www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

instrument za merjenje voltaže in toka (li-ion/nimh)
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 08, 2017 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V hišni inštalaciji ( vtičnicah ) imaš izmenično napetost (AC) 240V oz med dvema fazama 400V, višje izmenične napetosti verjetno ne boš srečal, ki jo je potem za uporabo v elektroniki potrebno usmeriti.

V akumulatorjih in baterijah pa imaš enosmerno napetost ( DC).Prav tako imaš običjano na izhodu raznih adapterjev in polnilcev enosmerno napetost.

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
darkob
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Mar 2017 20:33
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.56
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 08, 2017 9:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Miha_85 je napisal/a:
mogoče sem bil spet premalo specifičen glede cree xml2 ledice. Namreč gre se za naglavno lučko (oz. jaz jo imam fiksirano na kolesu):
http://www.ebay.com/itm/3X-CREE-XM-L-T6-LED-3800Lm-LED-Bicycle-Bike-Headlamp-6600mAh-8-4V-Battery-Pack-/161074615080?hash=item2580cb9328:g:8JgAAOxyOeBR3NFi
sicer ta iz povezave ni točno takšna kot jo imam jaz, ampak za ilustracijo bo dovolj


zanima me še sledeče glede multimetra:

kakšna je razlika med tema dvema:
http://www.emos-si.si/zbozi/2202007000-multimeter-em391
http://www.emos-si.si/zbozi/2202008000-multimeter-em420b
na prvi pogled opazim, da je dražji sposoben merit AC tok ter ima večji razpon za merjenje AC napetosti. Sedaj me zanima, kako se meri AC napetost / tok (oz. zakaj se to potrebuje)? toliko da vidim če bi to mogoče v prihodnosti potreboval. Prosim za kakšen enostaven primer


Ne bi rad bil nesramen, moj namen je res le pomagati. A ker se mi zdi, da ti manjkajo osnovne osnove česarkoli v zvezi z elektriko ti predlagam, da si kje nabaviš zbirko eksperimentov za elektriko "Elektropionir". Razloženi so nekateri temeljni pojmi (naboj, potencial, napetost, tok, jakost magnetnega polja), tudi s pomočjo zelo dobrih in praktičnih (ter prilagojenih cenovnem razredu. V šolah in na fakultetah so eksperimenti večji in bolj dodelani) eksperimentov. Razložene so tudi osnove nekaterih merilnih instrumentov, kako se kaj meri (in zakaj se sploh lahko meri), itn. Če te elektrika zanima je dobro začeti pri osnovah. LP Darko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha_85
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2013 10:08
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 09, 2017 2:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala za predlog ... imam v načrtu nekaj takega

narisal sem primer merjenja toka iz power bank baterije. Zanima me, če je tako pravilno ter na kaj je potrebno pazit, da ne pride do kakšnega poka oz. dimljenja?

mutlimeter primer vezave


Nazadnje urejal/a Miha_85 Pon Jul 10, 2017 1:07 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 10, 2017 8:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vedno pričnete meriti na najvišjem merilnem področju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha_85
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2013 10:08
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 10, 2017 1:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

nima je napisal/a:
Vedno pričnete meriti na najvišjem merilnem področju.


ne razumem najbolje, lahko napišete malce bolj podrobno? je to mišljeno kot nastavitev za multimeter?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 10, 2017 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ima inštrument preklopnik za merilna območja, nastaviš na najvišje, če ne poznaš približne velikosti merjene veličine (npr.:...500ma, 1 A, 5 A, 10 A...). Če pa ima avtomatsko nastavljivo območje pa se s tem ne rabiš obremenjevati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha_85
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2013 10:08
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 10, 2017 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tako piše v navodilih multimetra kateraga sem naročil (emos em391)


torej minus priklopim na com, plus pa na 10A prikluček (ker tok ne bo presegal 10A). Ni mi pa jasno na katero točno katero funkcijo moram nastavit:
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 10, 2017 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nikoli pa ne meri kratkostičnega toka (AC) na vtičnici med fazo in nulo. Tam se bo pa res pokadilo iz multimetra. Pri bateriji če boš meril kratkostični tok (DC) na območju 10A mu mogoče ne bo nič. Seveda odvisno kakšno baterijo imaš. Če imaš recimo baterijo AAA 1.5V mu ne bo nič.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 10, 2017 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, saj če boš povezal/meril po skici, ki si jo narisal zgoraj bo povsem v redu. In se ne bo nič pokadilo.

Res pa ne meriti kratkostičnega toka - to je povezati + pol izvora z - polom izvora preko merilnika brez porabnika. Tu pa obstaja resna možnost da bo iz naprave ušel dim ( deluje pa na dim, tako da... Laughing )

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 11, 2017 7:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Miha_85 je napisal/a:
Ni mi pa jasno na katero točno katero funkcijo moram nastavit
Preklopnik obrnite na 10
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha_85
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2013 10:08
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 11, 2017 8:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala za vse informaacije ... sedaj mi je par stvari bolj jasnih!

še eno vprašanje če se mogoče kdo spozna:

nameravam kupiti power bank, kateri ima max output 3A na port. Zanima me, kako se bo zadeva obnašala v kolikor na ta power bank direktno priklopim Cree xml ledico? namreč ta powerbank ima "pametno" prepoznavo priklopljene naprave in prilagaja output glede na potrebe odjemalca (nevem na podlagi česa to deluje?). Ali lahko pričakujem, da bo output maximalen kolikor zmore power bank (teoretičnih 3A)?
https://www.anker.com/products/A1273011
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.64
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 11, 2017 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri direktnem priklopu bodi previden. Ne verjamem, da je ta "powerbank" tako pameten, da bi vedel, da je nanj priklopljena Cree XML. Po podatkih je res, da lahko poganjaš Cree XML (če gre za isto zadevo ?) s 3000 mA. Ampak pri 3,3 V. Powerbank da ven 5V. Kaj pa če je sposoben dati več kot 3A ? Potem si bo Cree XML "vzela" tudi več kot 3000 mA. Ni nujno, da bo preživela.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha_85
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2013 10:08
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 11, 2017 11:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bolje me skrbi, da bi dal manj kot 3A. Tok lahko še vedno reguliram z regulatorjem. Načeloma so powerbanki namenjeni telefonom, pri katerih mogoče lahko zazna kateri je optimalen tok glede na hardware telefona. Pri Cree led xml ledici pa bi mogoče lahko padel v kakšen "safe mode" z minimalnim Outputom (npr. 1A), ker ne bi vedel s čim ima opravka - tega se bojim.
Verjetno ni druge kot sprobat?

glede voltaže ni problem, testirano zdrži tudi 8-9V (vkolikor ima ledica vezje katero regulira voltažo)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.64
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 11, 2017 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim da precenjuješ te "powerbanke". Ne verjamem, da so tako pametni, da bi zaznavali kaj je priključeno. Tudi ni potrebe. Zaščita pred preobremenitvijo oziroma izpraznitvijo akumulatorjev zadostuje. Za parametre koriščenja energije iz powerbanke običajno poskrbi hardware v "klientu".
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 11, 2017 2:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Miha_85 je napisal/a:
mogoče sem bil spet premalo specifičen glede cree xml2 ledice. Namreč gre se za naglavno lučko (oz. jaz jo imam fiksirano na kolesu):
http://www.ebay.com/itm/3X-CREE-XM-L-T6-LED-3800Lm-LED-Bicycle-Bike-Headlamp-6600mAh-8-4V-Battery-Pack-/161074615080?hash=item2580cb9328:g:8JgAAOxyOeBR3NFi

Mislim, da res.
Ves čas govoriš o LED-ici, iz napisanega (napajalna napetost, ki ustreza 2-celični Li-ion bateriji) pa se da sklepati, da imaš v mislih svetilko. Pojma sta povsem drugačna, saj LED pomeni polprevodniški element, svetilka pa električno/elektronsko napravo - vezje. Posledično so povsem drugačna pravila glede napajanja.
Kot so že napisali LED zahteva konstanten tok, svetilka pa običajno pričakuje konstantno napetost (oz. v določenem območju).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group