www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kaksen elektromotor mi svetujete brushless ali asinhronc

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.44
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 23, 2017 10:37 am    Naslov sporočila:  Kaksen elektromotor mi svetujete brushless ali asinhronc Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Izdelujem en domaci projekt, pri katerem potrebujem en elektromotor, kateriega glavni pogoj je da je zaprtega tipa in da je sposoben kontinuirano istocasno delovati do 20min. Pogoj elektromotorja je tudi ta, da mora imeti sposobnost nastavlja ja obratov vrtenja (od 10 do 2000 obratov). Moc elektromotorja naj bi bila obrog 500W in da je za priklop na enofazno omrezje. Glede na to, da gre za nezahteven projekt, pri tem prevladuje tudi in predvsem cena elektromotorja skupaj z krmiljem.

Zanima me kaj mi svetujete oziroma kateri tip elektromotorja svetujete.
Sprva sem mislil vzeti enofazni asinhronski elektromotor in mu dodati U-F krmiljenje. Predvsem zaradi cene kompleta sem to misel opustil.
V zadnjem casu se mi poraja misel, da bi vzel enosmerni brezkrtacni elektromotor z elektronskim komutatorjem (kaksna bi bila cena se ne vem)

Ali mogoce kdo od tukaj prisotnih pozna kako drugo cenejso resitev?
Kot ze receno so pogoji naslednji:
- P= min 500W
- St. Obratov nastavljivo od 10 do cca 1500-2000
- Zaprti tip IP54
- Napajan z enofaznega omrezja

Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 23, 2017 1:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vzemi asinhronski trifazni motor. priklopi na frekvenčni pretvornik, ki ima enofazni priklop za izhod pa ima tri faze po 200V ( vezava motorja v trikot). Tak pretvornik dobiš za manj kot 100€- nov.

lp Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 24, 2017 8:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V priponki primer rabljenega pretvornika serije ALTIVAR 18 (z 1f priklopom) za pogon 3f motorja do 1,5kW ... naslednji manjši je 0,75kW... potem 0,55kW in najmanjši 0,37kW.

Je eden boljših saj ima možnost "vektorskega vodenja asinhronskega motorja" zato je med dražjimi...

lp.



ALTIVAR 18 - 1,5kW.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  60.56 KB
 Pogledana:  45 krat

ALTIVAR 18 - 1,5kW.jpg



_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 27, 2017 2:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vzemi 4 polni trifazni elektromotor. Tega brez škode naženeš 33% nad nazivne vrtljaje. Če ga boš dolgo gnal na nizkih vrtljajih z nazivnim navorom in se bo zaradi tega preveč grel, pa mu boš zadaj dodal en ventilator, da se bo hladil. Tak motor kupiš normalno v trgovini za cca 100 eur z DDV (elektronabava), če poiščeš po spletu pa še nekaj manj, frekvenčni pretvornik - če hočeš novega - pa tudi za približno toliko. (GOTO, PS, Sintel, Miel, Hypex, Eti pa še kakšen bi se našel).
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebo1976
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Apr 2017 8:18
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.12
Kraj: 5271

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 28, 2017 9:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje kupujete inverterje za manj kot 100 eur nove?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group