www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Slab lot oziroma oksidacija na vezju
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mikim
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Okt 2010 1:11
Prispevkov: 141
Aktiv.: 0.86
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 24, 2017 8:02 pm    Naslov sporočila:  Slab lot oziroma oksidacija na vezju Odgovori s citatom

Pozdravljeni, je imel kdo izmed vas probleme z oksidacijo na vezju poglej sliko. Namreč vezje je iz leta 1989 in je za igralni avtomat fliper. Problem je v tem, ker je veliko slabih spojev na lotu. Obstaja kakšna tekočina, ki bi obnovila starti lot. Probal sem z fluksom vendar ne deluje kot mora. Se pa bojim pregret, da ne bi odstopilo vezje.
Sad



20170724_182905_resized.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.02 MB
 Pogledana:  46 krat

20170724_182905_resized.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 24, 2017 9:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj natančno si naredil s fluksom? Sam fluks, brez da si ponovno prespajkal vezje, ne naredi čisto nič. Bo vseeno potrebno prespajkati z dodajanjem malo novega cina. Če se bojiš pregretja delaš hitreje, ali pa vzameš spajkalnik z regulacijo temperature. Ali pa neseš komu ki ima malo več kilometrine pri tem delu.
_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikim
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Okt 2010 1:11
Prispevkov: 141
Aktiv.: 0.86
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 24, 2017 11:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bizgec65 je napisal/a:
Kaj natančno si naredil s fluksom? Sam fluks, brez da si ponovno prespajkal vezje, ne naredi čisto nič. Bo vseeno potrebno prespajkati z dodajanjem malo novega cina. Če se bojiš pregretja delaš hitreje, ali pa vzameš spajkalnik z regulacijo temperature. Ali pa neseš komu ki ima malo več kilometrine pri tem delu.


Imam kilometrino to ni problem samo tako oksidiranega vezja da tudi fluks ne pomaga še nisem imel. Ko dodam fluks in začnem segrevat na 380°c se ne dogaja nič. Če dodam malo novega cina se sploh ne prime samo če nekaj časa drgnem potem začne prijemat. Sem imel v mislih kakšno kemikalijo, ki bi odstranil vrhnji sloj oksidacije.
Pa pričakujem malo pametnejše odgovore prosim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 25, 2017 7:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojih izkušnjah tako situacijo najlažje oz. najhitreje rešiš, če ves stari cin posesaš stran, očistiš spajkalno blazinico in priključek elementa ter zaspajkaš na novo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 25, 2017 7:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.electronicsweb.com/doc/neutralizer-and-de-fluxing-cleaner-super-conc-0001 5%

plazma glej članek spodaj

http://www.circuitnet.com/experts/74689.html

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 25, 2017 9:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mikim je napisal/a:
Bizgec65 je napisal/a:
Kaj natančno si naredil s fluksom? Sam fluks, brez da si ponovno prespajkal vezje, ne naredi čisto nič. Bo vseeno potrebno prespajkati z dodajanjem malo novega cina. Če se bojiš pregretja delaš hitreje, ali pa vzameš spajkalnik z regulacijo temperature. Ali pa neseš komu ki ima malo več kilometrine pri tem delu.


Imam kilometrino to ni problem samo tako oksidiranega vezja da tudi fluks ne pomaga še nisem imel. Ko dodam fluks in začnem segrevat na 380°c se ne dogaja nič. Če dodam malo novega cina se sploh ne prime samo če nekaj časa drgnem potem začne prijemat. Sem imel v mislih kakšno kemikalijo, ki bi odstranil vrhnji sloj oksidacije.
Pa pričakujem malo pametnejše odgovore prosim.


Pametnejši odgovor?
OK, uporabi nasvete zgoraj. Se oproščam, ker iz zgoraj napisanega nisem razbral, da si poizkusil s cinom in spajkanjem, piše samo, da si uporabil fluks. nisem še imel vezja, da ne bi mogel pospajkati na novo, hm....
(lahko pa uporabiš eno od kiselin, natanko ti ne morem povedati, ker....ne bo pameten odgovor) Mr. Green

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 25, 2017 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmmm, nekaj s kilometrino mi ne gre skupaj: kaj točno naj bi pri "pregrevanju" odstopilo pri dvoslojnem vezju z metaliziranimi vijami? A bi s plamenskim gorilnikom pregreval, ali kaj?

Za kemijo ne vem, če bi rad generalko naredil najbolje da kar takoj zaćneš pin po pin mehansko praskat. (oziroma probat naštudirat kakšno krtačkico, brusni papir, ...)
Večina elementov nima bakrenih tac ampak neko čudno zlitino, ki na momente spominja na železo. Ko se med to osnovo in vrhnji, metaliziran (pokositran?) sloj zavleče korozija, ti flux ne pomaga.
Ko pa taco mehansko očistiš, se pa spajka spet lepo prime (in drži do naslednje prilike).

Kemija pa... Iz železa ti recimo rjo krasno odstrani navadna solna kislina, a če samo spereš z vodo takoj ko se posuši spet zarjavi.
Za kaj drugega bi bila morda drugačna kislina ali kaj že. Aluminijevega oksida npr. pa ne rešiš z nobeno kemijo.
Kaj bi uporaba katerekoli eksperimentalne kemije brez primernega končnega čiščenja pomenila za vezje, pa morda ve le un tam gor.
Lahko pa za začetek probaš s Cinol pasto, ki je med bolj reaktivnimi zadevami in jo je treba potem temeljito odstranit.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 25, 2017 8:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
.....Za kemijo ne vem, če bi rad generalko naredil najbolje da kar takoj zaćneš pin po pin mehansko praskat. (oziroma probat naštudirat kakšno krtačkico, brusni papir, ...).....
Točno to!
Sam v takih primerih uporabljam pletenico (desolder) in z njo odstranim ves cin iz padov, nato očistim vse skupaj z acetonom, nato pa v roke čopič iz steklenih vlaken in očistim (spraskam) vsak pin posebej.
Ko je to narejeno, očistim ostanke steklenih vlaken s čopičem, ko je čisto, prešpricam s SK10 FLUX sprejem (KONTAKT CHEMIE), počakam par minut, na koncu pa ponovno spajkanje.
Ne vem oz. ni mi znano, da bi obstajale kakšne bljižnice s kakšno kemijo, možno pa je, nič ne rečem o povezavah, ki jih je dal lucca brassi, toda kot je že tam napisano, je potrebno pri hudih oksidacijah predhodno mehansko čiščenje.
Najhitreje pa bi zadevo rešil z zamenjavo vseh ICjev, ker odpade čiščenje vsakega pina posebej, ker kot je že citirani napisal, problem ni v padih ampak pinih.

Tvoja pripomba o pametnih odgovorih je pa, za moje pojme, malo mimo!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 26, 2017 2:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PS:

Jaz sem tiste linke našel nisem pa jih preizkusil.

Bom pa ob priliki poskusil tisto s plazmo .

Plazma ( kisikova za čiščenje ) požge vse organsko , pusti pa anorganske sestavine.

Načeloma bi morala požgati star flux pa verjetno tudi nekoliko stop laka ( za tako

čiščenje se uporablja šoba cca 2 cm ( kot nekakšen tuš ) da pregloboko ne

poškoduje površine . Plazmo uporabljamo drugače za čiščenje površine (lepljenje ,

potting .... neke druge pa za jedkanje )

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikim
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Okt 2010 1:11
Prispevkov: 141
Aktiv.: 0.86
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 26, 2017 6:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lucca brassi je napisal/a:
https://www.electronicsweb.com/doc/neutralizer-and-de-fluxing-cleaner-super-conc-0001 5%

plazma glej članek spodaj

http://www.circuitnet.com/experts/74689.html


Lucca, ta tekočina enviro gold bi bila rešitev, ampak v mojem primeru plošča ni bila zaščitena z lakom in lotana z fluksom. Po moje je cin ki vsebuje kositer in svinec zelo oksidiral na enem delu plošče. In bi bila rešitev samo solna kislina ali kot pravi MadMax spraskat to sivo oksidirano podlago. Ker plošča ni imela podnožji sem začel kar postopoma menjati čipe in lotat podnožja. Samo je na enem delu plošča tako oksidirala, da sem namazal z fluksom in cinolom dodal nov cin ter drgnil z spakalno konico nato posesal cin. Samo žal delo je precej zamudno in porabim ogromno časa pa se bojim da ne bi pregrel in uničil spoje in pade. Bom še probal kako se obnese solna kislina potem če ne gre pa samo še brušenje starega cina z preciznim biax brusilnikom. Hvala vsem za odgovore sem mislil, da obstaja kakšna tekočina sam pošpricaš in čez pet minut lepo odspajkaš stari cin. Mogoče kje na Japonskem. Ali pa jo kemiki še testirajo. Mogoče pa čez par let pride na tržišče.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 26, 2017 7:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Upam da me nisi narobe razumel: jaz ti nisem predlagal solne kisline za tvoj primer, le njen vpliv na rjo sem opisal.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mikim
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Okt 2010 1:11
Prispevkov: 141
Aktiv.: 0.86
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 26, 2017 7:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
Upam da me nisi narobe razumel: jaz ti nisem predlagal solne kisline za tvoj primer, le njen vpliv na rjo sem opisal.


Te razumem, bom pa na vatirano palčko namočil solno in narahlo drgnil po pinih. Nato bom šel kar v napad z spajkalno konico. Včasih ko sem kakšno žico oz. ozemljitev spajkal na pleh sem dodal par kaplic solne in zelo lepo se je cin prijel na pločevino. Bom pa ploščo ko jo popravim kar lepo očistil z alkoholom in jo polakiral.
Pa bo za naslednjih 20 let problem rešen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2017 7:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jaz bi vsekakor prej poskušal na podobni ploščici malo potestirati kaj katera stvar naredi če je PCB tako občutljiva ( verjetno kaširani bakropert ? Brick wall )

sicer podobnih fluksov je polno samo kaj kateri naredi na spec ploščici pa je drugo.

http://www.conrad.com/ce/en/overview/1508100/Flux

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gkrusi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Jul 2007 17:22
Prispevkov: 811
Aktiv.: 3.99
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2017 8:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa kaki kontakt sprej + krtačka za zobe?
_________________
Zakaj bi bilo preprosto, če je lahko zakomplicirano???
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Mikim
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Okt 2010 1:11
Prispevkov: 141
Aktiv.: 0.86
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2017 9:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gkrusi je napisal/a:
Kaj pa kaki kontakt sprej + krtačka za zobe?


Kontakt sprej ima delež olja in je namenjen samo za kontakte prej bi bila učinkovita pasta za zobe. Vem da je zelo učinkovita za čiščenje srebrnih verižic.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group