www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

TeXmacs, LaTeX, ipd...

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Umnik
Član
Član



Pridružen-a: Čet 16 Sep 2004 17:52
Prispevkov: 958
Aktiv.: 4.30
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 12:06 am    Naslov sporočila:  TeXmacs, LaTeX, ipd... Odgovori s citatom

Že dolgo iščem programje s katerim bi na enostaven način zapisoval tekst in predvsem matematične enačbe, ki ničkolikokrat stvari opišejo precej bolje kot besede.
Danes sem se malo spoznaval z LaTeX-om in TeXmacs-om. Za oba sem sicer že slišal, a sem ju danes uporabil prvič.
LaTeX je očitno vsemogočen ko pridemo do matematike. Samo... kako ga uporabljati? Ker od množice ukazov bi človek znorel. Pa nepreglednost... Očitno potrebujem še kakšno razvojno okolje ali nekaj podobnega? (Za primerjavo dam lahko HTML kodo in recimo FrontPage).

TeXmacs je očitno to razvojno okolje. Vsaj zgleda tako. Moja različica je sicer ena izmed zgodnejših in ima še probleme pri exportu v LaTeX, vendar je pisanje enačb mala malica. Na to bi se jaz hitro navadil; čeprav pozna zadeva 1001 bljižnico na tipkovnici, zakar pa je, seveda, tako superiorna.

Zanima me, če ima kdo izkušnje s TeXmacs-om. Se zadeva sploh še razvija? Kaj uporabljati za pisanje takih dokumentov? Obstaja FrontPage za LaTeX (v prenesenem pomenu)? Obstaja kaj podobnega, s čimer bi lahko zapisoval matematične izraze?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roby
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Avg 2003 15:29
Prispevkov: 233
Aktiv.: 1.04

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče www.lyx.org
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.04

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali isces orodje za urejanje dokumentov ali samo matematicnih izrazov ? LyX je namenjen prvemu, drugemu pa recimo urejevalnik enacb iz Open Office-a.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Umnik
Član
Član



Pridružen-a: Čet 16 Sep 2004 17:52
Prispevkov: 958
Aktiv.: 4.30
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oboje. Iščem orodje s katerim bi besedilu enostavno in predvsem hitro dodajal matematične izraze. Tudi v LyX-u lahko hitro dodajaš enačbe in podobno.

Urejevalnik enačb iz Open Office-a vzame preveč časa za vnašanje. V TeXmacs-u in LyX-u lahko enačbo napišeš mimogrede preko bljižnic na tipkovnici. Če imaš za vsakim tretjim stavkom enačbo ti to prihrani ogromno časa.
Je pa res da bljižnic v urejevalniku iz O.O. niti ne poznam...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1787
Aktiv.: 8.01

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa je narobe z Wordovim načinom vnašanja enačb?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.04

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 1:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hahahahahaha Laughing :bonk: Proteus, ti pa se nisi diplomiral, kajne ?

"Equation editor" ki pride z Wordom (Office 2003), je zagotovo najvecje skropucalo, kar sem ga kdajkoli videl med vsemi programi ... in videl sem jih ze kar precej, tudi neverjetno bednih. Tisti "nacin vnasanja" je klikanje po nekaj slikicah, ki ne naredijo tega, kar bi clovek hotel, znaki vmes nepojasnjeno izginjajo (in se potem morda pojavijo v izpisu, morda pa tudi ne), izpis se nepojasnjeno zamika v vse smeri in ga je treba rocno popravljati (kar postane neverjetno zabavno, ko je potrebno kaksno enacbo spremeniti ...), itd. V glavnem: slaba sala - z njim je narobe cisto vse, prav pa prav nic.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1787
Aktiv.: 8.01

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
ki ne naredijo tega, kar bi clovek hotel, znaki vmes nepojasnjeno izginjajo (in se potem morda pojavijo v izpisu, morda pa tudi ne) itd...

Tak občutek mogoče dobiš na začetku, toda z malce prakse hitro ugotoviš, da temu ni tako in da ima stvar svojo logiko.

Po začetnem uvajanju, preklinjanju, puljenju las itd... pa postane stvar kar prebavljiva.

Poleg tega obstaja tudi nadgradnja, ki ti jo sistem kar sam ponudi. Sicer ni zastonj ali pa je, odvisno kako si že v osnovi Word "nabavil"

Sploh pa, tudi Word sam se včasih obnaša tako kot si napisal. Če izdelaš n.pr. skupno kazalo za več dokumentov ostaneš ponavadi na koncu brez vsega

Word je pač dodelan uporabniku primerno. Opcije, ki jih uporabljajo tajnice so pač njim prijazne. Od tehnikov, ki pišejo enačbe se pač pričakuje nekaj več Wink


Nazadnje urejal/a Proteus Pet Avg 04, 2006 3:17 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeoTO
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Mar 2005 19:19
Prispevkov: 2751
Aktiv.: 12.34
Kraj: Trzic

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 3:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sokrat je napisal/a:
Hahahahahaha Laughing :bonk: Proteus, ti pa se nisi diplomiral, kajne ?

"Equation editor" ki pride z Wordom (Office 2003), je zagotovo najvecje skropucalo, kar sem ga kdajkoli videl med vsemi programi ... in videl sem jih ze kar precej, tudi neverjetno bednih. Tisti "nacin vnasanja" je klikanje po nekaj slikicah, ki ne naredijo tega, kar bi clovek hotel, znaki vmes nepojasnjeno izginjajo (in se potem morda pojavijo v izpisu, morda pa tudi ne), izpis se nepojasnjeno zamika v vse smeri in ga je treba rocno popravljati (kar postane neverjetno zabavno, ko je potrebno kaksno enacbo spremeniti ...), itd. V glavnem: slaba sala - z njim je narobe cisto vse, prav pa prav nic.


Ne vem no. Jaz sem do sedaj vse lahko z njim naredil. Je pa zanimiva verzija v Office 07, kjer lahko enačbo vnašaš tudi kot tekst in ti jo potem pretvori...

_________________
Lp,
Matevž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.04

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 4:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eh, tudi jaz sem z njim naredil vse, le trajalo je kaksen teden, da sem izraze iz OOo (kjer sem najprej pisal, a zaradi zahteve po oddaji v .doc formatu in OOojeve pretvorbe v slike to ni prislo v postev) predelal v vizualno identicno obliko za Word. Nikoli vec Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Umnik
Član
Član



Pridružen-a: Čet 16 Sep 2004 17:52
Prispevkov: 958
Aktiv.: 4.30
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 6:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo sem se učil in skupaj z razmišljanjem porabil nekaj več kot 30 minut za tale dokument. Poizkusi v "urejevalniku enačb" Smile Aha, še to: za pisanje enačb(!) niti enkrat samkrat nisem uporabil miške.

Tale LyX je super. Malo mi še manjka pri nastavitvah, vendar naslednji resen dokument definitivno pišem v njem.
PDF je zaradi nastavitev malo "boge" kvalitete...



lyx-test.pdf
 Opis:
Test matematike

Download
 Ime datoteke:  lyx-test.pdf
 Velikost datoteke:  84.17 KB
 Downloadano:  20 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group