www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Čas, bios

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.77
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2017 9:15 am    Naslov sporočila:  Čas, bios Odgovori s citatom

Imam dve nagradni vprašanji brez nagrade Mr. Green
PC mi vsake toliko časa (kolikor sem opazil na dan, dva) spremeni uro, npr. 11:30 namesto 8:30. Vedno je razlika +3 ure. Ponovno nastavim, drugi,treji dan isto.
Datum pa mi ponastavi -1 dan Sad

V BIOS-u pa sem dobil nek raster pikic- se pravi slika BIOS-a se kaže, a je prisoten tudi ta raster pikic po celem ekranu. Raster se pokaže tudi ob zagonu, kasneje- na Windows-ih pa ne več. Nisem še delal CMOS clear.
Mogoče kake izkušnje, ideje?

_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tidra
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2008 20:36
Prispevkov: 186
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2017 11:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PC al prenosnik,...

v obeh primerih je lahko kriva baterija za bios,...

za datum in uro je lahko izbran napačen časovni pas,...

kar se raster pikic tiče je lahko tudi začetek težav z grafiko, ne glede na to da potem v Windowsih tega ni opazit,... zagonska in bios resolucija je drugačna od kasneje nastavljene v Windowsih in sed lahko pri taki resoluciji opazijo pikice,...

če je PC, potem lahko probaš če se isto pojavi tudi če priklopiš drugi ekran, tako izločiš možnost napake na ekranu,...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.77
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2017 1:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tidra je napisal/a:
PC al prenosnik,...v obeh primerih je lahko kriva baterija za bios,...

Je v redu- preverjeno

Tidra je napisal/a:
za datum in uro je lahko izbran napačen časovni pas,...

! Imel sem nastavljeno na US/Canada, popravil na Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague- je to dobro?

Tidra je napisal/a:
kar se raster pikic tiče je lahko tudi začetek težav z grafiko, ne glede na to da potem v Windowsih tega ni opazit,... zagonska in bios resolucija je drugačna od kasneje nastavljene v Windowsih in sed lahko pri taki resoluciji opazijo pikice,...

Mislim da sem nekaj dobil po web-u, ker nekaj časa nisem imel nobenega antivirusnega programa- na koncu koncev bom šel na CMOS clear pa videl kaj bo

Tidra je napisal/a:
če je PC, potem lahko probaš če se isto pojavi tudi če priklopiš drugi ekran, tako izločiš možnost napake na ekranu,...

Ni kriv monitor- sem šel na drugega

Hvala za odgovor in namige!

_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tidra
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2008 20:36
Prispevkov: 186
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2017 2:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ja časovno cono je potrebno prestavit definitivno na nekaj v okolici Ljubljane,... hehehe

če si pa fasal kaj iz weba,... je pa tudi to lahko krivo za spreminjanje časovne cone,...

tako da ja veselo aktivirat kak antivirus, malware, ccleaner (samo pazi kero verzijo, ker ena je bila nekaj okužena, bojda je zadnja dobra,...) in ja tudi cmos počistit,...

se ti pa lahko zgodi, da če je bolj pametna zadeva da ti tudi onemogoči dostop do kakih antivirusnih strani za programčke,... potem bo treba malce več iznajdljivosti,...

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2017 5:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Clear Cmosa ne bo odpravil pikic na ekranu.
Kot je že omenil predhodnik imaš težavo z grafiko. Tu Windows nima veze, saj se ti to dogaja že ob štartu (omenjaš Bios), ko Windows niti štarta še ne.
Mogoče gre za slab grafični ram, pregrevanje grafike ( npr. nevrteč ventilator), nemalokrat pa je kriv slab stik grafične kartice v slotu. Če gre za integrirano grafiko pa je po vsej verjetnosti grafični ram na sami mamaplati.

Če se ti bo sprememba časa še dogajala, kljub temu, da imaš nastavljen časovni pas GMT/UTC+1 in samodejno prestavljanje ure na poletni/zimski čas, potem te lahko heca nek SW v ozadju, lahko tudi malware/spyware/virus. Samo potrdim besede predhodnika.
Na netu imaš polno Free Online virus skenerjev pa na hitro preglej mašino, da se ne vrtiš v krogu.

Glede na OS imaš nekje možnost nastavitve internetnega časa, da se komp, ko pride na internet samodejno sinhronizira s časovnim strežnikom, npr. ntp1.arnes.si.
Lahko bi povedal kaj več o HW in SW kaj sploh imaš (npr. osn.plata Gigabyte xxxx, cpu Celeron 2GHz, 2x1GB ram, grafika xxxx v AGP slotu, Windows 98SE... Smile

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.77
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 22, 2017 2:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo malo povedka:
matična ASUS ASRock P4VT8+ AGP8x USB2.0
procesor Intel 2,6GHz
RAM 3x 512MB/133MHz DDR266
grafična GeForce2 MX200/400
Pa ne se smejat iz konfiguracije- dinozavri še živijo Mr. Green

Sem očistil kontakte na grafični.Stanje enako kot prej.
V BIOS-u še vedno raster pikic kakor tudi ob zagonu (pred Windowsi). To mi je jasno saj se PC zaganja iz BIOS-a. V Windowsih pikic ni.
Ko grem na moj mail me Google vedno opozarja da "nekaj ni v redu" in da bo poskušal ponovno vzpostaviti zvezo- kar potem tudi naredi.
Nisem preverjal ampak se mi zdi da je to istočasno kot so se pojavile te pikice.
To se mi pa dogaja od časa (nekaj časa nisem imel nobenega antivirusnega programa) ko se mi je na mailu pojavila še ena ikona nekoga, ki se mi zdi da je vdrl v moj računalnik.
To sklepam po tem ker nisem mogel odpreti nekih datotek, ker me je Google Drive opozoril da nimam dovoljenja za dostop do njih.
Sem poklical osebo ki mi je poslala mail in je zatrdila da pri drugih, kamor je tudi poslala iste datoteke ni nobenih problemov.
Torej po mojem skromnem mnenju se mi zdi da sem nekaj "fasal" po webu.
Kakšno mnenje?
Aja pa časovni pas sem nastavil na (tudi) Ljubljano in je do zdaj v redu.

_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 23, 2017 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem mislil, da virus iz BIOS-a izbrišeš mimogrede Neutral ...
http://smallbusiness.chron.com/cleanse-virus-bios-79706.html
Najprej test:
V BIOS-u nastavi "Boot from CD" (zagon iz CD-ja).
Vstavi instalacijski CD od WIN ali Linux in ponovno zaženi rač.
Če ne bo hotelo začeti namestitve (pozdravni zaslon, ...), imaš virus.

Nato naredi varnostno kopijo vseh tvojih podatkov !!!
Slike, video, IE in FF Priljubljene, dokumenti, ...

Nato na čistem računalniku dolpovleci BIOS za tvojo mamoplato in ga zapeci kot "bootable" CD. Tukaj nisem povsem prepričan, kako bo tvoj računalnik vedel, da je datoteka poleg osnovnih zagonskih ravno BIOS.
Za UBCD (Ultimate Boot CD) vem, da v RAM naloži delujoč sistem, odstraniš CD in ga nadomestiš z BIOS CD-jem, potem pa iz Menuja izbereš orodje za preprogramiranje BIOS-a.
Zatorej na čistem računalniku zapeci še UBCD.

Nato na tvojem računalniku odstrani trdi disk.
Zaženi računalnik z UBCD in izberi orodje za prepis BIOS-a.
Odstrani UBCD in vstavi BIOS CD.
Sledi navodilom ...

Gornja povezava sicer potem predlaga popolno formatiranje diska, ponovno namestitev vsega in obnovo podatkov iz varnostne kopije, ampak ...
Če vstaviš trdi disk v zunanje ohišje in ga priključiš na čist računalnik, bodo datoteke na njem neaktivne, vključno z virusi.
V Raziskovalcu ga boš videl kot dodatne particije k obstoječim.
Nato ga napadeš z vso protivirusno težko artilerijo, kar jo premoreš, v upanju, da bo našla nek mali .exe, .dll, ... in ga očistila.


Zelo zelo zanimivo branje: https://heimdalsecurity.com/blog/rootkit/
Okužen disk je treba pobrisati celo z WIPE orodjem (celoten disk prepiše z 0, nato z 1 in spet z 0), nato ponovna namestitev vsega,... vključno s podatki, v upanju, da ni katera datoteka med njimi okužena. Aj, jaj, jaj, ...

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.77
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aj,jaj,jaj, lepa si Slovenija Mr. Green
Hvala za izčrpen odgovor!
Bom probal vse skupaj spravit po teh navodilih pa poročam (že zdaj me je vse strah press) Pray

_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tunek30
Član
Član



Pridružen-a: Pon 25 Sep 2017 13:28
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.29
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 29, 2017 9:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede sprembe ure ni kriv bios, ker bi po navedbah moral v biosu tudi spremeniti datum na reset. Takret je kriva slaba baterija ( 3V).

Po navedenem pa je kriva napačna nastavitev časovnega pasu v Operacijskem sistemu. Mislim, da gre za privzete nastavitve operacisjkega sistema, mislim, da je to LINUX. Takšen primer sem imel.

Rešitev je, da se pravilno nastavi časovni pas in še prej ura, katera je pravilna za časovni pas in datum. ( letni- zimski čas).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group