www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Compaq Contura Aero 4/25 mini prenosni računalnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 08, 2017 2:49 pm    Naslov sporočila:  Compaq Contura Aero 4/25 mini prenosni računalnik Odgovori s citatom

Podedoval sem okoli 22 let starega Compaq-a, ki je rabil kar nekaj dela, vendar zdaj že skoraj živi. Manjka le še trdi disk (ki bo verjetno CF na IDE adapter) in zunanji disketni pogon, ki ni bil shranjen zraven računalnika in se je izgubil.

Uporabljal ga je sorodnik v Avstriji, nekje leta 1998 nazadnje. Sicer mi ni bilo čisto jasno, zakaj ga je tako hitro prenehal uporabljati, dokler nisem zadeve odprl.

Prva stvar, računalnik je zagnal, vendar je bila tema na zaslonu, ter hitro piskanje iz zvočnika.
No LCD ni delal zaradi prekinjnega flex kabla, nekdo je že nekoč bil notri in očitno kabel pretrgal. Pretrganih je bilo 4 vezi, vse sem uspešno popravil s tanko žico od tuljav. Pomembno je bilo narediti fleksibilne spoje, saj se kabel premika.

Druga stvar, piskanje je prenehalo, ko je bila tipkovnica odstranjena, kar sem že od začetka sumil, da se bo zgodilo. Prenosnik je bil polit (najverjetneje z vodo) in je zaradi tega nekaj tipk na tipkovnici ves čas v kontaktu. K sreči so naredili tipkovnico tako, da jo je mogoče lepo razdreti in priti do folij s kontakti. Očistil sem metalizirane vezi na foliji, vendar zdaj 10 tipk ni več delalo. Razlog je bil v prekinjeni vezi, ki jo je načela voda. Malo prevodne barve in zadeva je rešena.

Na koncu sem moral še razdreti LCD matriko, ker je notri prišlo nekaj vode, ki je pustila madeže med polarizatorji. LCD se je dal lepo odpreti in mi je uspelo lepo očistiti bele madeže in prah pod LCD matriko. Za piko na i, sem z epoksijem zalepil in ojačal vsa medeninasta vložišča vijakov, ki so zalita v plastiko, saj sta eden ali dva že bila razpokana (problem ABS plastike po 20+ letih).

No po igračkanju cca. pol ure, se je odločil, da umre trdi disk. Sicer škoda, ker je bila gor čisto original Compaq-ova namestitev MS DOS in Win 3.1 z vsemi orodji in celo BIOS in diagonstično particijo. Žal mi je, da nisem zadeve kloniral na nek drug disk...

Ker bi moral še flashati BIOS in na novo vzpostaviti diag in BIOS setup particije, tega ne morem narediti brez disketnega pogona, ki pa je zunanji na PCMCIA.

Če kdo tak disketnik ima, ga odkupim!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 08, 2017 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čestitke za vztrajnost. Res !
Očitno se ti gre, da tega dinozavra kolikor toliko usposobiš za delujočo nostalgijo, ker dvomim, da boš z njim kaj pametnega počel.

Sicer na Ebay-u še ponujajo original floppy za tega Compaqa, vendar je zlat, vsaj po ceni.
Mogoče bi delovala cenejša kombinacija Pcmcia-USB, narediš boot DOS ključek, vendar nisem 100% prepričan, če bi bios razumel boot iz USB ključka. Mogoče pa, če razume boot iz flopija, ki je original tudi na pcmcia.

USB DOS boot ključek lahko narediš z Rufusom ali datotekami na znanem naslovu http://bootdisk.com/

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 09, 2017 12:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala!

Bom objavil še nekaj fotk, sicer med obnovo nisem imel ravno časa, da bi slikal. Vse skupaj mi je vzelo mogoče eno popoldne, je pa res, da mi takšne restavracije niso tuje, obnovil sem namreč že okoli 5-10 vintage prenosnikov (večinoma Apple). Pri tem je nujno potrebno imeti zalogo kondenzatorjev in epoksi lepilo.

Glede disketnika, vem, da se ga da dobiti na eBay-u, vendar je malce preveč za mojo denarnico oz. če bi laptop bil v vrhunskem stanju, bi potem tudi reskiral toliko. Ta sicer ni slab, vendar ni vreden takšnega vložka.

Sicer lahko da bom zgornje besede požrl glede na to, da vintage računalniki in elektronika zelo pridobivajo na ceni zadnjih nekaj let.

Drugače pa mora biti original disketnik od Compaq-a, prav od tega modela, saj ima le ta notri v BIOS-u podporo za bootanje in pravilno delovanje. Kaj drugega dvomim, da bo delalo. Lahko poskusim še s CF na PCMCIA adapterjem in poskusim bootati s te kartice, vendar tudi malce dvomim, da bo kaj s tega.

Disk, ki se je odločil umreti, je Quantum Go Drive 80 MB. Sem ga odprl in vzrok okvare je bila omehčana gumica, ki ublaži aktuator glave, ko pride do konca, ko disk ugasneš. Aktuator jo je razpacal po disku. Sicer mi je uspelo očistiti s špricanjem brake cleanerja na ploščo med vrtenjem z odstranjenimi glavami. Vendar sem naredil napako: ko sem odstranjeval glave, so mi skočile skupaj za nekaj momentov. Kljub čiščenju in novimi blažilci, ne deluje. Samo klika še.

V vsakem primeru bom potreboval disketnik, da zadevo spravim v pogon Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group