www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Napajanje DC elektromotorčka

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
strojnik001
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Sep 2013 7:50
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.27
Kraj: Belokrajnc

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 10:57 am    Naslov sporočila:  Napajanje DC elektromotorčka Odgovori s citatom

V specifikacijah motorčka piše 6V, 300 mA.
Kaj bo če ga priklopim na 6V in 1500 mA? Bo motorček požrl vse kar dobi in pregorel, ali bo šlo vseeno skozi z nekoliko večjim tempom?

Občasno se igračkam z elektromotorčki kjer potrebujem zraven še napajlnik. Včasih sem imel napajalnik na katerem sem spreminjal napetost 3V, 4,5 V, 9 V, 12 V. Koliko Amperov je imel in če je imel pri vseh voltih enako, ne vem. Na ampere se ne spoznam najbolje.
Ko je univerzalni napajalnik pregorel sem si pomagal s 5V polnilcem od starega telefončka.

Zdaj imam 24 V motorček in bi potreboval ustrezen napajalnik.
Med iskanjem sem naletel na laboratorijskega kjer elegantno spreminjaš tok in amperažo
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_FS=1&_nkw=Variable+Adjustable+Lab+DC+Bench+Power+Supply&_sop=15

Mislim da bi bil zame dovolj dober že tak univerzalni ki sem ga nekoč imel ampak, in ki ibi imel tudi 24 V. Na ebayu ne najdem niti tistega do 12 V. Ve kdo angleški naziv za napajalnik ki ga iščem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shmandi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2013 9:20
Prispevkov: 634
Aktiv.: 4.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Motor bo "požrl" toliko toka, kot ga rabi. Po specifikacijah je to 300mA. Napajalnik je raje močnejši, kot šibkejši.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 11:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Neobremenjen se precej manj, preobremenjen pa vec in na dolgi rok ga lahko tudi skuris.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
strojnik001
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Sep 2013 7:50
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.27
Kraj: Belokrajnc

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na podstrešju sem našel napajalnik 24V, 1.2A.
Kaj bi moral narediti da bi mu zmanjšal Ampere in bi ga lahko uporabil za elektromotorček?
Če motorček potrebuje 0.4 A, bi moral zraven priklopiti še en porabnik ki jemlje 0.8 A? Bi prišli v poštev veliki upori ali kaj podobnega?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

strojnik001 je napisal/a:
Na podstrešju sem našel napajalnik 24V, 1.2A.
Kaj bi moral narediti da bi mu zmanjšal Ampere in bi ga lahko uporabil za elektromotorček?........
Še enkrat preberi, kar so ti napisali malo višje!
Zmanjšati moraš napetost napajalnika in ne tok!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 6:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

strojnik001 je napisal/a:
Na podstrešju sem našel napajalnik 24V, 1.2A.
Kaj bi moral narediti da bi mu zmanjšal Ampere in bi ga lahko uporabil za elektromotorček?
Priklopi elektromotorček.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
strojnik001
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Sep 2013 7:50
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.27
Kraj: Belokrajnc

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pardon pozabil sem povdarit da bi v resnici rad priklopil 24 V, 0.4A elektromotorček.
Na 24V 1,2A napajalniku moram torej zmanjšat ampere in ne Volte.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 10:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so ti že napisali zgoraj. Če je motorček 24V in imaš napajalnik 24V potem ni strahu za poškodbe, ti ga samo priklopi. Motorček bo sam vzel, kolikor pač potrebuje, v tvojem primeru ob nazivni obremenitvi 0,4A. Mora pa biti tako motorček kot napajalnik za enako vrsto napetosti - enosmerno (DC), kaj je verjetneje ali izmenično (AC) -manj pogosto.

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi


Nazadnje urejal/a malci Pet Avg 04, 2017 10:21 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.60
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

strojnik001 je napisal/a:

Na 24V 1,2A napajalniku moram torej zmanjšat ampere in ne Volte.

Za motor je podana njegova najvišja napetost in največji tok trajne obremenitve.
Ti samo priklopi motorček na ta napajalnik le mehansko ga ne smeš preveč obremeniti ker bo poten tekel večji tok kot 0,4A. ( med napajalnik in motor moraš priklopiti A meter in meriš tok, ki teče skozi navitje motorja).
Ampere boš lahko zmanjšal le z manjšanjem obremenitve na gredi motoja. Skratka v praznem teku - neobremenjen bo tekel manjši tok kot je na podatkih pri napetosti 24V. Ko boš priklopil nanj kakšno breme se mu bo pa tok dvignil, lahko tudi čez 0,4A, če ga boš preobremenil npr. zavrl. Zato pazi, da bo breme ustrezno.
Kot si napisal, da imaš napajalnik 24V in 1,2A to pomeni, da lahko ta napajalnik trajno obremeniš do 1,2A. Ta napajalnik bo v tvojem primeru, če boš pravilno obremenil motor (do 0.4A) obremenjen le s tretijno moči. Preobremenil ga pa boš v primeru, če bo motor zavrt, takrat bo pa tekel kratkostični tok skozi oba - napajalnik in motor in to pa lahko povzroči uničenje obeh ali pa vsaj pregoretje varovalke v napajalniku, če ja ima.
l.p.

_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
strojnik001
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Sep 2013 7:50
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.27
Kraj: Belokrajnc

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo da motor jemlje več toka če ga obremeniš.

Vedno sem se želel igrati z elektroniko in narediti kaj uporabnega ampak nisem iz te stroke in nimam znanja.
Nazaj v klopi ne grem več sedet.
Na kakšen način bi se lahko sam naučil te stvari in s čim je najbolje začeti? Mogoče z elektriko, potem meritvami in nazadnje s spoznavanjem el. elementov?
Naj vzamem kakšno knjigo ki vsebuje teorijo in zraven vključuje še preizkuse da lahko teorijo povežem s prakso in je zraven zanimivo? In če, katero? Kup vprašanj Think
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2017 11:20 pm    Naslov sporočila:  Re: napajanje DC elektromotorčka Odgovori s citatom

strojnik001 je napisal/a:
V specifikacijah motorčka piše 6V, 300 mA.
Kaj bo če ga priklopim na 6V in 1500 mA? Bo motorček požrl vse kar dobi in pregorel, ali bo šlo vseeno skozi z nekoliko večjim tempom?

Občasno se igračkam z elektromotorčki kjer potrebujem zraven še napajlnik. Včasih sem imel napajalnik na katerem sem spreminjal napetost 3V, 4,5 V, 9 V, 12 V. Koliko Amperov je imel in če je imel pri vseh voltih enako, ne vem. Na ampere se ne spoznam najbolje.
Ko je univerzalni napajalnik pregorel sem si pomagal s 5V polnilcem od starega telefončka.

Zdaj imam 24 V motorček in bi potreboval ustrezen napajalnik.
Med iskanjem sem naletel na laboratorijskega kjer elegantno spreminjaš tok in amperažo
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_FS=1&_nkw=Variable+Adjustable+Lab+DC+Bench+Power+Supply&_sop=15

Mislim da bi bil zame dovolj dober že tak univerzalni ki sem ga nekoč imel ampak, in ki ibi imel tudi 24 V. Na ebayu ne najdem niti tistega do 12 V. Ve kdo angleški naziv za napajalnik ki ga iščem.



Doma imam 100W hišno žarnico vezano na eno staro varovalko neznane vrednosti.
Če dam močnejšo varovalko recimo 100A, ali bo žarnica bolj svetila?
In ali bo zaradi tega pregorela?
Ali bo zaradi teh več amperov pregorela?

strojnik001 je napisal/a:
Zanimivo da motor jemlje več toka če ga obremeniš.

Vedno sem se želel igrati z elektroniko in narediti kaj uporabnega ampak nisem iz te stroke in nimam znanja.
Nazaj v klopi ne grem več sedet.
Na kakšen način bi se lahko sam naučil te stvari in s čim je najbolje začeti? Mogoče z elektriko, potem meritvami in nazadnje s spoznavanjem el. elementov?
Naj vzamem kakšno knjigo ki vsebuje teorijo in zraven vključuje še preizkuse da lahko teorijo povežem s prakso in je zraven zanimivo? In če, katero? Kup vprašanj Think


Zakaj je to zanimivo?

Saj tudi avto veliko več požere če ga na avtocesti španaš eno uro, kot če doma eno uro teče v prostem teku.

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
spart
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Avg 2014 10:55
Prispevkov: 114
Aktiv.: 0.97

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 05, 2017 8:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolje da mi kar napišeš s katerimi strojnimi naj primerjam električne elemente
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3173
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 09, 2017 9:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

spart je napisal/a:
Najbolje da mi kar napišeš s katerimi strojnimi naj primerjam električne elemente :badgrin:

S hidravličnimi elementi, kar je že precej stara analogija:
Water circuit analogy to electric circuit

strojnik001, na zgornji povezavi je navedenih nekaj pojmov oz. povezav, ki si jih lahko pogledaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group