tudi kvalitete kot tu.
@Sscott: Koliko časa bi čakal Fujik silikon? Mislim da prav silikona za to nisem uporabljal ampak rjavi epoxy, ki res dobro fiksira ter ostane le malo mehak, s prstom ga niti pod razno ne moreš "vdreti". Predvidevam da so tudi silikoni različno mehki, kako je s tem? Navadnega bi moral dati veliko, sklepam da je ta z linka drugačen, nanos tanek.
@Jjedat: Za palčke vročega lepila obstajajo klasifikacije? Sam jih ne najdem, se mi pa to zdi dobra varianta; uporabljam jih za manjše kondije kadar je potrebno, fiksiranje ledic
Zaenkrat nameravam lepo ravno polotati, na nogicah komponent narediti 180 stopinj hakeljc, ki se bo še preko nadaljnega lotanja oprijel 1,5mm namenske žice za maso. Tako so delali za vojsko, prednost je dobra mehanska trdnost. Kasneje se tudi lažje dela modifikacije in servisira kot pa če navijem okrog žice za maso.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Elglow
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Avg 2015 17:06
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede trajnega pritrjevanja komponent kar rabim sem pregledal po netu, vidim da industrija uporablja brezkislinski silikon, tako kot ste omenjali:
Silicone Materials for Electronic Devices and Component Assemblies (pdf)
Vroče lepilo naj ne bi bilo v redu na daljši rok, ker so temeraturne razlike prevelike. Začne pokati ter še kaj, za ledice in podobno sicer nisem imel problema, verjetno zato ker je na enakomerni sobni temperaturi.
Temperature tokrat ne morem točno predvideti, zato raje najslabši možni scenarij in kupim tak silikon.
Masa z linka je videti v redu, poceni, uporabniki zadovoljni, poskusil bom najti še kakšno fotko kjer je vidna debelina nanosa. Če Scott ali kdo drug lahko malo opiše bi mi prišlo zelo prav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 27, 2017 11:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

masa je elastična tudi čez čas, tako da duši vibracije. Tudi po petih letih je BP.

Poleg tega ima dobre termične lastnosti, saj lahko recimo hladiš okroglo diodo, pritrdiš direktno hladilno rebro na čip....

Jaz jo uporabljam tudi za močnostne led diode.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Elglow
Član
Član



Pridružen-a: Ned 09 Avg 2015 17:06
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 28, 2017 2:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sscott je napisal/a:
masa je elastična tudi čez čas, tako da duši vibracije. Tudi po petih letih je BP.

Poleg tega ima dobre termične lastnosti, saj lahko recimo hladiš okroglo diodo, pritrdiš direktno hladilno rebro na čip....

Jaz jo uporabljam tudi za močnostne led diode.


Prebral sem še nekaj opažanj uporabnikov, težava s to maso naj bi bila ta, da ni najbolj primerna za pritrjevanje večjih komponent kot so 220u/450V kondenzatorji in podobno.
Proizvajalci imajo uporabo precej dobro opisano, očitno rabim "adhesive sealant", torej bolj lepilo kot kaj drugega. Dobre termalne lastnosti so bonus, sicer layout tega ne zahteva, lahko pa kasneje pride so sprememb. Tudi na ampu imam nekaj kondenzatorjev kjer bo to prišlo prav, ker so kondenzatorji večinoma radialni, saj je večja izbira in boljša kvaliteta kot razne nepreverjene audiofilske variante.
Ta AS 1701 RTV brezkislinska pasta za Al, Cu, večino plastik in podobno bi morala biti v redu:
http://uk.farnell.com/acc-silicones/as1701-75ml/sealant-silicone-neutral-cure/dp/8497516
Poskusil bom najti še kakšno fotko preko katere bo hitro jasno ali gre za enako zadevo kot sem jo že uporabljal.

Regulatorje moram hladiti s sljudo in termalno pasto, ker imam v gretju po kanalu 6W z okrog 3,5V padca na LDO. Ni veliko, a tokrat težko predvidim kakšna bo temperatura ambienta.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group