www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Elektronski transformator - shoot-through

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3151
Aktiv.: 14.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 17, 2017 11:07 am    Naslov sporočila:  Elektronski transformator - shoot-through Odgovori s citatom

Težave imam z elektronskim transformatorjem ATech EPH250. Včasih deluje normalne, včasih ne. Ko ne deluje se očitno zgodi shoot-through preko tranzistorjev. Še preden se spodnji tranzistor zapre, steče tok skozi zgornjega. Takrat tok doseže nekje 20A. To se lahko dogaja preko cele omrežne polperiode. Nato tokovna zaščita blokira zagon za nekaj časa. Elementi to zdržijo.
Ima kdo kakšno idejo, kaj bi bilo narobe?
Nikakor mi tudi niso jasne velike inducirane napetosti v krmilnem transformatorju takoj po neljubem dogodku, saj se transformator napaja preko bremena.



20170315_194113_Ue_Uc12.jpg
 Opis:
Napetost na emitorskem uporu (CH1) v malo daljšem času. Vidi se shoot-through vsakič tretjič, ko prevaja spodnji tranzistor. CH2 je Uc12.
 Velikost datoteke:  99.79 KB
 Pogledana:  2 krat

20170315_194113_Ue_Uc12.jpg



20170315_172409_Ub_Ue.jpg
 Opis:
Bazna (CH1), emitorska (CH2) in Ube (zeleno)
 Velikost datoteke:  96.92 KB
 Pogledana:  1 krat

20170315_172409_Ub_Ue.jpg



20170314_184256_Ub_Uc.jpg
 Opis:
Bazna (CH1) in kolektorska (CH2) napetost glede na maso spodnjega tranzistorja (T2). Ob shoot-through je vidna polovična izhodna napetost.
 Velikost datoteke:  109.9 KB
 Pogledana:  1 krat

20170314_184256_Ub_Uc.jpg



EPH250.png
 Opis:
Primarni stikalni del elektronskega transformatorja
 Velikost datoteke:  173.26 KB
 Pogledana:  53 krat

EPH250.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3151
Aktiv.: 14.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 31, 2017 1:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zamenjal sem tranzistorja in vgradil 2SC2625 iz odsluženega PC napajalnika. Kot kažejo prvi testi je bolje.

Ali mi zna kdo pojasniti zakaj sta zaporedno z bazama vezani tuljavi L2 in L4?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3151
Aktiv.: 14.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 02, 2017 11:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tranzistorji niso rešitev, omenjeni so tudi manj robustni.

Glede na oscilograme sem prišel do zaključka, da prebija transformator in naročil novega. Po vgradnji se je izkazalo, da transformator ni kriv.
Zamenjal sem diodi pri tranzistorjih in tudi ne naredijo razlike.

Tako še vedno čakam nove ideje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.58
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 02, 2017 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si načrt prerisal iz vezja?
Tukaj so razloženi posamezni sklopi (rdeče označbe) osnovnega elektronskega transformatorja, kjer dodatnih tuljav (pri tebi L2/L4) ni omenjenih. Po vsej verjetnosti malce zakasni in umiri bazni tok.
Morebiti najdeš kako idejo iz teorije.
Jaz bi preveril obe flyback hitri zaščitni diodi (D2/D7) in oba keramična kondenzatorja 1uF/400V (C9/C8). Za začetek.

p.s.
Vidim, da si flyback diodi že menjal

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3151
Aktiv.: 14.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 02, 2017 3:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načrt sem prerisal iz vezja.

Kako načeloma deluje vem. Tudi tisto povezavo sem že zasledil. Tam pa napačno opisuje delovanje oscilatorja. Gre za pozitivno in ne negativno povratno vezavo.

C8 in C9 sta folijska, sicer bi bila prevelika. Ne razumem, zakaj bi naredila tako napako.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.19
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 02, 2017 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole pa je obisk preteklosti. Angel

Če smem vprašati kje si staknil napajalnik? Je TH verzija ali SMD?
Imam še enega doma - prototip SMD verzije. Platka še stop maske nima. Sicer nisem prepričan da deluje, ker že nekaj časa leži v eni škatli v garaži.

Nisem sicer razvijalec napajalnika sem pa delal v firmi, ki ga je naročila in kjer sem ga tudi testiral v aplikaciji ene 10 let nazaj...

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3151
Aktiv.: 14.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 04, 2017 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Elektronski transformator je iz grafoskopa.
Šibkejši elementi so SMD, vključno z omenjenimi diodami. Tuljavi in kondenzatorja v bazah so THD. Močnostni elementi so vsi THD.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 38 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group